Jak patrzy system? Wystawa fotografii z Instytutu Pamieci Narodowej

Autor: Redakcja Fotopolis

8 Sierpień 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Wrocławska galeria Miejsce przy miejscu zaprasza na wystawę „Gdy spojrzysz mi w oczy dwa razy, rozchylę usta lub zacisnę pięści”, na której zobaczymy wyselekcjonowane prace z archiwum IPN.

„W Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej przechowywanych jest blisko 40 milionów fotografii: portrety, pejzaże, martwe natury, sceny uliczne, zdjęcia lotnicze, reporterskie, naukowe, rodzinne i wiele innych. Są także obrazy śmierci". – pisze w swoim tekście, towarzyszącym wystawie Tomasz Stempowski. Jak widać, to konkretne archiwum jest bardzo pojemnym zasobem. Znajdziemy tam fotografie spraw ważnych dla Polskiej historii, jak i dowody banalności ludzkich działań, małych przestępstw czy niesubordynacji. Ich wspólnym mianownikiem jest przemoc. Wyrażona przez obraz ludzkiego trupa lub seksualny akt, podglądany czujnym okiem agenta systemu.

Z perspektywy aparatu opresji wszystko jest ciekawe i ważne, nic nie jest na tyle nieistotne aby można to było pominąć. Tak jak wszystkie sprawy związane z pamięcią i w tym przypadku natkniemy się na to, co jest wyparte i niewygodne. Dlatego przemilczenie jest tak niezwykle istotnym tropem, bo to co nie udokumentowane może być zwyczajnie niebezpieczne.

Na co patrzy system, co go interesuje i jak to patrzenie osłania sam system? Ta wystawa to kolejna próba zadania pytań o historię, pamięć i naszą przeszłość.

Kurator: Łukasz Rusznica, teksty: Tomasz Stempowski, Łukasz Rusznica

Kiedy i gdzie?

Wystawę będzie można oglądać od 18 sierpnia 2022 od godz. 12.00 w galerii Miejce przy miejscu, przy pl. Strzeleckim 14 we Wrocławiu. Zdjęcia będzie można oglądać do 22 września.

Więcej informacji znajdziecie na stronie facebookowej wydarzenia.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
OdNowa - wystawa Marka Lapisa
OdNowa - wystawa Marka Lapisa
8 października rusza intermedialna wystawa z użyciem fotograficznych szlachetnych technik analogowych i cyfrowych. Projekt "OdNowa" Marka Lapisa przedstawia refleksje związane z pandemią.
4
Święto Fotoforma Warszawa - pięć dni atrakcji dla fotografów z okazji rozbudowy salonu
Święto Fotoforma Warszawa - pięć dni atrakcji dla fotografów z okazji rozbudowy salonu
Warsztaty, prelekcje, fotospacery, spotkania z ambasadorami i promocje na sprzęt - to wszystko przez 5 dni dla swoich klientów przygotował sklep Fotoforma z okazji rozbudowy swojego salonu w...
13
Sony World Photography Awards 2023 - znamy skład jury i terminy wystaw
Sony World Photography Awards 2023 - znamy skład jury i terminy wystaw
World Photography Organisation ogłosiła skład jury tegorocznej edycji konkursu Sony World Photography Awards 2023, a także poinformowała o nowych nagrodach oraz podała terminarz wystaw.
8
Powiązane artykuły