Współczesna fotografia z Austrii w Zachęcie

Autor: Marta Sinior

24 Styczeń 2006
Artykuł na: 4-5 minut
Wystawa zatytułowana "Kim jest inny?" to fragmentaryczna prezentacja współczesnej austriackiej twórczości fotograficznej, zawężoną do zagadnienia portretu. Organizatorzy ekspozycji zapraszają 30 stycznia 2006 roku o godzinie 12 na konferencję prasową poświęconą wystawie.

Współczesny portret prezentowany w galerii, poza wizerunkiem drugiej osoby, to także zapis relacji pomiędzy ludźmi. Powinien być postrzegany jako konfrontacja z różnymi przestrzeniami życia społecznego, jako próba opisania tego co poza nami, jako droga do konstytuowania własnej tożsamości wobec lacanowskiego innego - drugiego człowieka, i Innego - prawa, języka, społeczeństwa.

Na wystawie pokazywane są bardzo zróżnicowane projekty wywodzące się z odmiennych tradycji portretu fotograficznego. Tak więc na ekspozycji zobaczymy konwencjonalny portret w atelier, pozowany, inscenizowany, ale także rodzinny, społeczny, portret jako motyw projektu konceptualnego i portret wpisany w zagadnienia współczesnej krytyki kultury.

fot. Bernhard Fuchs, Pan Ö., St. Peter am Wimberg, 1994 / Mr. Ö, St. Peter am
Wimberg, 1994

Poniżej kilka słów o autorach prac prezentowanych na wystawie dostarczonych przez organizatorów:

Bernard Fuchs - uczeń Becherów, pokaże fragment serii portretów nawiązujących pozornie do słynnej pracy Augusta Sandera. Jednak Fuchs nie szuka typowości zawodów lub klas społecznych, szuka tego co w człowieku indywidualne, tego co naturalne, jego wizerunki są pełne skupienia i życzliwości dla portretowanych.

Paul Kranzler zaprezentuje część pracy Kraina mlekiem i miodem płynąca, historię Toniego i Aloisi, swoich sąsiadów ze starej kamienicy komunalnej. Kranzler w migawkowych, dokumentalnych zdjęciach pokazuje codzienność starszych, ubogich ludzi, żyjących głównie wspólnymi, sąsiedzkimi spotkaniami przy piwie i telewizorze. Jest to jednak spojrzenie kogoś, kto uczestniczył w ich życiu, kto był blisko nich.

fot. Paul Kranzler, Land of Milk and Honey, 10.2002 - 10.2004

Leo Kandl - słynny austriacki fotograf pracuje od wielu lat nad cyklami portretów ludzi z danego miasta. Fotografuje tych, którzy odpowiedzą na zamieszczane przez niego w gazecie ogłoszenie szukam modeli do darmowych portretów ulicznych.

Michael Mauracher od kilkunastu lat realizuje cykl fotografii mężczyzny o nieznanej nikomu, poza samym fotografem, tożsamości. Ten sam mężczyzna na każdym zdjęciu wygląda jak ktoś inny - robotnik, urzędnik, artysta, milioner, "typowy Austriak" etc. Pojawiają się więc w tej pracy co najmniej dwa ważne zagadnienia - wizerunku utrwalającego pewne stereotypy społeczne oraz prawdziwości i symulaklarności fotografii.

fot. Michael Mauracher, Portret Mężczyzny, Portrait of a Man, 1985-2005

Herwig Kempinger - pokaże serię czarnych portretów skrywających postać modela, tak że widoczna jest dopiero po dłuższej chwili kontemplacji.

Friedl Kubelka przez 18 lat fotografowała w każdy poniedziałek swoją córkę Luoisę Annę - w efekcie powstało monumentalna praca, będąca zapisem wspólnej codzienności matki i córki, zapisem dorastania, zapisem czasu.

fot. Friedl Kubelka, Portret Louise Anna Kubelka / Portrait of Louise Anna Kubelka, 1978-1996

Sissi Farassat - dokumentowała przez rok codzienne życie swojej rodziny irańskich imigrantów. Jest to portret zbiorowy robiony przez osobę, która stanowi część tej zbiorowości, spogląda więc od wewnątrz. Fotografię rodzinną wprowadza artystka w przestrzeń galerii, radykalnie mieszając porządki dyskursywne, próbując stworzyć nowe jakości znaczeniowe.

fot. Sissi Farassat, 365 dni Farassat, 2002 / 365 Days of Farrassat, 2002

Rainer Iglar przez kilka lat portretował ludzi robiących zakupy w centrach handlowych na obrzeżach miasta Liezen. Są to utrzymane w konwencji realistycznego dokumentu pozowane portrety na tle pejzażu, w którym zawsze skontrastowana jest natura i współczesna kultura konsumpcyjna.

Kuratorem wystawy jest Karolina Lewandowska

Wystawa zbiorowa zatytułowana Kim jest inny? prezentowana jest od 31 stycznia do 2 kwietnia 2006 roku w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta (Pl. Małachowskiego 3) w Warszawie.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
4
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Nadchodzi II edycja Festiwalu Fotoforma! Już 13 i 14 czerwca 2024 r. to wyjątkowe wydarzenie ponownie zagości na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. 2 dni inspiracji i edukacji,...
10
Powiązane artykuły