Trwa nabór do międzynarodowego projektu „In Between? - image and memory”

0
Michał Chrzanowski
1 Lipiec 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Dwunastu wybranych w międzynarodowej rekrutacji młodych fotografów z różnych krajów Europy spotka się w sierpniu na warsztatach fotograficznych i wizycie studyjnej. Chcesz być jednym z nich? Nabór do „In Between? - image and memory” potrwa do 7 lipca.

Realizowany od kwietnia 2016 roku cykl wizyt studyjnych „In Between?” czerpie z metodologii historii mówionej. Do tej pory w pięciu edycjach projektu wzięło udział ponad sto młodych osób, które odwiedziło łącznie 18 wielokulturowych regionów Europy. Obecnie trwa nabór do kolejnej odsłony tego projektu, który w tym roku skierowany jest do studentów zainteresowanych związkiem sztuk wizualnych z problematyką pamięci. Dwunastu wybranych w międzynarodowej rekrutacji młodych fotografów z różnych krajów Europy spotka się w sierpniu w Wejherowie oraz pobliskiej Piaśnicy na Pomorzu, aby poznać trudną historię i wielokulturowy charakter tego regionu.

Historia, którą trzeba poznać

- Warsztaty fotograficzne, spotkania z mieszkańcami, wykłady o historii II wojny światowej i rozmowy o trudnej przeszłości to tylko niektóre elementy, które znajdą się w interdyscyplinarnym programie wizyty na dawnym pograniczu polsko-niemieckim. Kaszuby w I połowie XX wieku były bowiem obszarem stykania się kultur niemieckiej i polskiej, oddziaływujących na rodzimą kulturę kaszubską. Po I wojnie światowej nowa granica między Polską a Niemcami przebiegała niedaleko Wejherowa. Potem wybuch II wojny światowej rozpoczął najtragiczniejszy rozdział w historii tego regionu - zaznaczają organizatorzy.

- W przeddzień 80. rocznicy tamtych wydarzeń uczestnicy projektu zajmą się przede wszystkim badaniem lokalnej pamięci o masowych egzekucjach w lasach piaśnickich w okresie od października 1939 do kwietnia 1940 roku. Naziści zamordowali tam kilkanaście tysięcy osób, m.in. przedstawicieli polskiej inteligencji z Pomorza Gdańskiego oraz mieszkających na terenie Trzeciej Rzeszy Polaków, Czechów i Niemców, sprzeciwiających się ideologii hitlerowskiej - dodają organizatorzy.

Jak aplikować?

Efektem wizyty studyjnej w ramach „In Between? - image and memory” będzie wystawa fotograficzna, przygotowana pod okiem opiekunki artystycznej projektu Katarzyny Sagatowskiej. Ekspozycja zostanie zaprezentowana na początku września podczas międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Polityka okupacyjna nazistowskich Niemiec. Pomorze jesienią 1939 roku i zbrodnia w Piaśnicy”, której głównym organizatorem jest Muzeum Piaśnickie w Wejherowie.

Tegoroczna edycja projektu „In Between?” skierowana jest do osób poniżej 26 roku życia posługujących się językiem angielskim w stopniu zaawansowanym (co najmniej poziom B2). Zgłoszenia zawierające m.in. krótką notkę biograficzną, portfolio oraz uzasadnienie chęci udziału w projekcie można wysyłać do 7 lipca. Szczegółowy regulamin rekrutacji oraz wytyczne dla kandydatów dostępne są pod adresem enrs.eu.

zdjęcie główne: unsplash.com

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Już 18 listopada kolejne spotkanie z cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Tym razem poprowadzi je gość zza granicy Kateryna Radchenko, która poruszy temat wizualnej...
0
0
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Jeśli szukacie dobrych zoomów w przystępnej cenie, nowa promocja na obiektywy Tamron to coś dla was. W ramach zimowego cashbacku, otrzymamy zwrot 450 zł z kwoty...
0
0
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
Poznańska Centrala zaprasza na wystawę polskiej fotografki rezydującej w Nowym Jorku i Paryżu. Krawędź Poznania to próba zdefiniowania ponadnarodowej tożsamości dwóch...
1
2