„Suicidal Birds” Sebastiana Rogowskiego - fotograficzna podróż, w której zobaczysz „to co zapomniane i odchodzące do przeszłości”

0
Michał Chrzanowski
21 Czerwiec 2019
Artykuł na: 6-9 minut

„Tempo zmian kulturowych, które doświadczamy w naszym pokoleniu są niezwykle warte uchwycenia. Przede wszystkim to jak zmiany społeczne wpływają na krajobraz” - zaznacza Sebastian Rogowski, autor projektu „Suicidal Birds”, który wykonał w Kazachstanie i Kirgistanie. Wernisaż jego prac już dziś w warszawskiej Galerii 18A.

Sebastian Rogowski, zainspirowany międzyinnymi pracami mistrzów fotografii, wyruszył w wyjątkową podróż po Kazachstanie i Kirgistanie. Swoją przygodę utrwalił w projekcie „Suicidal Birds”. Ten cykl to nie jest tylko częścią pracy dyplomowej  bronionej na Akademii Fotografii. To także wstrząsający dokument o zmianach, których nie da się uniknąć. Zmianach w nas samych, a także tych, które zachodzą w krajobrazie i naszym otoczeniu. Rogowski zachęca, żeby przyłożyć czoło do bocznej szyby samochodu i podejrzeć razem z nim Kazachstan i Kirgistan z ich ludźmi i krajobrazem... z krajobrazem zmienionym przez ludzi.

Inspiracja mistrzami

W 1975 roku w Nowym Jorku odbyła się zbiorowa wystawa pod tytułem „Nowa Topografia: Fotografie pejzaży zmienionych przez człowieka”. Kurator Will Jenkins pokazał wtedy zdjęcia m.in. Roberta Adamsa, Stephena Shore'a, Becherów, Franka Gohlke i Henrego Wessela, które przedstawiały zupełnie nową wizję i sposób patrzenia na świat. Jenkins opisał to podejście do fotografii  jako „bezstylowe”, przypisując mu poczucie neutralności. Świadomy wybór„nieznaczących” budynków czy krajobrazów jako tematu, miał skutkować powstaniem fotografii o przezroczystości szyby, przez którą możemy oglądać świat.

Zmiany warte uchwycenia

- Projekt „Suicidal Birds” powstał bo zainspirowany powyższymi artystami wiedziałem w końcu czego szukam w fotografii. Powstał także dlatego, że tempo zmian kulturowych, które doświadczamy w naszym pokoleniu uważam za niezwykle warte uchwycenia. Przede wszystkim to jak zmiany społeczne wpływają na krajobraz. Przemijanie dotyczy zarówno ludzi, jak i przedmiotów i architektury, dlatego też na swoich zdjęciach postanowiłem zachować to co zapomniane i odchodzące do przeszłości. Wiedziałem także, że muszą to być zdjęcia wykonane podczas podróży samochodem przez nieznane mi rejony, tak jak wcześniej swoje projekty tworzyli Shore, Meyerowitz i Eggleston. Tak jak przed nimi kanony literatury tworzyli Jack Kerouac czy John Steinbeck podczas swoich podróży z Charleyem - zaznacza Sebastian Rogowski, autor „Suicidal Birds”.

Gdzie i kiedy?

Wernisaż „Suicidal Birds” odbędzie się już dziś, 21 czerwca o godzinie 19:00 w Galerii 18A (ul. Bracka 20B, Warszawa). Wystawę będzie można oglądać również w weekendy 22-23 i 28 czerwca w godzinach 14:00-20:00. Finisaż zaplanowano na 29 czerwca (19:00-22:00).

wykorzystane zdjęcia: fot. Sebastian Rogowski „Suicidal Birds”

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Jesienna promocja plecaków Shimoda i zupełnie nowa linia Action X
Jesienna promocja plecaków Shimoda i zupełnie nowa linia Action X
Wygoda i bezkompromisowa funkcjonalność nawet w najtrudniejszych warunkach - jeżeli w wyborze sprzętu fotograficznego kierujecie się tą zasadą, plecaki Shimoda mają spełnić Wasze oczekiwania....
0
0
Zimowy cashback Sony - aparaty i obiektywy taniej do 2000 zł
Zimowy cashback Sony - aparaty i obiektywy taniej do 2000 zł
Rusza najnowsza promocja cashback na aparaty Sony. Do 2 lutego można uzyskać zwrot części pieniędzy wydanych na poszczególne korpusy, obiektywy i zestawy sprzętu....
78
2
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Malarz, rysownik, performer, tworzył też obiekty i instalacje, fotografując wykreowaną przez siebie rzeczywistość. W 10. rocznicę śmierci Mikołaja Smoczyńskiego będziemy mieli możliwość...
0
0