„Suicidal Birds” Sebastiana Rogowskiego - fotograficzna podróż, w której zobaczysz „to co zapomniane i odchodzące do przeszłości”

„Suicidal Birds” Sebastiana Rogowskiego - fotograficzna podróż, w której zobaczysz „to co zapomniane i odchodzące do przeszłości”

„Tempo zmian kulturowych, które doświadczamy w naszym pokoleniu są niezwykle warte uchwycenia. Przede wszystkim to jak zmiany społeczne wpływają na krajobraz” - zaznacza Sebastian Rogowski, autor projektu „Suicidal Birds”, który wykonał w Kazachstanie i Kirgistanie. Wernisaż jego prac już dziś w warszawskiej Galerii 18A.

Sebastian Rogowski, zainspirowany międzyinnymi pracami mistrzów fotografii, wyruszył w wyjątkową podróż po Kazachstanie i Kirgistanie. Swoją przygodę utrwalił w projekcie „Suicidal Birds”. Ten cykl to nie jest tylko częścią pracy dyplomowej  bronionej na Akademii Fotografii. To także wstrząsający dokument o zmianach, których nie da się uniknąć. Zmianach w nas samych, a także tych, które zachodzą w krajobrazie i naszym otoczeniu. Rogowski zachęca, żeby przyłożyć czoło do bocznej szyby samochodu i podejrzeć razem z nim Kazachstan i Kirgistan z ich ludźmi i krajobrazem... z krajobrazem zmienionym przez ludzi.

Inspiracja mistrzami

W 1975 roku w Nowym Jorku odbyła się zbiorowa wystawa pod tytułem „Nowa Topografia: Fotografie pejzaży zmienionych przez człowieka”. Kurator Will Jenkins pokazał wtedy zdjęcia m.in. Roberta Adamsa, Stephena Shore'a, Becherów, Franka Gohlke i Henrego Wessela, które przedstawiały zupełnie nową wizję i sposób patrzenia na świat. Jenkins opisał to podejście do fotografii  jako „bezstylowe”, przypisując mu poczucie neutralności. Świadomy wybór„nieznaczących” budynków czy krajobrazów jako tematu, miał skutkować powstaniem fotografii o przezroczystości szyby, przez którą możemy oglądać świat.

Zmiany warte uchwycenia

- Projekt „Suicidal Birds” powstał bo zainspirowany powyższymi artystami wiedziałem w końcu czego szukam w fotografii. Powstał także dlatego, że tempo zmian kulturowych, które doświadczamy w naszym pokoleniu uważam za niezwykle warte uchwycenia. Przede wszystkim to jak zmiany społeczne wpływają na krajobraz. Przemijanie dotyczy zarówno ludzi, jak i przedmiotów i architektury, dlatego też na swoich zdjęciach postanowiłem zachować to co zapomniane i odchodzące do przeszłości. Wiedziałem także, że muszą to być zdjęcia wykonane podczas podróży samochodem przez nieznane mi rejony, tak jak wcześniej swoje projekty tworzyli Shore, Meyerowitz i Eggleston. Tak jak przed nimi kanony literatury tworzyli Jack Kerouac czy John Steinbeck podczas swoich podróży z Charleyem - zaznacza Sebastian Rogowski, autor „Suicidal Birds”.

Gdzie i kiedy?

Wernisaż „Suicidal Birds” odbędzie się już dziś, 21 czerwca o godzinie 19:00 w Galerii 18A (ul. Bracka 20B, Warszawa). Wystawę będzie można oglądać również w weekendy 22-23 i 28 czerwca w godzinach 14:00-20:00. Finisaż zaplanowano na 29 czerwca (19:00-22:00).

wykorzystane zdjęcia: fot. Sebastian Rogowski „Suicidal Birds”

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
16 Lip 2019
Dziś Sony pokazało najnowszą bestię ze swojej stajni. Czy 60-milionowy Sony A7R IV rzeczywiście jest w stanie zagrozić pozycji aparatów średniego formatu? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4
Canon RF 85 mm f/1.2L USM - zdjęcia przykładowe
1 Lip 2019
Ciekawi jak w praktyce wypada Canon RF 85 mm f/1.2L USM? Zobaczcie zdjęcia przykładowe i oceńcie, czy ten obiektyw może być jednym z powodów do przesiadki na bezlusterkowy system producenta.
6