„Moje podwórko. Mój dom“ - warszawska Praga w obiektywie wyjątkowych fotografów

5
Redakcja Fotopolis
13 Czerwiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Jak wygląda życie na współczesnej warszawskiej Pradze? Jakie są jej tajemnice i sekrety? Co spaja mieszkańców tej części stolicy? Na te i inne pytania poznasz odpowiedź na wystawie „Moje podwórko. Mój dom“, której wernisaż zaplanowano na 18 czerwca.

Na przełomie maja i czerwca na warszawskiej Pradze wystartowały warsztaty fotograficzne, podczas których dzieci w wieku 9-11 lat pod okiem doświadczonych fotografów i fotoedytorów dokumentowały swoje podwórko. Efekt ich poczynań będzie można zobaczyć na wystawie „Moje podwórko. Mój dom“.

Zajęcia prowadziła Marta Rybicka - fotograf dokumentalny, podwójna laureatka Grand Press Photo 2019. Natomiast gośćmi specjalnymi byli: Sławomir Kamiński (fotoreporter Gazety Wyborczej, autor Zdjecia Roku w tegorocznym Grand Press Photo), Paweł Pogoda (grafik, fotoedytor) oraz Artur Pawłowski (fotograf prasowy, członek ZPAF).

Praga jakiej możesz nie znać

Podczas warsztatów dzieci nie tylko zapoznawały się z techniką fotografowania, ale również z aspektami pracy fotoreportera, który dokumentuje ciekawe i ważne sytuacje z życia codziennego. Tego rodzaju fotografia wymaga od fotografa zmysłu obserwacji, oceny sytuacji, maksymalnego zaangażowania emocjonalnego oraz własnego odniesienia się do fotografowanego momentu, miejsca czy osoby.

Intencją projektu był wybór przez dzieci miejsc, w których często lubią bywać oraz osób, z którymi lubią spędzać czas. Dzieci niejako stały się przewodnikami po własnym podwórku. - Praga jest piękna, ale bywa też nieprzyjazna. W trakcie warsztatów dzieci fotografowały miejsca, w których czują się dobrze, gdzie się wychowują i bawią, jak również osoby, które pozytywnie im się z Pragą kojarzą - mówi Marta Rybicka, organizatorka warsztatów.

Gdzie i kiedy?

Wernisaż „Moje podwórko. Mój dom“ odbędzie się w przyszły wtorek, 18 czerwca o godzinie 17:00 na dziedzińcu kamienicy przy ul. Szwedzkiej 6 (siedziba Stowarzyszenia SERDUSZKO). Co ważne, dzieci same rozwieszą na Pradze plakaty, same też będą zapraszać swoich sąsiadów, rodziców i rówieśników na wystawę. Projekt warsztatów, jak i ekspozycji jest dofinansowany w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku, a organizatorem jest Służewski Dom Kultury.

zdjęcia i informacje: materiały prasowe

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Warszawa historyczna i fotograficzna - warsztaty ze Zbigniewem Furmanem
Warszawa historyczna i fotograficzna - warsztaty ze Zbigniewem Furmanem
W niedzielę 27 października rusza kolejna edycja warsztatów „Portrety miasta, czyli fotografuj, nie pstrykaj", pozwalających spojrzeć na historię stolicy z perspektywy obiektywu.
1
0
Dowiedz się jak prowadzić i finansować projekty długoterminowe - warsztaty z Robem Hornstrą w IFF
Dowiedz się jak prowadzić i finansować projekty długoterminowe - warsztaty z Robem Hornstrą w IFF
Warszawski Instytut Fotografii Fort zaprasza na poświęcone projektom długoterminowym, weekendowe warsztaty “DIY Storytelling”, które poprowadzi holenderski...
0
0
Jesienne rabaty na aparaty i obiektywy Nikon - można oszczędzić do 1720 zł
Jesienne rabaty na aparaty i obiektywy Nikon - można oszczędzić do 1720 zł
Nikon ruszył z jesienno-zimowymi promocjami, którymi objętych jest kilkadziesiąt korpusów i obiektywów ze wszystkich systemów producenta. To doskonała okazja na zakup...
1
0
Powiązane artykuły