„Moje podwórko. Mój dom“ - warszawska Praga w obiektywie wyjątkowych fotografów

„Moje podwórko. Mój dom“ - warszawska Praga w obiektywie wyjątkowych fotografów

Jak wygląda życie na współczesnej warszawskiej Pradze? Jakie są jej tajemnice i sekrety? Co spaja mieszkańców tej części stolicy? Na te i inne pytania poznasz odpowiedź na wystawie „Moje podwórko. Mój dom“, której wernisaż zaplanowano na 18 czerwca.

Na przełomie maja i czerwca na warszawskiej Pradze wystartowały warsztaty fotograficzne, podczas których dzieci w wieku 9-11 lat pod okiem doświadczonych fotografów i fotoedytorów dokumentowały swoje podwórko. Efekt ich poczynań będzie można zobaczyć na wystawie „Moje podwórko. Mój dom“.

Zajęcia prowadziła Marta Rybicka - fotograf dokumentalny, podwójna laureatka Grand Press Photo 2019. Natomiast gośćmi specjalnymi byli: Sławomir Kamiński (fotoreporter Gazety Wyborczej, autor Zdjecia Roku w tegorocznym Grand Press Photo), Paweł Pogoda (grafik, fotoedytor) oraz Artur Pawłowski (fotograf prasowy, członek ZPAF).

Praga jakiej możesz nie znać

Podczas warsztatów dzieci nie tylko zapoznawały się z techniką fotografowania, ale również z aspektami pracy fotoreportera, który dokumentuje ciekawe i ważne sytuacje z życia codziennego. Tego rodzaju fotografia wymaga od fotografa zmysłu obserwacji, oceny sytuacji, maksymalnego zaangażowania emocjonalnego oraz własnego odniesienia się do fotografowanego momentu, miejsca czy osoby.

Intencją projektu był wybór przez dzieci miejsc, w których często lubią bywać oraz osób, z którymi lubią spędzać czas. Dzieci niejako stały się przewodnikami po własnym podwórku. - Praga jest piękna, ale bywa też nieprzyjazna. W trakcie warsztatów dzieci fotografowały miejsca, w których czują się dobrze, gdzie się wychowują i bawią, jak również osoby, które pozytywnie im się z Pragą kojarzą - mówi Marta Rybicka, organizatorka warsztatów.

Gdzie i kiedy?

Wernisaż „Moje podwórko. Mój dom“ odbędzie się w przyszły wtorek, 18 czerwca o godzinie 17:00 na dziedzińcu kamienicy przy ul. Szwedzkiej 6 (siedziba Stowarzyszenia SERDUSZKO). Co ważne, dzieci same rozwieszą na Pradze plakaty, same też będą zapraszać swoich sąsiadów, rodziców i rówieśników na wystawę. Projekt warsztatów, jak i ekspozycji jest dofinansowany w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku, a organizatorem jest Służewski Dom Kultury.

zdjęcia i informacje: materiały prasowe

Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
2
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
2
Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - test obiektywu
31 Maj 2019
Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.
4
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
29 Maj 2019
Dziś sprawdzamy czy plecak Shootout II 24L to propozycja Tenby właściwa dla profesjonalnego fotografa.
0