„Portrety spotkane“ Joanny Nowickiej to piękno drugiego człowieka i średnioformatowa magia

0
Redakcja Fotopolis
12 Marzec 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

„Niespiesznie, z otwartością i ciekawością ludzi, scenerii i sytuacji spotykam Portrety. Piękne twarze, interesujące osobowości, ciekawe miejsca. Różnorodność mnie pociąga i fascynuje, wywołuje skojarzenia oraz inspiruje“ - tak o swoich zdjęciach mówi Joanna Nowicka, której prace z cyklu „Portrety spotkane“ można już oglądać w Galerii Katowice ZPAF.

Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza na wystawę fotografii Joanny Nowickiej „Portrety spotkane“ - pierwszej tak obszernej odsłony tego projektu. Nowicka, jak sama podkreśla, przez ostatnie 5 lat zrobiła sporo portretów. Na wystawie zobaczymy wydruki w formacie 10x10 cm wykonane na grubym i matowym papierze. - Wymyśliłam czarne pudełko, w którym przechowuję powiększającą się kolekcję. Powstała również strona internetowa, pod szyldem One People Story, na której prezentuję tylko jedną fotografię wyświetlaną przez dwa tygodnie - zaznacza Nowicka.

- Z przyjemnością sięgam po średnioformatowy aparat analogowy, świetnie się czuję w formacie 6x6. Zanim 12 lat temu zajęłam się fotografią zawodowo, używałam tylko aparatów analogowych, wtedy małoobrazkowych. Późniejsza praca wymusiła zmianę narzędzi, co zrozumiałe. Jednak konsekwentnie w pracy artystycznej portretowej, ale też tej dokumentalnej, wracam do kliszy. Fotografia analogowa sprzyja skupieniu, przemyśleniu tego co chcę osiągnąć, a powolny proces powstawania obrazu ułatwia nawiązywanie relacji z osobą portretowaną. Wreszcie estetyka tej fotografii jest mi bliższa - nie potrzebuję koloru, nie zależy mi na perfekcyjnej ostrości, z ciekawością obserwuję błędy, które czasem powstają na etapie naświetlania, zupełnie poza moją kontrolą.

Gdzie i kiedy?

Wystawa „Portrety spotkane“ jest już otwarta dla zwiedzających. Fotografie Joanny Nowickiej można oglądać w Galerii Katowice ZPAF (ul. św. Jana 10) do 29 marca w dniach: środy, czwartki, piątki, w godz. 17:00-20:00.

Joanna Nowicka jest zawodową fotografką od 2006 roku, członkinią Związku Polskich Artystów Fotografików, doświadczoną fotoreporterką prasową (publikacje m.in.  w Gazecie Wyborczej, Financial Times, TAZ die Tageszeitung). Tworzy fotografie portretowe, fotografie architektury i wnętrz, ilustracje oraz klasyczne reportaże pomagając w ten sposób firmom, instytucjom i przedstawicielom wolnych zawodów kreować profesjonalny wizerunek. Fotografowała wielu artystów, osobowości świata biznesu i polityki. Jest artystką z pasją do portretów wykonywanych tradycyjną metodą, analogowym aparatem fotograficznym.

wykorzystane zdjęcia: fot. Joanna Nowicka „Portrety spotkane“

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Przejmujący portret brazylijskich slumsów - Peter Bauza z wystawą “Copacabana Palace” w Łodzi
Przejmujący portret brazylijskich slumsów - Peter Bauza z wystawą “Copacabana Palace” w Łodzi
“Projekt ten mówi o cierpieniu, słabościach, ale i sile. Pokazuje porażki i sukcesy w codziennej walce o przetrwanie. Niewielu wie o istnieniu tych ludzi.” Wystawa...
11
1
Dlaczego warto uczyć się fotografii w szkole filmowej? Rekrutacja w AMA Film Academy tylko do końca września
Dlaczego warto uczyć się fotografii w szkole filmowej? Rekrutacja w AMA Film Academy tylko do...
AMA Film Academy od 9 lat z powodzeniem zajmuje się kształceniem młodych filmowców. Uczy na kierunkach: operatorskich, reżyserskich, aktorskim, realizacji dźwięku,...
2
0
Warsztaty fotograficzne z Bownikiem w IFF
Warsztaty fotograficzne z Bownikiem w IFF
Chcesz poznać nowe trendy i spojrzenia na fotografię? Weź udział w dwudniowych warsztatach z Bownikiem, organizowanych przez Instytut Fotografii Fort. Zgłoszenia tylko...
2
0