„Portrety spotkane“ Joanny Nowickiej to piękno drugiego człowieka i średnioformatowa magia

„Portrety spotkane“ Joanny Nowickiej to piękno drugiego człowieka i średnioformatowa magia

„Niespiesznie, z otwartością i ciekawością ludzi, scenerii i sytuacji spotykam Portrety. Piękne twarze, interesujące osobowości, ciekawe miejsca. Różnorodność mnie pociąga i fascynuje, wywołuje skojarzenia oraz inspiruje“ - tak o swoich zdjęciach mówi Joanna Nowicka, której prace z cyklu „Portrety spotkane“ można już oglądać w Galerii Katowice ZPAF.

Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza na wystawę fotografii Joanny Nowickiej „Portrety spotkane“ - pierwszej tak obszernej odsłony tego projektu. Nowicka, jak sama podkreśla, przez ostatnie 5 lat zrobiła sporo portretów. Na wystawie zobaczymy wydruki w formacie 10x10 cm wykonane na grubym i matowym papierze. - Wymyśliłam czarne pudełko, w którym przechowuję powiększającą się kolekcję. Powstała również strona internetowa, pod szyldem One People Story, na której prezentuję tylko jedną fotografię wyświetlaną przez dwa tygodnie - zaznacza Nowicka.

- Z przyjemnością sięgam po średnioformatowy aparat analogowy, świetnie się czuję w formacie 6x6. Zanim 12 lat temu zajęłam się fotografią zawodowo, używałam tylko aparatów analogowych, wtedy małoobrazkowych. Późniejsza praca wymusiła zmianę narzędzi, co zrozumiałe. Jednak konsekwentnie w pracy artystycznej portretowej, ale też tej dokumentalnej, wracam do kliszy. Fotografia analogowa sprzyja skupieniu, przemyśleniu tego co chcę osiągnąć, a powolny proces powstawania obrazu ułatwia nawiązywanie relacji z osobą portretowaną. Wreszcie estetyka tej fotografii jest mi bliższa - nie potrzebuję koloru, nie zależy mi na perfekcyjnej ostrości, z ciekawością obserwuję błędy, które czasem powstają na etapie naświetlania, zupełnie poza moją kontrolą.

Gdzie i kiedy?

Wystawa „Portrety spotkane“ jest już otwarta dla zwiedzających. Fotografie Joanny Nowickiej można oglądać w Galerii Katowice ZPAF (ul. św. Jana 10) do 29 marca w dniach: środy, czwartki, piątki, w godz. 17:00-20:00.

Joanna Nowicka jest zawodową fotografką od 2006 roku, członkinią Związku Polskich Artystów Fotografików, doświadczoną fotoreporterką prasową (publikacje m.in.  w Gazecie Wyborczej, Financial Times, TAZ die Tageszeitung). Tworzy fotografie portretowe, fotografie architektury i wnętrz, ilustracje oraz klasyczne reportaże pomagając w ten sposób firmom, instytucjom i przedstawicielom wolnych zawodów kreować profesjonalny wizerunek. Fotografowała wielu artystów, osobowości świata biznesu i polityki. Jest artystką z pasją do portretów wykonywanych tradycyjną metodą, analogowym aparatem fotograficznym.

wykorzystane zdjęcia: fot. Joanna Nowicka „Portrety spotkane“

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - pierwsze wrażenia [WIDEO]
22 Mar 2019
Matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia. O pracy z najnowszym pełnoklatkowym kompaktem opowiada Michał Massa Mąsior.
0
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4