Zobacz jak było na warsztatach „Portret bez barier“ [RELACJA]

0

Autor: Redakcja Fotopolis

4 Marzec 2019
Artykuł na: 6-9 minut

„Portret bez barier“ to warsztaty nie tylko fotograficzne. Oprócz szansy zrobienia profesjonalnych zdjęć w studio, uczą także pracować z modelem i przełamywać własne ograniczenia w kontakcie z osobą, która staje przed naszym obiektywem. Jak? Między innymi dzięki trenerowi personalnemu. I to działa.

Warsztaty zorganizowane przez 4Photo powstały z inspiracji Radka Polaka, który w portfolio ma między innymi portrety Ewana McGregora czy Daniela Olbrychskiego, okładki wielu czołowych magazynów, a także nagrodę Grand Front i książkę o Gruzji. Jest tu mentorem i wsparciem technicznym. Pomysł na warsztaty „Portret bez barier“ zrodził się w jego głowie w trakcie fotograficznego pleneru na Podlasiu, podczas którego okazało się, że problemem dla robiących zdjęcia jest nie tyle obsługa aparatu czy pomysł na dobry kadr, co zbudowanie relacji z kimś, kto stoi po drugiej stronie.

Pokonywanie barier

Jeśli głębiej się zastanowić, faktycznie często tak jest. Gdy stajemy oko w oko z kimś, kogo mamy sportretować, niekiedy samoczynnie powstają między nami bariery wynikające z wzajemnych oczekiwań, obcości czy po prostu… zwykłej nieśmiałości. Nie każdy model potrafi się otworzyć i nie każdy fotograf potrafi od razu nawiązać kontakt z nieznajomym, żeby wydobyć z niego „to coś“. Trzydniowe warsztaty służące nie tylko wykonaniu jak najbardziej profesjonalnych zdjęć, lecz także - a może przede wszystkim - nauczeniu się pracy z modelem, okazały się więc doskonałym lekiem na „całe zło“.

W spotkaniach brało udział kilka osób, tak aby każdy mógł skupić się na swojej pracy i mieć czas na indywidualne konsultacje z pomysłodawcą całego wydarzenia. Każdy też miał za zadanie przygotować dwa portfolia. Do pomocy zaangażowano wizażystkę-stylistkę i oświetleniowców. Zdjęcia odbywały się na sześciu różnych planach, w różnych warunkach oświetleniowych. Przy okazji można więc było dowiedzieć się, jak światło „pracuje“ i jakie daje efekty; gdzie się ustawić, co zmodyfikować, aby wydobyć z planu to, czego się potrzebuje. Brzmi zwyczajnie? To tylko pozór.

Warsztat to nie wszystko

Przez dwa dni w studio była obecna trenerka personalna, która moderowała dyskusje poświęcone… emocjom. W rozmowach wyłoniło się wiele problemów - jak nawiązać kontakt z modelami (a byli nimi młodzi aktorzy), co gdy nie będzie nici porozumienia, gdy się skończą tematy, o co nie pytać, czy modela ustawiać, czy oddać mu inicjatywę i tak dalej. Wspólne sesje odbywały się po każdej rundzie zdjęć. Każdy miał czas na podzielenie się wrażeniami i dostawał feedback od swojego modela. Twórczo, motywująco i bez stresu.

Pomysł na warsztaty z obecnością personalnego trenera może wydawać się niecodzienny, ale chwycił. „Fototerapia“ to chyba dobre określenie. Po trzech dniach wychodzi się ze studia nie tylko z pakietem dobrych zdjęć (ostatniego dnia jest czas na edycję, omówienie prac i prezentację), jakie niekoniecznie mamy okazję na co dzień robić, lecz także z naładowanymi bateriami. Zyskujemy pewność siebie, przełamujemy własne ograniczenia, poprawiamy błędy, mamy szansę pomyśleć nad własnym stylem pracy i poczuć się jak profesjonalni fotografowie, którzy muszą sobie poradzić we wcale nieprostej sytuacji „jeden na jeden“. To naprawdę działa.

Chcesz wziąć udział w „Portret bez barier“? W maju kolejna edycja

W dniach 10-12 maja w Warszawie odbędą się kolejne warsztaty „Portret bez barier“, które poprowadzi Radek Polak. Oprócz warsztatu, który opanował do perfekcji, podzieli się swoim doświadczeniem pracy z drugim człowiekiem i aparatem w ręku. Działania fotografa będzie wspierać trener personalny - Anna Lipska, która poprowadzi specjalną sesję oraz będzie służyć radą w kontakcie z drugim człowiekiem. Do współpracy również zaproszeni będą aktorzy. Każdy z uczestników będzie pracował z aktorem indywidualnie pod okiem ekspertów, co da możliwość lepszego wejścia w odpowiedni kontakt z modelem. „Portret bez barier“ to także kameralne warsztaty, w których udział może wziąć od 6 do 8 uczestników. Jeśli chcesz być jednym z nich to koniecznie odwiedź stronę 4photo.eu, gdzie dowiesz się wszelkich szczegółów. Zapisać można się mailowo: contact@4photo.eu.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Historyczne zdjęcia powstańczej Warszawy mogą być twoje. Niebawem rusza aukcja odbitek Eugeniusza Hanemana
Historyczne zdjęcia powstańczej Warszawy mogą być twoje. Niebawem rusza aukcja odbitek Eugeniusza...
Zdjęcia Eugeniusza Hanemana to jeden z niewielu dokumentalnych zapisów stolicy okresu powstania. 7 listopada na specjalnej...
5
0
Powraca Nikon Photo Contest. Do wygrania aparaty i 500 tys. jenów
Powraca Nikon Photo Contest. Do wygrania aparaty i 500 tys. jenów
Rusza kolejna edycja prestiżowego, organizowanego co dwa lata konkursu Nikon Photo Contest (2020-2021). Tematy przewodnie nadchodzącej edycji to łączność i...
0
1
Helmut Newton na ulicach Berlina – plenerowa wystawa na 100 urodziny mistrza prowokacji
Helmut Newton na ulicach Berlina – plenerowa wystawa na 100 urodziny mistrza prowokacji
31 października, w dniu urodzin fotografa, Fundacja Helmuta Newtona otworzy największą jak do tej pory plenerową wystawę, prezentującą przegląd jego...
3
0