Już dziś startuje V edycja Warsaw Photo Days

0

Autor: Michał Chrzanowski

14 Grudzień 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Szesnaście wystaw w warszawskich galeriach, wyłonienie laureata Grand Prix festiwalu Warsaw Photo Days 2018, wyniki Programu Open i Debuts 2018 oraz liczne spotkania i wydarzenia towarzyszące - tak w wielkim skrócie prezentuje się V edycja festiwalu Warsaw Photo Days, którego tegorocznym motywem jest „manipulacja“.

Tytuł tegorocznej edycji Warsaw Photo Days to „manipulacja“. Temat został tak sformułowany, aby prezentowane projekty fotograficzne były autorskim odniesieniem się do myśli przewodniej festiwalu. Manipulacja jest zjawiskiem powszechnym i ponadlokalnym. Dotyczy życia społecznego, politycznego, mediów, a także samego medium fotografii.

fot. Jean-Marc Caimi, Valentina Piccinni, „gule gule“

Twarze manipulacji

- Pokażemy projekty podejmujące próbę przyjrzenia się społecznemu zjawisku manipulacji, rozumianej jako forma wywierania wpływu na osobę lub grupę w taki sposób, by realizowała zarówno cele manipulatora, jak i te wpływające na odbiorcę za pomocą pozornie realnego, a w rzeczywistości znacznie przetworzonego lub wręcz przekłamanego obrazu rzeczywistości - powiedziała Jola Rycerska, prezes ZPAF, dyrektor festiwalu WPD 2018.

fot. Alexander Mendelevich

- Nie da się ukryć, że jako współczesne społeczeństwa medialne, stajemy wobec problemu prób wpływu na naszą świadomość jednostkową i społeczną na niezliczonych obszarach. Zachodzące w tym zakresie procesy i zjawiska są niezwykle interesującym polem do analizy wizualnej dokonanej przez artystów i wymiany poglądów na gruncie międzynarodowym. Procesy te, z racji skali i coraz większej powszechności, są tym, co powinno wzbudzać zainteresowanie każdego z nas, a zwłaszcza młodego pokolenia twórców i odbiorców kultury, ukształtowanego przez nadaktywną rzeczywistość medialną oraz otaczający nas z każdej strony agresywny świat reklamy, polityki i kultury masowej - dodały pozostałe członkinie zespołu: Katarzyna Majak, Magdalena Wdowicz-Wierzbowska i Anna Kłosek.

fot. Aletheia Casey, „No Blood“

Gdzie i kiedy?

Dziś, 14 grudnia w siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia (ul. Grochowska 272, Warszawa) zostanie otwarty festiwal Warsaw Photo Days 2018 organizowany przez Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Fotografików. O godzinie 19:00 poznamy laureata Grand Prix festiwalu Warsaw Photo Days 2018. Wydarzeniu będzie towarzyszyć także otwarcie aż 16 wystaw, które zostały wyróżnione w Programie Open.

Natomiast jutro, 15 grudnia od godziny 10:00 odbędzie się prezentacja laureatów Programu Open oraz prezentacja artystów nagrodzonych przez portal LensCulture. Opowiedzą oni o swoich projektach, a także odpowiedzą na pytania. Sobota będzie stać również pod znakiem wystawy Debuts 2018, która składa się z 20 autorskich projektów. Wśród laureatów znaleźli się fotografowie z USA, Indii, Peru, Francji, Ukrainy i Polski. Natomiast na wernisażu ArteFAKT swoje prace zaprezentują słuchacze roku dyplomowego Studium Fotografii ZPAF. Oczywiście Warsaw Photo Days to także spotkania i panele dyskusyjne wokół tegorocznego tematu - manipulacji.

fot. Agata Wieczorek, „Fetysz - Obraz“

Po więcej informacji oraz zapoznanie się ze szczegółowym planem wydarzeń towarzyszących V edycji festiwalu Warsaw Photo Days 2018 odsyłamy na stronę www.warsawphotodays.com.

zdjęcie główne: fot Robert Herrmann „Order“

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Polki nagrodzone w konkursie Female in Focus 2020!
Polki nagrodzone w konkursie Female in Focus 2020!
Kasia Trojak i Natalia Poniatowska znalazły się w gronie finalistek konkursu organizowanego przez prestiżowy magazyn British Journal of Photography. Jego celem jest promocja kobiet pracujących w...
23
0
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wystartowało z serią plenerowych wystaw, które pozwolą nam spojrzeć na rzeczywistość ostatnich kilku miesięcy okiem...
17
1
Najlepsze zdjęcia  konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Najlepsze zdjęcia konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Organizowany przez platformę Photocrowd i fundację charytatywną Buglife konkurs, daje nam wgląd w świat, którego na co dzień nie zauważamy. I przypomina, że wymaga on również ochrony.
18
0
Powiązane artykuły