Wystawa o początkach jazzu GGF

0
Marta Sinior
13 Październik 2005
Artykuł na: 6-9 minut
Gdańska Galeria Fotografii w związku z organizowaną wystawą "W stronę jazzu", poszukuje materiałów dotyczących Festiwali Jazzowych w Sopocie w 1956 i 1957 roku. Ekspozycja zostanie otwarta 6 listopada 2005 roku o godzinie 17.
Gdańska Galeria Fotografii w związku z organizowaną wystawą "W stronę jazzu", poszukuje materiałów dotyczących Festiwali Jazzowych w Sopocie w 1956 i 1957 roku. Ekspozycja zostanie otwarta 6 listopada 2005 roku o godzinie 17.

W stronę jazzu

Gromadzenie materiałów do wystawy W stronę jazzu zaczęło się od mojej fascynacji modą lat 50. - czasów przed i popaździernikowych, całym trudem i pomysłowością młodych ludzi, którzy wbrew panującym w Polsce warunkom próbowali dorównać swoim rówieśnikom na zachodzie. Całą wiedzę na temat kultury i mody zdobywali poprzez filmy, radio, ofertę bazarów, komisów i nieliczne publikacje prasowe (np. tygodnik "Przekrój").
Już po pierwszym spotkaniu z Andrzejem Zborskim - przejrzeniu jego archiwum fotograficznego i rozmowie o urokach i mrokach życia w latach 50. zdałam sobie sprawę, że spojrzenie na ten okres przez pryzmat muzyki jazzowej, przybliżenie obrazu jej twórców i wielbicieli może zaowocować wystawą o wiele atrakcyjniejszą i bogatszą. Po wysłuchaniu barwnych opowieści Marka Karewicza, Wojciecha Plewińskiego i Włodzimierza J. Martina (fotoreportera miesięcznika "Jazz") oraz zapoznaniu się z ich fotografiami z przełomu lat 50. i 60. tylko utwierdziłam się w tym przekonaniu. Znalazłam doskonałe zdjęcia i wyjątkowo interesujący temat.
Okazało się, że modne, często samodzielnie przerabiane ciuchy to właściwie margines, powierzchowny dodatek do rewolucji w kulturze przeprowadzonej przez młodych jazzmanów oraz innych artystów, którzy przylgnęli do środowiska muzycznego, czując jego moc, siłę przebicia. U podstaw wszystkiego leżała fascynacja muzyką jazzową, będącą symbolem wolności. Potrafiła skutecznie rozdrażnić i sprowokować cenzorów i "postępowe" organizacje młodzieżowe. Pierwsze festiwale jazzowe w Sopocie w 1956 i 1957 roku, Jazz Camping na Kalatówkach (1959 i 1960), Jazz Jamboree (od 1958) były radosnymi imprezami muzycznymi, ale zarazem manifestacją, otwartym tryumfem młodości nad smutkiem i szarzyzną PRL-u, palcem wetkniętym w oko propagandy.


fot. Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz "Melomani"

Na wystawie w Gdańskiej Galerii Fotografii zaprezentujemy fotografie przedstawiające najważniejsze wydarzenia z historii polskiego jazzu z okresu od lat 40. do początku lat 60. Przejdziemy od pierwszego Jam Session w Jazz Clubie warszawskiej YMCA w 1946 roku, poprzez okres "katakumbowy" (1950-55), półlegalne koncerty, słuchanie jazzu w mieszkaniach prywatnych w atmosferze konspiracji, aż po oficjalne, choć nadal nieprzychylnie traktowane przez władze, Jam Session Nr 1 (1955 r.), festiwale jazzowe w Sopocie, Jazz Jamboree 58 -61, Jazz Camping na Kalatówkach (1959,1960). Przybliżymy sylwetki muzyków, którzy w latach 50. rozpoczynali swoją karierę estradową, młodych zespołów jazzowych oraz głównych inicjatorów i animatorów ruchu jazzowego w Polsce. Pokażemy fotografie dokumentujące wydarzenia muzyczne w powstających po 1956 roku klubach i piwnicach jazzowych - warszawskiej Stodole i Hybrydach, gdańskim Żaku - pierwsze koncerty New York Jazz Quartet i Dave'a Brubecka, spotkanie z Willisem Conoverem.
Poza pracami znanych artystów fotografików i fotoreporterów, m.in.: Marka Karewicza, Zbigniewa Kosycarza, Wojciecha Plewińskiego i Andrzeja Zborskiego, zaprezentujemy również unikalne fotografie z prywatnych archiwów muzyków i osób związanych ze środowiskiem jazzowym, m.in. Zofii Komedowej Trzcińskiej i Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza. Ekspozycja będzie wzbogacona o dokumenty, wywiady, wycinki prasowe, afisze koncertowe i eksponaty z okresu. Zwiedzającym będzie towarzyszyć grająca w tle muzyka zespołu Melomani.Wystawa W stronę jazzu jest organizowana przez Dział Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Uroczysty wernisaż odbędzie się w siedzibie Gdańskiej Galerii Fotografii na Starym Mieście, (ul. Grobla I 3/5 róg Św. Ducha) w niedzielę 6 listopada 2006 o godzinie 17.00. Ekspozycja potrwa do 16 grudnia 2005.


Otwarcie wystawy zostało wpisane do programu Zaduszek Akademickich organizowanych przez Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego. Po obejrzeniu wystawy w sąsiadującej galerii Cotton Club, odbędzie się pokaz filmu Romana Polańskiego Rosemary's Baby z muzyką Krzysztofa Komedy, a po seansie zaplanowano koncert zespołu Leszka Kułakowskiego i jam session.

Natomiast kolejny pokaz towarzyszący wystawie będzie emisja filmu filmu Andrzeja Wajdy Niewinni czarodzieje i krótkich filmów dokumentalnych pokazujących środowisko jazzowe lat 50. i 60. Pokaz odbędzie się 24 listopada o godzinie 18.00 w DKF KinoMuzeum w siedzibie Muzeum Narodowego w Gdańsku (ul. Toruńska 1). Cena biletu na seans: 10zł.


Gdańska Galeria Fotografii, Dział Muzeum Narodowego w Gdańsku, w związku z organizowaną wystawą "W stronę jazzu", poszukuje materiałów dotyczących Festiwali Jazzowych w Sopocie w 1956 i 1957 roku. Osoby posiadające fotografie, dokumenty, wycinki prasowe lub pamiątki związane z tym oraz innymi wydarzeniami jazzowymi w Polsce w latach 50. prosimy o kontakt z Galerią.
Nr. tel. :/58/ 301 71 47,
adres: ulica Grobla I nr 3/5, 80-834 Gdańsk
E-mail:
ggf@muzeum.narodowe.gda.pl


Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Malarz, rysownik, performer, tworzył też obiekty i instalacje, fotografując wykreowaną przez siebie rzeczywistość. W 10. rocznicę śmierci Mikołaja Smoczyńskiego będziemy mieli możliwość...
0
0
Rusza zimowy cashback Fujifilm - można oszczędzić nawet 1720 zł
Rusza zimowy cashback Fujifilm - można oszczędzić nawet 1720 zł
Jesień i początek zimy będzie doskonałym czasem na zakup aparatów i obiektywów Fujifilm. W ramach najnowszej promocji cashback możemy otrzymać zwrot części pieniędzy wydanych na aparat.  W akcji...
4
0
Psychologia 550-latki według Wojtka Wieteski – wernisaż wystawy Lola van der W.
Psychologia 550-latki według Wojtka Wieteski – wernisaż wystawy Lola van der W.
Punktem wyjścia dla cyklu fotografii Lola van der W. jest fascynacja jednym z najbardziej tajemniczych obrazów w historii sztuki – Portretem Damy autorstwa Rogiera van der Weydena z 1460 roku....
7
0
Powiązane artykuły