Już niebawem wystartuje Festiwal Książek Fotograficznych XPRINT. Zobacz, co przygotowali organizatorzy

Już niebawem wystartuje Festiwal Książek Fotograficznych XPRINT. Zobacz, co przygotowali organizatorzy

Trzecia edycja Festiwalu Książek Fotograficznych XPRINT eksploruje intymne sposoby budowania fotograficznych narracji. W tym roku będziemy mogli przyjrzeć się artystom, projektantom i wydawcom, dla których fotografia i książka fotograficzna są mediami pozwalającymi na wizualną analizę sytuacji dotykających autorów do głębi.

Przed nami trzecia odsłona Festiwalu Książek Fotograficznych XPRINT. Tym razem organizatorzy przygotowali dla nas aż 7 spotkań wokół książek fotograficznych, 6 wystaw i 5 wydarzeń towarzyszących. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to „historie prywatne“. Wystawy oraz spotkania towarzyszące XPRINT rozpoczną się już 16 listopada i potrwają aż do 30 grudnia. Natomiast główne wydarzenia festiwalowe odbędą się 23-25 listopada w Poznaniu. Oczywiście wstęp jest wolny.

- Fotograficzne publikacje, jakie tworzą zaproszeni goście, służą uporządkowaniu własnych relacji z rzeczywistością, zrozumieniu wydarzeń odciskających piętno, lub są próbami wyjaśnienia własnych doświadczeń. Wizualny język okazuje się w tych sytuacjach najbardziej precyzyjnym sposobem opisu - zaznaczają organizatorzy.

Kuba Dąbrowski „Nie Lil, Nie Young

W Galerii Miejskiej Arsenał, 24 i 25 listopada odbędzie się szereg otwartych spotkań i dyskusji z fotografami, kuratorami, wydawcami. O pracy nad fotograficznymi publikacjami opowie Grzegorz Dąbrowski, Kuba Dąbrowski, Kacper Kowalski, Alina Sandulyak, Mayumi Suzuki. W dyskusji panelowej dotyczącej fotograficznych dzienników zabiorą głos autorzy trzech zinów wydawnictwa PIX.HOUSE, prezentowanych premierowo podczas festiwalu: Tomasz Liboska, Maciej Jeziorek, Krzysiek Orłowski. Dwudniowa sesja spotkań w Arsenale uzupełniona będzie wystawą książek. Każdy z gości przygotuje niewielką selekcję publikacji fotograficznych, stanowiących komentarz do ich indywidualnego sposobu pracy. Wystawa da wgląd w ważne dla zaproszonych artystów wątki w świecie fotografii, strategie edycyjne i wydawnicze, charakterystyczne sposoby budowania narracji.

Alina Sandulyak „Shilo Group Finished Dissertation“

W ramach festiwalu zobaczymy także trzy wystawy indywidualne pozostające w ścisłej korelacji z książkami fotograficznymi. Centralna ekspozycja w Galerii Miejskiej Arsenał zaprezentuje prace Mayumi Suzuki, która w uderzająco szczery i metodyczny sposób opracowuje archiwa i wizualne ślady pozostałe w ruinach jej rodzinnego domu, zniszczonego w tsunami z 2011 roku. W The Restoration Will - mozaikowej książce fotograficznej - łączy, zachowane skrawki archiwum, portfolio fotograficzne jej ojca, fragmenty pozostałości po rodzinnym studiu fotograficznym, prowadzonym od 87 lat, ze zdjęciami współczesnymi. Tworzy osobistą opowieść o pamięci po jej zaginionych bliskich.

Mayumi Suzuki „The Restoration Will“

W cyklu The Place to Belong, prezentowanym w Poznaniu premierowo, Mayumi Suzuki rozszerza eksplorację archiwów i śladów po katastrofie, zastanawiając się nad charakterem tożsamości i pamięci w Onagawa. Jej rodzinne miasto, zalewane jest przez fale i podnoszone z gruzów co kilkadziesiąt lat. W trakcie rezydencji artystycznej, jaką Mayumi Suzuki odbędzie w galerii PIX.HOUSE, powstanie gazetowa publikacja prezentująca prace z tego nadal otwartego cyklu, zaprojektowana przez Honzę Zamojskiego.

Mayumi Suzuki „The Place to Belong“

Projekt Deceitful Reverence Igora Pisuka zostanie zaprezentowany w Galerii PIX.HOUSE. Jest to wystawa szczerych, graficznych zdjęć dokumentujących proces wychodzenia autora z alkoholizmu i połączona będzie z premierą książki zamykającej ten cykl. Teksty do wystawy przygotowała Agata Pyzik, muzykę towarzyszącą ekspozycji skomponował Bartosz Dziadosz. Będzie też można wziąć udział w dyskusji, w której obok fotografa o pracy nad publikacją opowiedzą Aneta Kowalczyk i Grzegorz Kosmala z wydawnictwa BLOW UP PRESS.

Igor Pisuk „Deceitful Reverence“

W Galerii Ego Kuba Dąbrowski przełoży na formę ekspozycji galeryjnej najnowszą odsłonę swoich dzienników fotograficznych. Prowadzone konsekwentnie od lat, ewoluujące razem z fotografem zapiski komentujące jego codzienność, zdjęcia wklejone do notesów, publikowane w formie książek - zostaną opracowane tym razem w sposób poddający analizie samo medium fotograficznego „scrapbooka“, jako pierwotnej formy fotograficznej książki.

Kuba Dąbrowski „Nie Lil, Nie Young“

W Rodríguez Gallery Alina Sandulyak zaprezentuje wystawę złożoną z ukraińskich książek fotograficznych, w których subiektywne narracje, prywatne punkty widzenia i emocjonalne wątki - są zaprzęgnięte do opisu dramatycznej rzeczywistości politycznej czasu wojny.

Alina Sandulyak „Vitaly Fomenko. Rules Of The Road“

Z kolei integralnym elementem Festiwalu będzie wystawa BOOKI. Studying Photobooks Katedry Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, prezentowana w galerii Skala, konfrontująca działania na polu książek fotograficznych realizowane przez studentów wybranych europejskich uczelni artystycznych. Czytelnia Ostrøv zaprosi na premierę zina Krystiana Daszkowskiego, uzupełnioną wystawą dotyczącą procesu projektowania tego wydawnictwa.

Igor Pisuk „Deceitful Reverence“

Szczegółowy plan wydarzeń związanych z XPRINT

 • 16.11.2018
  17:15 - 19:30 - Wykład Mayumi Suzuki w ramach zajęć Teoria i Praktyka Obrazowania w Katedrze Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Wykład ma charakter otwarty, wstęp wolny. UAP Budynek B ul. Janiny Lewandowskiej 20.

 • 23.11.2018
  17:00 - The Restoration Will / The Place to Belong, Mayumi Suzuki, wernisaż wystawy.  Galeria Miejska Arsenał.
  18:30 - Deceitful Reverence, Igor Pisuk, wernisaż wystawy połączony z premierą książki. Galeria PIX.HOUSE.
  19:30 - Nie Lil, Nie Young, Kuba Dąbrowski, wernisaż wystawy. Galeria Ego.

 • 24.11.2018
  14:00 - Ukraińskie książki fotograficzne. Pomiędzy historią osobistą a polityką, kuratorka Alina Sandulyak, wernisaż wystawy. Rodríguez Gallery.
  15:00 - Prezentacja zina Krystiana Daszkowskiego. Ostrøv.
  16:00 - BOOKI. Studying Photobooks, wernisaż wystawy. Galeria Skala.
  17:00 - 18:00 - Kuba Dąbrowski, spotkanie wokół wystawy Nie Lil, Nie Young, prezentowanej w Galerii Ego. Galeria Miejska Arsenał.
  18:00 - 19:00 - Kacper Kowalski - spotkanie wokół książki OVER. Galeria Miejska Arsenał
  19:00 - 20:00 - Dyskusja na temat fotograficznych dzienników towarzysząca premierze zinów wydawnictwa PIX.HOUSE, udział wezmą autorzy: Tomasz Liboska, Maciej Jeziorek, Krzysiek Orłowski oraz Jerzy Piątek - autor tekstów do zina Krzyśka Orłowskiego i książki Nie Adriana Wykroty. Moderacja Michał Sita i Adrian Wykrota.

 • 25.11.2018
  12:00 - 13:00 - Autorskie oprowadzanie po wystawie Krystiana Daszkowskiego. Galeria Ostrøv.
  13:00 - 14:00 - Grzegorz Dąbrowski – spotkanie wokół białostockiego archiwum fotografii Bolesława Augustisa i książki Augustis 2.0. Galeria Miejska Arsenał.
  14:00 - 15:00 - Oprowadzanie autorki, Mayumi Suzuki, po wystawie The Restoration Will / The Place to Belong. Galeria Miejska Arsenał.
  15:00 - 16:00 - Deceitful Reverence - rozmowa wokół premiery książki Igora Pisuka, udział weźmie autor oraz Grzegorz Kosmala i Aneta Kowalczyk z wydawnictwa BLOW UP PRESS. Galeria Miejska Arsenał.
  16:00 - 17:00 - Alina Sandulyak, rozmowa na temat wystawy Ukraińskie książki fotograficzne. Pomiędzy historią osobistą a polityką. Galeria Miejskiej Arsenał.

 • 1.12.2018
  16:30 - Oprowadzanie kuratora Jarosława Klupsia po wystawie BOOKI. Studying Photobooks - Galeria Skala.

 • 5.12.2018
  17:00 - Oprowadzanie kuratora Michała Sity po wystawie The Restoration Will / The Place to Belong Mayumi Suzuki. Galeria Miejskiej Arsenał.

Po więcej informacji o Festiwalu Książek Fotograficznych XPRINT odsyłamy na stronę www.pix.house/xprint.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8