Wystawa „Un-Posed NY” - poczuj puls miasta, które nigdy nie zasypia

Wystawa „Un-Posed NY” - poczuj puls miasta, które nigdy nie zasypia

Już w przyszłą środę w Warszawie odbędzie się wernisaż „Un-Posed NY”. Na wystawie zobaczymy zdjęcia Ani Kłosek i Damiana Chrobaka, które wykonali w Nowym Jorku.

Czysto dokumentalne i reportażowe zdjęcia to samo sedno fotografii ulicznej. Fotograf musi obserwować, dostrzegać to, czego inni nie zauważają. Są też tacy, którzy niemal uprzedzają wypadki - wcześniej widzą, że ktoś ciekawie ubrany wejdzie za moment w promień słońca, przejeżdżający wagon zasłoni reklamę, albo pędzący - stworzy ciekawy, rozmyty drugi plan. Do większości zdjęć ulicznych trzeba mieć też sporo szczęścia.

fot. Ania Kłosek

Un-Posed NY to wystawa kilkudziesięciu zdjęć Ani Kłosek i Damiana Chrobaka z Nowego Jorku. To także spojrzenie dwojga różnych fotografów na miasto, które nigdy nie zasypia oraz jedna spójnie opowiedziana historia. Zaprezentowane zostaną prace dokumentalne, wyrastające z fotografii ulicznej - niepozowane i wykonane w miejscach publicznych. Nadchodząca ekspozycja jest także pierwszą z serii wystaw członków Un-Posed - kolektywu założonego w 2009 roku przez Damiana Chrobaka.

fot. Ania Kłosek

- Ryzykowne byłoby stwierdzenie, że odkryli coś, czego inni nie widzieli, sfotografowali je w unikalny sposób. A jednak ich wizja jest po pierwsze spójna, chociaż to dwie inne osobowości. Po drugie zaś, coś w tych fotografiach jest odmiennego. Przychodzi do głowy jedno określenie, niestety niemające dobrego tłumaczenia na język polski: streetwise. Można je tłumaczyć jako rozumienie ulicy, znajomość miasta, pewna mądrość i spryt. W fotografii ulicznej byłoby to podglądanie i przewidywanie. Przewidywaniem właśnie ruchów mieszkańców, aut i autobusów, także światła i cienia. Tych ostatnich wyraźnie poszukiwali na ulicach Nowego Jorku Kłosek i Chrobak. Fotografując niezależnie, w zupełnie innym czasie, stworzyli spójny obraz. Opiera się na fragmentach i kolorze. To te drobiazgi, cząstki, elementy, niezwykle ulotne i chwilowe układają się w tą jednak unikalną wizję. Spostrzeżenie fragmentu chustki, refleksu na włosach, odbicia w szybie, plamie słońca na budynku - jest tą cechą właśnie, owym streetwise, wczuciem się w rytm miasta, przewidywaniem go i portretowaniem po swojemu - podkreślają organizatorzy wystawy.

fot. Ania Kłosek

Gdzie i kiedy

Wernisaż Un-Posed NY odbędzie się w przyszłą środę, 10 stycznia 2018 o godzinie 19:00 w Starej Galerii ZPAF (Plac Zamkowy 8, Warszawa). Ekspozycję będzie można oglądać: poniedziałek-piątek (12:00-18:00) i sobota-niedziela (14:00-18:00). Finisaż ekspozycji zaplanowano na 6 lutego bieżącego roku.

Więcej prac fotografów wchodzących w skład kolektywu Un-Posed możecie znaleźć na un-posed.com. Z kolei informacje o nadchodzącej wystawie znajdziecie na stronie Starej Galerii ZPAF.

fot. Damian Chrobak

Ania Kłosek - fotografka dokumentalistka, fotografka uliczna, zdobywająca uznanie w Polsce i zagranicą; prezentuje swoje prace podczas licznych konkursów i wystaw. m.in. EASTREET, Miami Street Photography Festival, Brussles Street Photography Festival, Leica Street Photo, Street Photography Now, tu i teraz czy Eyes on Main Street; laureatka Grand Press Photo; jurorka konkursów fotografii ulicznej. Należy do polskiego kolektywu fotograficznego Un-Posed, oraz międzynarodowego kolektywu BURN MY EYE. Zainteresowana jest tematyką Europy Wschodniej i krajów post-radzieckich, gdzie najchętniej kieruje swoje wizualne poszukiwania. Miłośniczka malarstwa renesansowego i muzyki barokowej.

Damian Chrobak - urodził się w 1977 w Jastrzębiu Zdroju. Fotografią zainteresował się w 2003 roku, gdy rozpoczął naukę na Akademii Fotografii w Warszawie, po pierwszym roku opuścił jednak szkołę, chcąc szukać własnego głosu w fotografii. Wyjechał do Londynu, gdzie ukończył kurs Black & White Photography na University of the Arts London. Street Photography i fotografia dokumentalna jest tym gatunkiem fotografii, który upodobał sobie najbardziej. Swoje zdjęcia pokazywał na wystawach grupowych i indywidualnych w Polsce i Europie. Od 2010 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, gdzie w Studium Fotografii prowadzi warsztaty z fotografii ulicznej. Jest także pomysłodawcą i założycielem grupy fotograficznej Un-Posed.

wykorzystane zdjęcia: Ania Kłosek i Damian Chrobak | kolektyw Un-Posed

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7