„Antarktika“, czyli fotograficzna wyprawa Wojciecha Walkiewicza na koniec świata

„Antarktika“, czyli fotograficzna wyprawa Wojciecha Walkiewicza na koniec świata

Już w najbliższy piątek w Warszawie będzie można zobaczyć projekt „ Antarktika“ autorstwa Wojciecha Walkiewicza. W latach 2014-2015 przebywał on na polskiej stacji polarnej i dokumentował piękno „lodowej pustyni“.

Wojciech Walkiewicz przebywał kilka miesięcy na polskiej stacji polarnej im. Henryka Arctowskiego z zadaniem udokumentowania pracy naukowców na Antarktydzie. Przedstawił on autorski obraz krainy w surowej i sterylnej formie. Przyjęte zasady ograniczyły swobodę wypowiedzi, lecz pozwoliły na ukazanie wielości i różnorodności zjawisk kształtujących odrębność tej odległej krainy.

fot. Wojciech Walkiewicz, „Antarktika“

Odległy świat na nowo odkryty

Równolegle do pracy nad zamówionym filmem, Walkiewicz zachwycił się wyjątkowymi krajobrazami i postanowił udokumentować swoje przeżycia na fotografii. Świadomy istnienia bogatej ikonografii tematu, postanowił w swoich poszukiwaniach kierować się wyłącznie własnymi obserwacjami. W szczególności nie zamierzał powielać schematu “pięknego krajobrazu i ożywionej przyrody” prezentowanego przez pisma przyrodnicze i podróżnicze.

- Czekałem na ten wyjazd przez kilka lat. Ostatecznie pojechałem tam jako autor zdjęć do filmu dokumentalnego w reżyserii Władysława Rybińskiego. Aparatu fotograficznego używałem czasem jako kamery do zdjęć specjalnych (timelapse, zdjęcia podwodne), ale najczęściej, jako notatnika. To zapis codzienności: 11 tygodni spędzonych w jednym miejscu, na ograniczonej przestrzeni w grupie 24 osób. Stałe pory posiłków, bardzo długie dni i bardzo jasne noce. Gwałtowne wiatry i częste zmiany pogody. Starałem się fotografować w każdej wolnej chwili. Wyjścia na zdjęcia zastępowały mi czytanie, słuchanie muzyki, kino, teatr, telewizję, wizyty w galeriach i wernisaże - wspomina Wojciech Walkiewicz.

fot. Wojciech Walkiewicz, „Antarktika“

Walkiewicz z rozległych przestrzeni śniegu i lodu  wyodrębnił małe, subtelne różnice w kolorze zaśnieżonych zboczy lub abstrakcyjne układy pól lodowych. Utrwalił sylwetki ludzi, pojedyncze osobniki lub całe stada pingwinów (niekiedy przysypanych śniegiem), foki wylegujące się na śniegowych poletkach, ptaki stojące na śniegu lub szybujące ponad ziemią, oświetlone ciepłymi promieniami słońca. W wielkich przestrzeniach krajobrazu pojawiają się ślady gospodarki człowieka, jak na przykład zabudowania stacji polarnej z sylwetkami ludzi, maszyn i urządzeń, statki i łodzie, a także helikopter krążący nad ośnieżonym zboczem. W kamienno śniegowej pustyni obserwujemy cmentarzysko kości (pozostałości po epoce łowców wielorybów) oraz rzeźbę na grobie znakomitego polskiego fotografa Włodzimierza Puchalskiego. Nie brakuje elementów patriotycznych, na przykład biało czerwona flaga polska zapięta na konstrukcji metalowej (w kształcie krzyża).

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Wernisaż prac Wojciecha Walkiewicza odbędzie się w najbliższy piątek, 17 listopada o godzinie 18:00 w Wolskim Centrum Kultury - Otwarta Kolonia (ul. Górczewska 15, Warszawa). Wstęp na wystawę jest wolny. Ekspozycję będzie można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-19:00. Wszystkie zdjęcia w polarnych warunkach Walkiewicz wykonał aparatem i obiektywami Olympus.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Olympus OM-D E-M10 Mark III - test aparatu
13 Lis 2017
Nowy bezlusterkowiec Olympusa to już trzecia odsłona jednej z najbardziej popularnych amatorskich konstrukcji na rynku. E-M10 III z jednej strony wprowadza istotne usprawnienia, z drugiej wydaje się być kierowany do mniej wymagającego odbiorcy niż poprzednik. Przekonajmy się więc, czy jest jego godnym następcą.
1
Quadralite A1 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
9 Lis 2017
Przedwczoraj w Krakowie odbyła się polska premiera Quadralite A1, a my mogliśmy nieco bliżej zapoznać się z tym kompaktowym rozwiązaniem. Czy jest to jedynie zewnętrzna lampa błyskowa do smartfona, a może to coś znacznie więcej? Zobaczcie sami.
1
Panasonic Lumix DMC-G9 - pierwsze wrażenia
8 Lis 2017
Spodziewaliśmy się następcy amatorskiego G80, ujrzeliśmy zaawansowany korpus dla profesjonalistów. Specyfikacja sugeruje, że G9 ma rywalizować z topowymi modelami konkurencji, wprowadza też kilka ciekawych nowości...
7
Leica DG Elmarit 200 mm f/2.8 Power O.I.S - zdjęcia przykładowe
8 Lis 2017
Podczas premiery aparatu mieliśmy także okazje wykonać pierwsze zdjęcia najnowszym, kompaktowym teleobiektywem Leica DG Elmarit 200 mm f/2.8 Power O.I.S. Zobaczcie, na co go stać.
0