Wystartował Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej OFFO

Wystartował Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej OFFO

To już dziś - galerie sztuki na całym Śląsku zapełnią się fotografią otworkową. Rozpoczęła się właśnie VII edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO.

Fotografia otworkowa to dowód na to, że do wykonania zdjęć wcale nie potrzeba zaawansowanego sprzętu. Aby otrzymać obraz fotograficzny, wystarczy zwykłe, zaciemnione pudełko z niewielkim otworem oraz materiał światłoczuły. Powstające w ten sposób prace charakteryzują się bardzo długim czasem naświetlania, jak również specyficzną poetyką.

OFFO to 38 galerii w 18 miejscowościach

Artystów tworzących tą techniką od 2005 roku gromadzi festiwal OFFO. W ramach jego siódmej edycji swoje wystawy zaprezentuje 38 artystów z Polski i 21 z zagranicy (Brazylia, Czechy, Francja, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Szwecja, Ukraina, USA, Wielka Brytania i Włochy) oraz 8 Grup Twórczych, w tym pochodzących z Portugalii i Włoch. W festiwalu udział biorą uznani artyści uprawiający ten gatunek fotografii – członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików, Artyści Fotoklubu Rzeczypospolitej Polski, wykładowcy uczelni artystycznych, oraz artyści Międzynarodowej Federacji Fotografii Artystycznej F.I.A.P.

Główne wydarzenia festiwalu rozpoczną się dziś (27.10.2017) w Jastrzębiu-Zdroju. O godzinie 17:00 w galerii „Ciasnej” odbędzie się otwarcie wystawy Pawła Janczaruka „Kraków – 48 godzin”. O 18:00 w galerii „Epicentrum” Miejskiego Ośrodka Kultury w Jastrzębiu-Zdroju odbędzie się uroczysty wernisaż OFFO. W galerii tej zaprezentowane zostaną wystawy „Lux in Tenebris”  Krzysztofa Szlapy i „Trzecie oko” Kamila Myszkowskiego. W tym samym miejscu, w galerii „Magazyn 22”, otwarte zostaną wystawy „muganawa” Tomasza Warzyńskiego i  „OFFO Objazdowe”, podczas którego każdy autor uczestniczący w festiwalu zaprezentuje tylko jedno zdjęcie. Ekspozycja ta pokazywana będzie w różnych ośrodkach na terenie kraju również po zakończeniu festiwalu.

Natomiast jutro (28.10.2017) w galerii „Na Sali” Ośrodka Kultury w Olzie odbędzie się drugi oficjalny wernisaż OFFO. Swoje prace pokazywać będą Piotr Piro Bar, Georgia Krawiec i Marie-Noëlle Leroy. Będzie to również okazja do wymiany prac w ramach Kramiku Otworkowego. Podczas obu wernisaży prezentowane będą także multimedia związane z techniką otworkową.

Imprezy i wystawy towarzyszące Festiwalowi

 • 3.11.2017 (piątek)
  W galerii „Kameralna” w Jaworznie wernisaż zbiorowej wystawy „Ślady” – Klub „Moment”, Września.
 • 4.11.2017 (sobota)
  W Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach w godz. 10.00 - 13.00 odbędą się Warsztaty Fotografii w technikach szlachetnych (cyjanotypia), które poprowadzą Jakub Kaszuba i Krzysztof Sowa.
 • 4.11.2017 (sobota)
  W DK Chwałowice o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż wystaw czeskich artystów (Marcela Chrenšťová, Jiří Hanzel, Anton Svrček, Kateřina Machulková, Michaela Davidova), prezentujących swoje prace w ramach OFFO.
 • 7.11.2017 (wtorek)
  Galeria „Zdravé Město Karvina” w Karwinie (CR) o godz 17.00 wernisaż wystawy „Fabryka słońca” Tandemu Fotograficznego „Kaszuby”. Wystawa będzie trwać do 8.12.2017.
 • 8.11.2017 (środa)
  Galeria „Katowice” ZPAF wernisaż wystaw: autorzy Tomasz Chowaniec „Naboje”, Michalina Hendrys 2 portrety 100x80 cm., Marzena Kolarz 3 serie: „momenty” „o-KOŁO-światy” „360/6/180” i Tomasz Kowalczyk „Przypadek”. Wystawa będzie trwać do 30.11.2017.
 • 10.11.2017 (piątek)
  W Galerii „Za szybą” w Katowicach o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z Autorami wystaw – „Biathlon” Magdaleną Wanat i „OPOWIEM WAM BAJKĘ” Januszem Drobiszem.
 • 28.11.2017 (wtorek)
  W Galerii „Antresola” Chorzowskiego Centrum Kultury odbędzie finisaż wystaw – „Umierający cmentarz” Romana Barana i zbiorowej Brzeskiego Centrum Kultury w ramach Salonu Poezji i Fotografii.

Więcej informacji o festiwalu znajdziecie na stronie offo.netarteria.pl.

zdjęcie główne: Piotr PIRO Bar

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
1
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12