Sony World Photography Awards 2018 otwarty na zgłoszenia

Sony World Photography Awards 2018 otwarty na zgłoszenia

W tegorocznej edycji wprowadzono dwie nowe kategorie: „Kreatywność” i „Odkrycie”. Ważną nowością jest również możliwość otrzymania przez laureatów grantów na realizację przyszłych projektów fotograficznych. Udział w konkursie jest bezpłatny.

Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do jednego z najważniejszych i najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych na świecie - Sony World Photography Awards 2018. Ubiegłoroczna edycja cieszyła się ogromną popularnością, przez co jury miało pełne ręce roboty. Do konkursu nadesłano bowiem ponad 227 000 zgłoszeń. Spośród nich najlepszymi okazały się prace belgijskiego fotografa Frederik Buyckx, który otrzymał tytuł Fotografa Roku oraz nagrodę pieniężną w wysokości 25 tys. dolarów, jak również sprzęt fotograficzny Sony.

- Zainteresowanie, z jakim spotkałem się po zdobyciu tytułu Fotografa Roku, przeszło moje najśmielsze wyobrażenia - mówi zwycięzca konkursu Sony World Photography Awards 2017 Frederik Buyckx. - Otworzyło się przede mną wiele nowych drzwi, a co równie ważne, nagroda zachęciła mnie do dalszych prac nad własnymi projektami.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Tegoroczna, XI już edycja konkursu obfituje w wiele nowości. Wobec zmian zachodzących w sposobie wykorzystania fotografii organizatorzy wprowadzili dwie nowe kategorie w sekcji profesjonalnej: „Kreatywność” i „Odkrycie”.

- Obie te kategorie dodano z myślą o twórcach, którzy w awangardowy sposób posługują się środkiem przekazu, jakim jest fotografia. Jurorzy tych kategorii będą zwracać szczególną uwagę na oryginalność, eksperymentalny charakter prac i wyobraźnię twórców - w nadziei na odkrycie talentów, które w przeciwnym razie pozostałyby niedostrzeżone. We wszystkich kategoriach do kluczowych elementów oceny należą interpretacja artystyczna, spójność i sprawność techniczna - powiedzieli organizatorzy.

fot. Alexander Vinograd, "Mathilda", zwycięzca tytułu Fotografa Roku w sekcji Otwartej

Tak więc w bieżącej edycji Sony World Photography Awards zaplanowano cztery konkursy:

  • Profesjonalny: 10 kategorii, w których oceniana jest całość zgłoszonego materiału (5–10 zdjęć)
  • Otwarty: na najlepsze pojedyncze zdjęcie zgłoszone w jednej z 10 kategorii
  • Młodzieżowy: dla młodych fotografów w wieku od 12 do 19 lat, będących autorami pojedynczego zdjęcia o zadanym temacie
  • Program uniwersytecki Student Focus: dla studiujących na kierunkach związanych z fotografią

Zwycięzcy wszystkich kategorii konkursu otrzymają cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony. Oprócz tego zdobywca tytułu Fotografa Roku zdobędzie nagrodę pieniężną w wysokości 25 000 dolarów, a zwycięzca całego konkursu otwartego 5000 dolarów.

fot. Katelyn Wang, "Na szczycie świata", zdobywczyni tytułu Fotografa Roku w sekcji Młodzieżowej

Jednak to nie wszystko. Nowością jest także program Sony Grant na realizację projektów fotograficznych. Wybrani zwycięzcy kategorii profesjonalnych otrzymają od Sony granty w wysokości 7000 dolarów, które będą mogli przeznaczyć na wybrane przez siebie projekty fotograficzne. Oprócz tego wszyscy finaliści konkursu studenckiego Student Focus otrzymają po 3500 dolarów na wspólną pracę nad nowym zleceniem z Sony i World Photography Organisation.

fot. Michelle Daiana Gentile, z cyklu "Only Hope", zdobywczyni tytułu Fotografa Roku w sekcji studenckiej

Kalendarium tegorocznej edycji Sony World Photography Awards:

  • 4 grudnia 2017 r. - zakończenie przyjmowania zgłoszeń na konkurs studencki
  • 4 stycznia 2018 r. - zakończenie przyjmowania zgłoszeń na konkursy otwarty i młodzieżowy
  • 1 stycznia 2018 r. - zakończenie przyjmowania zgłoszeń na konkurs profesjonalny
  • 27 lutego 2018 r. - ogłoszenie listy finalistów
  • 27 marca 2018 r. - ogłoszenie zwycięzców w kategoriach otwartych i konkursie National Award
  • 19 kwietnia 2018 r. - ogłoszenie zdobywcy tytułu Fotografa Roku i zwycięzców poszczególnych kategorii profesjonalnych

Zobacz wszystkie zdjęcia (57)

Prace wszystkich zwycięzców i wielu finalistów poszczególnych kategorii będą prezentowane na dorocznej wystawie Sony World Photography Awards Exhibition w Londynie, a następnie na całym świecie. Zdjęcia te zostaną również opublikowane w księdze laureatów konkursu.

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy i regulamin konkursu znajdziecie na stronie www.worldphoto.org.

zdjęcie główne: fot. Tasneem Alsultan, Arabia Saudyjska. 1. miejsce w kategorii Contemporary Issues. "Saudi Tales of Love" - Choć Arabia Saudyjska stanowi uosobienie Islamu, występuje duży rozdźwięk między nauką Koranu, a lokalnymi tradycjami. Chciałam znaleźć odpowiedź na takie pytanie jak to czy ślub jest potrzebny, by udowodnić komuś miłość lub czy trzeba mieć męża, by prowadzić spełnione życie. Sama jestem rozwódką. Fotografując różne kobiety, zarówno wdowy, rozwódki jak i te, które są w swoich małżeństwach szczęśliwe, odkrywałam różne spojrzenia i teorie na temat miłości i małżeństwa - mówi autorka.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm XF10 - test aparatu
11 Paź 2018
Kierowany do hobbystów, XF10 z 24-megapikselową matrycą APS-C i stałoogniskowym, jasnym obiektywem 28 mm f/2.8 ma być ciekawą alternatywą dla smartfona i towarzyszem codziennych chwil. Zobaczcie, jak wypada w praktyce.
2
Peak Design Everyday Messenger - test torby fotograficznej
10 Paź 2018
Ma być torbą idealną, stworzoną z myślą o każdej potrzebie fotografa. Druga generacja torby jest jeszcze bliżej tego celu, ponieważ wprowadzono w niej kilka drobnych, ale ważnych usprawnień. W czasie swojej wyprawy do Budapesztu oraz miejskich, codziennych podróży sprawdziłem, jak w praktyce sprawuje się druga generacja torby fotograficznej Peak Design Everyday Messenger.
1
Google Pixel 3 i Pixel 3 XL - oficjalne zdjęcia przykładowe
10 Paź 2018
Jesteście ciekawi, jak w praktyce wypadają najnowsze smartfony Google? Zobaczcie oficjalne zdjęcia przykładowe wykonane zaprezentowanymi modelami Pixel 3 i Pixel 3 XL.
2
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - test obiektywu
7 Paź 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona reporterskiego zooma Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. o ekwiwalencie 70-200 mm f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa.
18