Zostań bohaterem zdjęć znakomitych polskich portrecistów

0
Michał Chrzanowski
10 Maj 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Magda Hueckel, Jacek Poremba, Filip Ćwik i Andrzej Świetlik to czwórka wybitni polskich portrecistów i cztery sesje fotograficzne, których możesz stać się głównym aktorem. Wszystko za sprawą najnowszego projektu “Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z…”

Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… jest nową propozycją w ramach znanego już cyklu „Wszyscy Jesteśmy Fotografami”. Dzisiaj w czasach wykonywania niezliczonej ilości popularnych „selfie” organizatorzy projektu zachęcają do zwolnienia i skupienia się na człowieku, uchwycenia osobowości portretowanego; tego kim jest, bądź co widzi w nim fotografujący.

Filip Ćwik, fot. Andrzej Świetlik

W ramach projektu odbędą się unikalne sesje fotograficzne wykonane przez Magdę Hueckel, Filipa Ćwika, Jacka Porembę i Andrzeja Świetlika - uznanych polskich mistrzów portretu.

- To wielowymiarowa próba ukazania osoby poza krótkim "tu i teraz“ - mówią organizatorzy. - Każdy z fotografów spotka i sportretuje 7 wybranych osób, mieszkańców Warszawy. Spotkania będą miały charakter rozmowy, wspólnego poznania artysty i bohaterów. W efekcie spędzonego czasu powstaną zdjęcia portretowe mieszkańców Warszawy. Po każdej wykonanej sesji artyści spotkają się ponownie ze swoimi bohaterami oraz warszawską publicznością - dodają.

Magda Hueckel, fot. Filip Ćwik

Podczas spotkań w Teatrze Studio każdy z czterech fotografów opowie o metodach pracy, o swoim sposobie na portretowanie. Pytania przygotuje i rozmowę poprowadzi twórca ze świata teatru, który w roli w prowadzącego będzie łączył dwa światy (fotografii i teatru) w jedną sztukę opowiadania o ludziach i ich emocjach. W ramach spotkania artyści będą dyskutować także o różnicach i podobieństwach występujących w sposobie podejścia do bohatera, tworzenia historii i opowiadania o emocjach. Spotkania będą otwarte dla publiczności.

Andrzej Świetlik, fot. Jacek Poremba

Jednak to nie wszystko. Podczas prac nad projektem powstaną również filmy dotyczące sztuki portretu, których bohaterami będą zaproszeni fotografowie. Zrealizuje je Piotr Małecki – fotograf, ale też reżyser filmów dokumentalnych. - Będą one stanowiły artystyczną wartość projektu i pozostaną jako unikalna opowieść o sztuce portretowania - mówią organizatorzy. Na zakończenie projektu "Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z..." powstanie wystawa fotografii pt. "Portret osobisty".

Zasady udziału w sesjach fotograficznych

Do udziału w każdej sesji zaproszonych zostanie 7 osób wybranych przez fotografów podczas poprzedzającej ją rekrutacji. Wszystkie zgłoszenia muszą być oznaczone hasłem portret osobisty. Należy przesłać własne zdjęcie "portretu osobistego" wraz z krótkim tekstem - uzasadnieniem chęci udziału w sesji albo wyjaśnieniem, czym jest dla kandydata portret osobisty.

Zgłoszenia można nadsyłać na kilka sposobów:

 • wysyłając maila ze zdjęciem z tytułem "portret osobisty" oraz imieniem i nazwiskiem fotografa, do którego trwa właśnie nabór na adres info@wszyscyjestesmyfotografami.pl
 • dostarczając osobiście zdjęcie wraz z opisem w barze Studio (można zostawiać odbitki swoich zdjęć)
 • za pomocą Instagrama – dodając do zdjęcia #portretosobisty

Jacek Poremba, fot. Magda Hueckel

Daty planowanych rekrutacji do sesji, sesji fotograficznych i spotkań:

Jacek Poremba:

 • rekrutacja do sesji: 8-25 maja
 • sesje fotograficzne – 04.06.2017
 • spotkanie w Teatrze Studio – 11.06.2017 (niedziela) o godz. 19:00

Magda Hueckel:

 • rekrutacja do sesji: 18 maja - 4 czerwca
 • sesje fotograficzne – 18.06.2017
 • spotkanie w barze Studio 26.06.2017 (poniedziałek) o godz. 19:00

Andrzej Świetlik:

 • rekrutacja do sesji: 15 czerwca - 9 lipca
 • sesje fotograficzne – 15.07.2017
 • spotkanie w Teatrze Studio – 23.07.2017 (niedziela) o godz. 19:00

Filip Ćwik:

 • rekrutacja do sesji: 9 sierpnia - 26 sierpnia
 • sesje fotograficzne – 09.09.2017
 • spotkanie w Teatrze Studio – 17.09.2017 (niedziela) o godz. 19:00

Wszystkie wydarzenia będą się odbywały w przestrzeniach warszawskiego Teatru Studio (plac Defilad 1). Więcej o projekcie Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… znajdziecie na stronie wszyscyjestesmyfotografami.pl.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Alexandr Glyadyelov - fotograf trudnych spraw…
Alexandr Glyadyelov - fotograf trudnych spraw…
Już w najbliższy poniedziałek (22 lipca) w Starej Galerii ZPAF wernisaż projektu „LOS” Alexandra Glyadyelova, cenionego reportażysty i dokumentalisty. „ U autora tej...
0
0
Jeszcze tylko dziś aparat Fujifilm X-T30 kupisz 1200 zł taniej
Jeszcze tylko dziś aparat Fujifilm X-T30 kupisz 1200 zł taniej
Zastanawiasz się nad kupnem X-T30? Nie ma na co czekać. Dziś dobiega końca wyjątkowa promocja Fujifilm, dzięki której aparat możesz kupić z rabatem wynoszącym aż 1200...
0
0
Białoruska fotografia wernakularna w FAF
Białoruska fotografia wernakularna w FAF
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na gościnną wystawę “Wieczór panieński” kolektywu VEHA, badającą tradycje i pamięć zbiorową białoruskiego...
0
0