Krzysztof Gołuch „Co siódmy“ - wystawa i premiera książki

0
Michał Chrzanowski
7 Kwiecień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Fotografie z cyklu „Co siódmy“ przedstawiają ludzi poddanych przez los ciężkiej próbie życiowej. Jednak pomimo wielkiego obciążenia i trudów starają się normalnie żyć. Wernisaż wystawy oraz premiera albumu odbędą się już dziś w Rudzie Śląskiej.

Publikacja „Co siódmy“ jest podsumowaniem kilkuletniej pracy fotograficznej Krzysztofa Gołucha, który dokumentował środowisko osób niepełnosprawnych na terenie Śląska. Monochromatyczne fotografie przedstawiają inne niż zazwyczaj spojrzenie na zjawisko niepełnosprawności, w którym centrum fotograficznej idei jest człowiek, niezależnie od stanu zdrowia czy intelektu.

Krzysztof Gołuch „Co siódmy“

- Krzysztof Gołuch przypomina, że „co siódmy obywatel Polski jest osobą niepełnosprawną” - powiedziała Małgorzata Malinowska-Klimek, historyk sztuki. - Zwraca on uwagę odbiorcy swojej fotografii, aby nie postrzegał innych ludzi poprzez ich ograniczenia, lecz poprzez ich potencjał, sfery życia, w których się realizują. Dynamika istnienia, z którą przyszliśmy na świat dąży do spełnienia na różne sposoby; nie mogąc płynąć we wszystkich kierunkach wybiera te, które są dla niej możliwe i kompensuje braki.

Krzysztof Gołuch „Co siódmy“

- Oglądając te zdjęcia mamy wrażenie, że artysta nie podpatruje swoich modeli, ale bardzo asertywnie towarzyszy im w różnych sytuacjach życiowych. Wyczuwamy szacunek, jakim obdarza człowieka, zachowując jego intymność i prawo do przedstawiania swojego wizerunku w korzystny sposób. Dlatego ujęcia często pokazują bohatera od tyłu, z boku, nie naruszając jego prywatności, a jednocześnie zarysowując sytuację, w której się znalazł i w której aktywnie żyje.  Doskonałe kadrowanie i umiejętne operowanie zastanym światłem nie służy jałowej estetyzacji, lecz ukazuje wewnętrzne piękno ludzkiej egzystencji, nawet naznaczonej trudnościami - dodała.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Wernisaż odbędzie się już dziś, 7 kwietnia 2014 roku o godzinie 17:00 w Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej (ul. Wolności 26). Zaprezentowanych zostanie 37 czarno-białych fotografii, które powstały w latach 2002-2015. Wystawę „Co siódmy“ będzie można oglądać do 28 kwietnia. Więcej informacji znajdziecie na stronie muzeum.rsl.pl.

Krzysztof Gołuch - urodzony w  Rudzie Śląskiej. Mieszka i  pracuje w  Knurowie. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - Wydziału Pedagogiki i Psychologii, Akademii Humanistyczno-Technicznej w  Bielsku Białej oraz Uniwersytetu Śląskiego Instytutu Twórczej Fotografii w  Opawie (Czechy). Obecnie student studiów doktoranckich na tejże uczelni. Nagrodzony „Laurem Knurowa ” w 2009 roku. Dwukrotny stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury w latach: 2008 i 2014. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Laureat wielu konkursów fotograficznych w kraju i zagranicą. Zajmuje się fotografią dokumentalną i reportażową, której głównym tematem  jest człowiek.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Alexandr Glyadyelov - fotograf trudnych spraw…
Alexandr Glyadyelov - fotograf trudnych spraw…
Już w najbliższy poniedziałek (22 lipca) w Starej Galerii ZPAF wernisaż projektu „LOS” Alexandra Glyadyelova, cenionego reportażysty i dokumentalisty. „ U autora tej...
0
0
Jeszcze tylko dziś aparat Fujifilm X-T30 kupisz 1200 zł taniej
Jeszcze tylko dziś aparat Fujifilm X-T30 kupisz 1200 zł taniej
Zastanawiasz się nad kupnem X-T30? Nie ma na co czekać. Dziś dobiega końca wyjątkowa promocja Fujifilm, dzięki której aparat możesz kupić z rabatem wynoszącym aż 1200...
0
0
Białoruska fotografia wernakularna w FAF
Białoruska fotografia wernakularna w FAF
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na gościnną wystawę “Wieczór panieński” kolektywu VEHA, badającą tradycje i pamięć zbiorową białoruskiego...
0
0