Janusz Musiał "Oblicza światła"

Już w ten piątek 17 czerwca 2005 roku o godzinie 18 zostanie otwarta wystawa Janusza Musiała zatytułowana "Oblicza światła". Wystawa prezentowana w katowickiej Galerii Antrakt będzie połączeniam trzech mediów: fotografii, instalacji oraz filmu.
fot. Janusz Musiał

Na wystawę Janusza Musiała Oblicza światła składa się kilka zestawów prac, których tematem wspólnym jest relacja fenomenu światła oraz medium fotografii.
W postaci fotografii czystej (fotogramy, luksogramy) - zapisów - śladów obecności światła naturalnego i technicznego oraz w postaci fotografii inscenizowanej, gdy elementem kreacji rzeczywistości jest użyte światło.
Prezentowane cykle: Lux, Konieczny warunek, Istnienia, Wolne i doskonał, Symbol uniwerslany oraz Światło.

Janusz Musiał jest absolwentem Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz Fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików (Okręg Śląski ZPAF). W swoich pracach podejmuje próby refleksji nad czasem, przestrzenią, prędkością, światłem, dotykiem oraz wizerunkiem. Poddaje analizie medium fotografii oraz media monitorowej reprezentacji. Najczęściej w sposobie i technikach kreowania obrazów odwołuje się do fotografii bezkamerowej, kontaktowej czy otworkowej. Często też posługuje się dłuższą rejestracją. "Taki sposób rejestracji zakłada zbliżenie się do źródeł powstawania obrazu, do istoty procesu. Pozwala na przyjrzenie się sobie i otoczeniu głębszym spojrzeniem, umożliwia osobistą refleksję, doznanie metafizycznych znaczeń oraz chwile kontemplacji. Odwołuje się, zarówno w treści jak i formie, do gramatyki i poetyki medium fotografii, do jej pierwotnej magiczności".

Podczas wernisażu słowo wstępne wygłosi Marek Górny na temat Światło w tradycji tybetańskiej. Na otwarcie zaplanowano również pokaz filmów autorskich.

Wernisaż Janusza Musiały Oblicza światła odbędzie się 17 czerwca 2005 roku o godzinie 18 w Galerii Antrakt Miejski mieszczącym się w Domu Kultury Szopienice (ul. Hallera 28, Katowice).

Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7