Janusz Musiał "Oblicza światła"

Już w ten piątek 17 czerwca 2005 roku o godzinie 18 zostanie otwarta wystawa Janusza Musiała zatytułowana "Oblicza światła". Wystawa prezentowana w katowickiej Galerii Antrakt będzie połączeniam trzech mediów: fotografii, instalacji oraz filmu.
fot. Janusz Musiał

Na wystawę Janusza Musiała Oblicza światła składa się kilka zestawów prac, których tematem wspólnym jest relacja fenomenu światła oraz medium fotografii.
W postaci fotografii czystej (fotogramy, luksogramy) - zapisów - śladów obecności światła naturalnego i technicznego oraz w postaci fotografii inscenizowanej, gdy elementem kreacji rzeczywistości jest użyte światło.
Prezentowane cykle: Lux, Konieczny warunek, Istnienia, Wolne i doskonał, Symbol uniwerslany oraz Światło.

Janusz Musiał jest absolwentem Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz Fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików (Okręg Śląski ZPAF). W swoich pracach podejmuje próby refleksji nad czasem, przestrzenią, prędkością, światłem, dotykiem oraz wizerunkiem. Poddaje analizie medium fotografii oraz media monitorowej reprezentacji. Najczęściej w sposobie i technikach kreowania obrazów odwołuje się do fotografii bezkamerowej, kontaktowej czy otworkowej. Często też posługuje się dłuższą rejestracją. "Taki sposób rejestracji zakłada zbliżenie się do źródeł powstawania obrazu, do istoty procesu. Pozwala na przyjrzenie się sobie i otoczeniu głębszym spojrzeniem, umożliwia osobistą refleksję, doznanie metafizycznych znaczeń oraz chwile kontemplacji. Odwołuje się, zarówno w treści jak i formie, do gramatyki i poetyki medium fotografii, do jej pierwotnej magiczności".

Podczas wernisażu słowo wstępne wygłosi Marek Górny na temat Światło w tradycji tybetańskiej. Na otwarcie zaplanowano również pokaz filmów autorskich.

Wernisaż Janusza Musiały Oblicza światła odbędzie się 17 czerwca 2005 roku o godzinie 18 w Galerii Antrakt Miejski mieszczącym się w Domu Kultury Szopienice (ul. Hallera 28, Katowice).

 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0