Janusz Musiał "Oblicza światła"

Już w ten piątek 17 czerwca 2005 roku o godzinie 18 zostanie otwarta wystawa Janusza Musiała zatytułowana "Oblicza światła". Wystawa prezentowana w katowickiej Galerii Antrakt będzie połączeniam trzech mediów: fotografii, instalacji oraz filmu.
fot. Janusz Musiał

Na wystawę Janusza Musiała Oblicza światła składa się kilka zestawów prac, których tematem wspólnym jest relacja fenomenu światła oraz medium fotografii.
W postaci fotografii czystej (fotogramy, luksogramy) - zapisów - śladów obecności światła naturalnego i technicznego oraz w postaci fotografii inscenizowanej, gdy elementem kreacji rzeczywistości jest użyte światło.
Prezentowane cykle: Lux, Konieczny warunek, Istnienia, Wolne i doskonał, Symbol uniwerslany oraz Światło.

Janusz Musiał jest absolwentem Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz Fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików (Okręg Śląski ZPAF). W swoich pracach podejmuje próby refleksji nad czasem, przestrzenią, prędkością, światłem, dotykiem oraz wizerunkiem. Poddaje analizie medium fotografii oraz media monitorowej reprezentacji. Najczęściej w sposobie i technikach kreowania obrazów odwołuje się do fotografii bezkamerowej, kontaktowej czy otworkowej. Często też posługuje się dłuższą rejestracją. "Taki sposób rejestracji zakłada zbliżenie się do źródeł powstawania obrazu, do istoty procesu. Pozwala na przyjrzenie się sobie i otoczeniu głębszym spojrzeniem, umożliwia osobistą refleksję, doznanie metafizycznych znaczeń oraz chwile kontemplacji. Odwołuje się, zarówno w treści jak i formie, do gramatyki i poetyki medium fotografii, do jej pierwotnej magiczności".

Podczas wernisażu słowo wstępne wygłosi Marek Górny na temat Światło w tradycji tybetańskiej. Na otwarcie zaplanowano również pokaz filmów autorskich.

Wernisaż Janusza Musiały Oblicza światła odbędzie się 17 czerwca 2005 roku o godzinie 18 w Galerii Antrakt Miejski mieszczącym się w Domu Kultury Szopienice (ul. Hallera 28, Katowice).

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8