"Warszawa" Konrada Pustoły w Małej Galerii

Od 10 maja 2005 roku w warszawskiej Małej Galerii ZPAF-CSW będzie można zobaczyć trochę inny obraz stolicy. Większość ludzi nie lubi Warszawy i uważa ją za brzydkie miasto. I wiele w tym prawdy. Jednak okazuje się, że brzydota też może urzekać.
Od 10 maja 2005 roku w warszawskiej Małej Galerii ZPAF-CSW będzie można zobaczyć trochę inny obraz stolicy. Większość ludzi nie lubi Warszawy i uważa ją za brzydkie miasto. I wiele w tym prawdy. Jednak okazuje się, że brzydota też może urzekać.

fot. Konrad Pustoła z wystawy "Warszawa"

Zdjęcia Konrada Pustoły to fotograficzne lo-fi. Lo-fi (skrót od low-fidelity, co jest żartobliwym odwróceniem wielbionego przez audiofili hi-fi) nie jest określeniem technicznym, tylko kulturowym. Oznacza bowiem nie tyle jakość nagrania, co świadomy wybór autora, strategię twórczą (...), odmowę udziału w marketingowym wyścigu szczurów, w którym co roku pojawiają się bardziej doskonałe, technicznie zaawansowane i oczywiście niebotycznie drogie narzędzia.
Warszawa Pustoły jest taka, jak wybrana przez niego technika. Długi czas naświetlania wyeliminował z niej ludzi. W wesołym miasteczku nikt się nie bawi, w kościele nikt nie modli. Porzucone samochody nie służą nikomu i niczemu. Technologia, ostrzega Pustoła, może uśmiercić swoich twórców i użytkowników. Jedyne, co wtedy pozostanie, to pomniki głupoty (jak picassowski gołąbek), i pychy (jak Pałac Kultury i Nauki)
.- Jarosław Lipszyc

fot. Konrad Pustoła z wystawy "Warszawa"

Konrad Pustoła zafascynowany współczesnym miastem, będącym nie tylko zbiorowiskiem ludzkim, ale także mozaiką nieskończonych ilości wzorów, kolorów i faktur tworzonych przez wielowiekowe warstwy historii próbuje przy pomocy swoich prawie monochromatycznych fotografii zatrzymać na chwilę ten nieustający proces. (...) Nie fascynuje go ruch, zgiełk, masa - co tak gwałtownie zainspirowało futurystów - ale próba oddania nastroju przemijalności i względności upływu czasu.
Szczególna estetyka tych prac jest wynikiem nie tylko świadomie użytego narzędzia, jakim jest ta jedna z najprostszych technik robienia zdjęć, ale również nieprzewidzianych, powstałych przypadkowo rozwarstwień, nieostrości, malarskich efektów upodabniających te fotografie bardziej do malowideł i oleodruków niż hiperrealistycznej rejestracji otaczającej nas rzeczywistości.
Miasto, nawet tak monotonne i bezbarwne gdy chodzi o wielkie połacie blokowisk (np. dzielnica Wawrzyszew) staje się na zdjęciach Konrada Pustoły prawie teatralną scenografią do sztuki, która rozgrywa się na naszych oczach nieustannie i która odkłada kolejne warstwy upływającego czasu
.- wypowiedź Marka Grygiela, kuratora wystawy

fot. Konrad Pustoła z wystawy "Warszawa"

Konrad Pustoła urodził się w 1977 roku w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Ekonomii na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie studiuję fotografię na PWSFTiT w Łodzi. Pustoła jest współzałożycielem i wice-przewodniczącym Stowarzyszenia Fotografów "poniekąd". W latach 2000-2002 był członkiem zespołu działu fotografii portalu internetowego Latarnik. Jest redaktorem artystycznym kwartalnika społeczno-politycznego Krytyka Polityczna.

Swoje fotografie Pustoła prezentował na wystawach zbiorowych, m.in. Supermarket sztuki, Galeria DAP, Warszawa 2000; Warszawa od zmierzchu do świtu, Galeria ZPAF, Warszawa 2001 oraz na wystawach indywidualnych: Ale Meksyk!, Muzeum im. I. Paderewskiego, Warszawa 2001; Sienna Miesiąc w Krakowie, Instytut Włoski czy Warszawa Lumo 04 Photographic Triennial, Jyvaskyla w 2004 roku w Finlandii.

Wernisaż wystawy Konrada Pustoły Warszawa odbędzie się we wtorek, 10 maja 2005 roku o godzinie 18, w warszawskiej Małej Galerii ZPAF-CSW (Pl. Zamkowy 8). Ekspozycja czynna będzie do 3 czerwca 2005 roku.
Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7