SWPA: Okno na Teshima - Bartosz Haduch opowiada o powstaniu zwycięskiego zdjęcia

0
Maciej Luśtyk
24 Kwiecień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Podczas gali finałowej konkursu Sony World Photography Awards 2016 mieliśmy okazję porozmawiać z laureatem kategorii Poland National Award, Bartoszem Haduchem, który opowiedział nam o kulisach powstawania nagrodzonej fotografii.

W programie National Awards nagradzane są pojedyncze zdjęcia wykonane w ostatnim roku przez lokalnych fotografów z 60 krajów z całego świata, od Argentyny po Australię. Najlepszym zdjęciem z Polski okazałą się fotografia „Okno na Teshima”, wykonana przez architekta, Bartosza Haducha. Podczas gali finałowej konkursu Sony World Photography Awards 2016 mieliśmy okazję zapytać go o kulisy powstawania zdjęcia.

Bartosz Haduch: Zdjęcie wykonałem w Teshima Art Musem na wyspie Teshima, położonej na Morzu Wewnętrznym w Japonii. To jedna z trzech wysp zaaranżowanych na zasadzie współpracy z architektami i artystami. Obiekt na zdjęciu to przestrzeń zaprojektowana przez pracownię Office of Ryue Nishizawa. W jej wnętrzu znajduje się instalacja artystyczna autorstwa Rei Naito, która bazuje na posadzce o różnych spadkach i zakrzywieniach. W sposób sztuczny i naturalny wypuszczane są na nią krople wody, które przesuwają się pod wpływem ludzkich kroków lub wiatru. Tworzy to rodzaj stale zmieniającego się krajobrazu.

Dosyć trudno się tam dostać, a tym bardziej dostać pozwolenia na fotografowanie. Na szczęście jakoś się udało. Woda dostaje się do instalacji także poprzez dziury w suficie - to dlatego na zdjęciu jest jej tak dużo. Fotografia „Okno na Teshima” jest częścią większej serii, natomiast to ona wydała mi się najlepsza i tylko ją zgłosiłem do konkursu. Jak się okazało, wybór był właściwy. Zdjęcie wykonałem z ręki, aparatem Sony RX1.

Fotografią architektury zajmuje się już od dłuższego czasu. Traktuje ją nie tylko jako zapis atmosfery, klimatu miejsca, ale także jako rodzaj dokumentacji rozwiązań architektonicznych. Jest to dla mnie więc także forma edukacji. Fotografia jest dla mnie też sposobem interpretacji architektury i uchwycenia życia w jej wnętrzu, co wydaje mi się najważniejsze.

W ciągu roku wykonuję kilka takich podróży. Razem z bratem tworzymy fotoreportaże, publikowane w polskich i zagranicznych magazynach związanych z architekturą, jednak dopiero to wyróżnienie sprawiło, że odświeżyłem portfolio i założyłem stronę poświęconą stricte takiej fotografii. Po tym sukcesie odezwało się do mnie także kilka galerii. Być może będzie to kierunek mojej dalszej działalności fotograficznej.

SYLWETKA AUTORA

Bartosz Haduch - architekt, nauczyciel akademicki, laureat konkursów architektonicznych. W latach 2001-2003 odbył praktykę zawodową w Holandii, Hiszpanii i Austrii. Od 2007 r. prowadzi grupę projektową i badawczą NArchitekTURA, łączącą działania z zakresu urbanistyki, architektury i projektowania krajobrazu.

Więcej informacji o autorze znajdziecie pod adresem narchitektura.pl.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Nadciąga Foto Art Festival 2019 - dziesiątki wystaw, warsztatów i spotkań z wybitnymi twórcami
Nadciąga Foto Art Festival 2019 - dziesiątki wystaw, warsztatów i spotkań z wybitnymi twórcami
Odbywający się z Bielsku-Białej Foto Art Festival z roku na rok staje się coraz ciekawszą pozycją na polskiej mapie wydarzeń fotograficznych. Najbliższa edycja rusza...
29
0
Startują 2. Dni Fotografii Alternatywnej. Gratka dla miłośników technik archaicznych
Startują 2. Dni Fotografii Alternatywnej. Gratka dla miłośników technik archaicznych
Druga edycja Dni Fotografii Alternatywnej będzie atrakcją dla wszystkich tworzących w technikach archaicznych i alternatywnych. Na otwierającej wystawie “Wokół...
10
0
“Album dedykuję tym, którzy zmęczeni są podziałem Polski na dwa kontrastujące kolory”. Zuza Krajewska autorką nowej Kolekcji Wrzesińskiej
“Album dedykuję tym, którzy zmęczeni są podziałem Polski na dwa kontrastujące kolory”. Zuza...
Projekt Kolekcja Wrzesińska już od niemal dekady przyciąga najważniejsze postacie polskiej fotografii. Tym razem za sterami projektu stanęła znana fotografka mody Zuza...
10
1