SWPA: Okno na Teshima - Bartosz Haduch opowiada o powstaniu zwycięskiego zdjęcia

SWPA: Okno na Teshima - Bartosz Haduch opowiada o powstaniu zwycięskiego zdjęcia

Podczas gali finałowej konkursu Sony World Photography Awards 2016 mieliśmy okazję porozmawiać z laureatem kategorii Poland National Award, Bartoszem Haduchem, który opowiedział nam o kulisach powstawania nagrodzonej fotografii.

W programie National Awards nagradzane są pojedyncze zdjęcia wykonane w ostatnim roku przez lokalnych fotografów z 60 krajów z całego świata, od Argentyny po Australię. Najlepszym zdjęciem z Polski okazałą się fotografia „Okno na Teshima”, wykonana przez architekta, Bartosza Haducha. Podczas gali finałowej konkursu Sony World Photography Awards 2016 mieliśmy okazję zapytać go o kulisy powstawania zdjęcia.

Bartosz Haduch: Zdjęcie wykonałem w Teshima Art Musem na wyspie Teshima, położonej na Morzu Wewnętrznym w Japonii. To jedna z trzech wysp zaaranżowanych na zasadzie współpracy z architektami i artystami. Obiekt na zdjęciu to przestrzeń zaprojektowana przez pracownię Office of Ryue Nishizawa. W jej wnętrzu znajduje się instalacja artystyczna autorstwa Rei Naito, która bazuje na posadzce o różnych spadkach i zakrzywieniach. W sposób sztuczny i naturalny wypuszczane są na nią krople wody, które przesuwają się pod wpływem ludzkich kroków lub wiatru. Tworzy to rodzaj stale zmieniającego się krajobrazu.

Dosyć trudno się tam dostać, a tym bardziej dostać pozwolenia na fotografowanie. Na szczęście jakoś się udało. Woda dostaje się do instalacji także poprzez dziury w suficie - to dlatego na zdjęciu jest jej tak dużo. Fotografia „Okno na Teshima” jest częścią większej serii, natomiast to ona wydała mi się najlepsza i tylko ją zgłosiłem do konkursu. Jak się okazało, wybór był właściwy. Zdjęcie wykonałem z ręki, aparatem Sony RX1.

Fotografią architektury zajmuje się już od dłuższego czasu. Traktuje ją nie tylko jako zapis atmosfery, klimatu miejsca, ale także jako rodzaj dokumentacji rozwiązań architektonicznych. Jest to dla mnie więc także forma edukacji. Fotografia jest dla mnie też sposobem interpretacji architektury i uchwycenia życia w jej wnętrzu, co wydaje mi się najważniejsze.

W ciągu roku wykonuję kilka takich podróży. Razem z bratem tworzymy fotoreportaże, publikowane w polskich i zagranicznych magazynach związanych z architekturą, jednak dopiero to wyróżnienie sprawiło, że odświeżyłem portfolio i założyłem stronę poświęconą stricte takiej fotografii. Po tym sukcesie odezwało się do mnie także kilka galerii. Być może będzie to kierunek mojej dalszej działalności fotograficznej.

SYLWETKA AUTORA

Bartosz Haduch - architekt, nauczyciel akademicki, laureat konkursów architektonicznych. W latach 2001-2003 odbył praktykę zawodową w Holandii, Hiszpanii i Austrii. Od 2007 r. prowadzi grupę projektową i badawczą NArchitekTURA, łączącą działania z zakresu urbanistyki, architektury i projektowania krajobrazu.

Więcej informacji o autorze znajdziecie pod adresem narchitektura.pl.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
0
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12