Retrospektywa Mariana Schmidta w Teatrze Roma

Autor: Marta Majewska

8 Październik 2004
Artykuł na: 2-3 minuty
W poniedziałek, 11 października w warszawskiej galerii Di Arte rozpocznie się retrospektywna wystawa Mariana Schmidta. Ekspozycja składa się z blisko 70 fotografii stanowiących przekrój 35-letniego dorobku twórczego artysty. Niektóre fotografie są prezentowane w Warszawie po raz pierwszy.

11 października w warszawskiej galerii Di Arte rozpoczyna się retrospektywna wystawa Mariana Schmidta. Ekspozycja składa się z blisko 70 fotografii stanowiących przekrój 35-letniego dorobku twórczego. Obejmuje główne nurty działalności artystycznej - fotografię humanistyczną, portret, fragmenty rzeczywistości oraz fotomalarstwo. Dwa ostatnie kierunki nigdy wcześniej nie były prezentowane w Warszawie.

fot. Marian Schmidt, Meksyk, 1971

Marian Schmidt jest autorem albumów Hommes de science (Hermann, 1990), Marian Schmidt (Cercle d'art, 1994) oraz Niecodzienne rozmowy z ks. Janem Twardowskim (Prószyński i S-ka, 2000). Ma na swoim koncie ponad pięćdziesiąt prestiżowych wystaw fotograficznych m.in. w Nowym Jorku, Berlinie, Paryżu, Londynie, Tokio, Zurychu oraz w wielu miastach Polski. Wykładał na poznańskiej ASP oraz w łódzkiej Szkole Filmowej, gdzie w 2002 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego w dyscyplinie fotografia artystyczna. Obecnie jest dyrektorem i wykładowcą Warszawskiej Szkoły Fotografii.

fot. Marian Schmidt, USA 1973

Marian Schmidt urodził się w 1945 roku w Żyrardowie, dzieciństwo spędził w Wenezueli, zaś po maturze wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie uzyskał doktorat z matematyki. Nie zdecydował się jednak kontynuować kariery naukowej, zainteresował się bowiem fotografią i filmem. W 1975 roku powrócił do Polski, gdzie pracował jako asystent reżysera w zespole Kadr. Podróżował także po kraju, fotografując życie codzienne oraz ważne wydarzenia społeczno-polityczne. Od 1978 do 1980 roku pracował dla nowojorskiej agencji fotograficznej Black Star w rejonie Zatoki Perskiej, natomiast w 1980 roku osiedlił się w Paryżu, gdzie współpracował z prestiżową agencją fotograficzną Rapho. Związał się z agencją na stałe i zaprzyjaźnił z najwybitniejszymi fotografami reprezentującymi nurt fotografii humanistycznej: Robertem Doisneau, Edouardem Boubatem i Willym Ronisem. Miał także okazję poznać Henri Cartier-Bressona. Kilkanaście lat później wrócił z rodziną na stałe do Polski.

fot. Marian Schmidt, Łowicz 1976

Ekspozycja "Marian Schmidt. Retrospektywa" będzie otwarta dla szerokiej publiczności w dniach 12 października - 15 listopada 2004 roku w galerii Di Arte (Teatr Muzyczny Roma) przy ul. Nowogrodzkiej 49 w Warszawie. Wernisaż odbędzie się 11 października o godzinie 19.30 (zaproszenia).

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo Summit Day 2024
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo...
Już 10 maja we Wrocławiu startuje Photo Summit Day, czyli wyjątkowy, darmowy festiwal skierowany do pasjonatów fotografii z Dolnego Śląska. W harmonogramie warsztaty, wystawy,...
5
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i spotkania z twórcami
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i...
Już dziś poznamy zwyciezców 1. edycji konkursu fotografii dokumentalnej Poznańska Nagroda Fotograficzna. O godzinie 18.00 w Starym Browarze wystartuje wystawa pokonkursowa połączona ze...
6
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
“Przypływ”, najnowsza wystawa w Łazędze Poznańskiej, przybliża widzom rzadko poruszany temat menstruacji oraz menopauzy. Wernisaż 11 maja o godz. 18.00.
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)