Fotografie Służby Bezpieczeństwa w ramach Laboratorium Archiwalnego IPN

Fotografie Służby Bezpieczeństwa w ramach Laboratorium Archiwalnego IPN
Centrum Edukacyjne IPN zaprasza do Warszawy na spotkanie dotyczące fotografii Służby Bezpieczeństwa i konsekwencji przeniesienia archiwum do sfery publicznej. Spotkanie, odbywające się w ramach cyklu „Laboratorium Archiwalne IPN” poprowadzą znani historycy, archiwiści i kuratorzy.
Laboratorium Archiwalne 1.0.  to cykl dziewięciu comiesięcznych spotkań z archiwistami Instytutu Pamięci Narodowej, użytkownikami archiwum, historykami, przedstawicielami nauk społecznych, politycznych i plastycznych. Projekt ten ma pokazać różnorodność materiałów archiwalnych zgromadzonych w zasobie IPN oraz możliwości ich interpretacji. To także czas i miejsce na aktywne uczestnictwo wszystkich osób biorących w nim udział. Pomóc ma to zrozumieć źródła archiwalne, kontekst ich powstania, a także spojrzeć na nie z zupełnie innej perspektywy.

Pierwsze z zaplanowanych spotkań dotyczyć będzie fotografii wykonywanych przez Służbę Bezpieczeństwa w okresie PRL-u. Dyskusja dotyczyć będzie konsekwencji przeniesienia zdjęć z zamkniętego archiwum do sfery publicznej oraz wywołanego w ten sposób napięcia między etyką a estetyką. O historii zdjęć, ich przeznaczeniu i użyciach odmiennych od tych, które zakładała SB, opowiedzą Beata Bartecka i Łukasz Rusznica, kuratorzy wystawy Jak fotografować – wystawa zdjęć z archiwum IPN, Tomasz Stempowski, historyk i archiwista, autor publikacji poświęconych fotografii historycznej oraz Andrzej Pieczunko, zastępca dyrektora pionu archiwalnego IPN.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 26 października 2015 roku o godzinie 17:30 w centrum Edukacyjnym IPN im. Jana Kurtyki, przy ul. Marszałkowskiej 21/25, w Warszawie. Więcej informacji znajdziecie na stronie ipn.gov.pl.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - pierwsze wrażenia [WIDEO]
22 Mar 2019
Matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia. O pracy z najnowszym pełnoklatkowym kompaktem opowiada Michał Massa Mąsior.
0
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4