Fotografie Służby Bezpieczeństwa w ramach Laboratorium Archiwalnego IPN

Fotografie Służby Bezpieczeństwa w ramach Laboratorium Archiwalnego IPN
Centrum Edukacyjne IPN zaprasza do Warszawy na spotkanie dotyczące fotografii Służby Bezpieczeństwa i konsekwencji przeniesienia archiwum do sfery publicznej. Spotkanie, odbywające się w ramach cyklu „Laboratorium Archiwalne IPN” poprowadzą znani historycy, archiwiści i kuratorzy.
Laboratorium Archiwalne 1.0.  to cykl dziewięciu comiesięcznych spotkań z archiwistami Instytutu Pamięci Narodowej, użytkownikami archiwum, historykami, przedstawicielami nauk społecznych, politycznych i plastycznych. Projekt ten ma pokazać różnorodność materiałów archiwalnych zgromadzonych w zasobie IPN oraz możliwości ich interpretacji. To także czas i miejsce na aktywne uczestnictwo wszystkich osób biorących w nim udział. Pomóc ma to zrozumieć źródła archiwalne, kontekst ich powstania, a także spojrzeć na nie z zupełnie innej perspektywy.

Pierwsze z zaplanowanych spotkań dotyczyć będzie fotografii wykonywanych przez Służbę Bezpieczeństwa w okresie PRL-u. Dyskusja dotyczyć będzie konsekwencji przeniesienia zdjęć z zamkniętego archiwum do sfery publicznej oraz wywołanego w ten sposób napięcia między etyką a estetyką. O historii zdjęć, ich przeznaczeniu i użyciach odmiennych od tych, które zakładała SB, opowiedzą Beata Bartecka i Łukasz Rusznica, kuratorzy wystawy Jak fotografować – wystawa zdjęć z archiwum IPN, Tomasz Stempowski, historyk i archiwista, autor publikacji poświęconych fotografii historycznej oraz Andrzej Pieczunko, zastępca dyrektora pionu archiwalnego IPN.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 26 października 2015 roku o godzinie 17:30 w centrum Edukacyjnym IPN im. Jana Kurtyki, przy ul. Marszałkowskiej 21/25, w Warszawie. Więcej informacji znajdziecie na stronie ipn.gov.pl.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix S1R - pierwsze wrażenia (Photokina 2018)
26 Wrz 2018
#Photokina2018 Wczoraj Panasonic ogłosił prawdziwą fotograficzną bombę - nowy pełnoklatkowy system z dwoma profesjonalnymi bezlusterkowcami. Dziś natomiast mogliśmy zobaczyć, jak w rzeczywistości prezentuje się model S1R - prawdziwa bestia z 47 Mp matrycą.
0
Fujifilm GFX 50R - pierwsze wrażenia
26 Wrz 2018
Drugi w systemie średnioformatowy aparat ma być bardziej mobilną wersją modelu GFX 50S. W nasze ręce trafił właśnie egzemplarz przedprodukcyjny. Oto nasze pierwsze wnioski.
1
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0