Fotografie Służby Bezpieczeństwa w ramach Laboratorium Archiwalnego IPN

Fotografie Służby Bezpieczeństwa w ramach Laboratorium Archiwalnego IPN
Centrum Edukacyjne IPN zaprasza do Warszawy na spotkanie dotyczące fotografii Służby Bezpieczeństwa i konsekwencji przeniesienia archiwum do sfery publicznej. Spotkanie, odbywające się w ramach cyklu „Laboratorium Archiwalne IPN” poprowadzą znani historycy, archiwiści i kuratorzy.
Laboratorium Archiwalne 1.0.  to cykl dziewięciu comiesięcznych spotkań z archiwistami Instytutu Pamięci Narodowej, użytkownikami archiwum, historykami, przedstawicielami nauk społecznych, politycznych i plastycznych. Projekt ten ma pokazać różnorodność materiałów archiwalnych zgromadzonych w zasobie IPN oraz możliwości ich interpretacji. To także czas i miejsce na aktywne uczestnictwo wszystkich osób biorących w nim udział. Pomóc ma to zrozumieć źródła archiwalne, kontekst ich powstania, a także spojrzeć na nie z zupełnie innej perspektywy.

Pierwsze z zaplanowanych spotkań dotyczyć będzie fotografii wykonywanych przez Służbę Bezpieczeństwa w okresie PRL-u. Dyskusja dotyczyć będzie konsekwencji przeniesienia zdjęć z zamkniętego archiwum do sfery publicznej oraz wywołanego w ten sposób napięcia między etyką a estetyką. O historii zdjęć, ich przeznaczeniu i użyciach odmiennych od tych, które zakładała SB, opowiedzą Beata Bartecka i Łukasz Rusznica, kuratorzy wystawy Jak fotografować – wystawa zdjęć z archiwum IPN, Tomasz Stempowski, historyk i archiwista, autor publikacji poświęconych fotografii historycznej oraz Andrzej Pieczunko, zastępca dyrektora pionu archiwalnego IPN.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 26 października 2015 roku o godzinie 17:30 w centrum Edukacyjnym IPN im. Jana Kurtyki, przy ul. Marszałkowskiej 21/25, w Warszawie. Więcej informacji znajdziecie na stronie ipn.gov.pl.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
Komentarze
Polecane artykuły
BenQ SW240 - test monitora
4 Gru 2018
Nareszcie na rynku pojawił się budżetowy monitor ze sprzętową kalibracją, który ma oferować bardzo dobrą jakość obrazu i świetną ergonomię za naprawdę nieduże pieniądze. Sprawdzamy, czy BenQ SW240 ma szansę przekonać do siebie miłośników fotografii.
4
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - test obiektywu
30 Lis 2018
Wysoka wydajność, wytrzymałość i niezawodność - mają to być trzy przymioty trzeciej odsłony reporterskiego zooma Canona. Czy w takim razie mamy do czynienia z poważnymi usprawnieniami, czy raczej lekką kosmetyką obiektywu kierowanego do profesjonalistów? Sprawdźmy to!
3
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - zdjęcia przykładowe
26 Lis 2018
Ciekawi czy trzecia odsłona reporterskiego zooma Canona spełni oczekiwania profesjonalistów? Zobaczcie, jak w praktyce wypada najnowszy model EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM.
5
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
13