Fotografie Służby Bezpieczeństwa w ramach Laboratorium Archiwalnego IPN

Fotografie Służby Bezpieczeństwa w ramach Laboratorium Archiwalnego IPN
Centrum Edukacyjne IPN zaprasza do Warszawy na spotkanie dotyczące fotografii Służby Bezpieczeństwa i konsekwencji przeniesienia archiwum do sfery publicznej. Spotkanie, odbywające się w ramach cyklu „Laboratorium Archiwalne IPN” poprowadzą znani historycy, archiwiści i kuratorzy.
Laboratorium Archiwalne 1.0.  to cykl dziewięciu comiesięcznych spotkań z archiwistami Instytutu Pamięci Narodowej, użytkownikami archiwum, historykami, przedstawicielami nauk społecznych, politycznych i plastycznych. Projekt ten ma pokazać różnorodność materiałów archiwalnych zgromadzonych w zasobie IPN oraz możliwości ich interpretacji. To także czas i miejsce na aktywne uczestnictwo wszystkich osób biorących w nim udział. Pomóc ma to zrozumieć źródła archiwalne, kontekst ich powstania, a także spojrzeć na nie z zupełnie innej perspektywy.

Pierwsze z zaplanowanych spotkań dotyczyć będzie fotografii wykonywanych przez Służbę Bezpieczeństwa w okresie PRL-u. Dyskusja dotyczyć będzie konsekwencji przeniesienia zdjęć z zamkniętego archiwum do sfery publicznej oraz wywołanego w ten sposób napięcia między etyką a estetyką. O historii zdjęć, ich przeznaczeniu i użyciach odmiennych od tych, które zakładała SB, opowiedzą Beata Bartecka i Łukasz Rusznica, kuratorzy wystawy Jak fotografować – wystawa zdjęć z archiwum IPN, Tomasz Stempowski, historyk i archiwista, autor publikacji poświęconych fotografii historycznej oraz Andrzej Pieczunko, zastępca dyrektora pionu archiwalnego IPN.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 26 października 2015 roku o godzinie 17:30 w centrum Edukacyjnym IPN im. Jana Kurtyki, przy ul. Marszałkowskiej 21/25, w Warszawie. Więcej informacji znajdziecie na stronie ipn.gov.pl.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Nikon Coolpix P1000 - pierwsze wrażenia
10 Lip 2018
Najnowszy Coolpix P1000 chce podbić serca miłośników superzoomów obiektywem o wyjątkowo dużym zakresie ogniskowych i wygodną ergonomią. Czy zdobędzie równie dużą popularność, co poprzednik, model P900?
3
Sony A7 III - test aparatu
6 Lip 2018
Choć wiele elementów zaczerpnięto z flagowego modelu, A7 III kosztuje ponad połowę mniej. Czy to najbardziej uniwersalna pełna klatka na rynku?
1
Sony FE 400 mm f/2.8 GM OSS - zdjęcia przykładowe
29 Cze 2018
Jeśli jesteście ciekawi, jak w boju wypada najnowsza bestia Sony, to mamy dobrą wiadomość. Profesjonalny teleobiektyw FE 400 mm f/2.8 GM OSS sprawdziliśmy na londyńskim torze wyścigowym Brooklands.
1
WD My Passport Wireless SSD - test przenośnego dysku do backupu
27 Cze 2018
Backup zdjęć z karty pamięci w czasie podróży, łączność Wi-Fi, przeglądanie zdjęć na smartfonie i praca na baterii do 10 godzin, a w razie potrzeby - power bank dla aparatu. Brzmi, jak narzędzie marzeń dla wielu fotografów. Sprawdźmy czy dysk wart jest swojej wysokiej ceny.
1