„Uporczywa niemożność koncentracji” - polska fotografia na festiwalu w Pradze

Autor: Maciej Luśtyk

12 Październik 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Już 15 października na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Pradze otwarta zostanie wystawa „Uporczywa niemożność koncentracji”, skupiająca prace wybranych finalistów pięciu edycji Sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie. Zobaczymy na niej między innymi zdjęcia Irenki Kalickiej, Mateusza Sadowskiego, Dawida Misiornego i Łukasza Kusia.

Organizowana przez Fundację Sztuk Wizualnych wystawa „Uporczywa niemożność koncentracji” zostanie pokazana w dwóch galeriach: Nevan Contempo i City Surfer Office. Ekspozycja została podzielona na dwie części. Przedstawia zarówno eklektyczne, pełne niepokoju projekty, czerpiące z osobistych doświadczeń młodych artystów, jak i minimalistyczne, zimne analizy medium, którego właściwości znacznie wykraczają poza dokumentalny charakter prac. Szerokie spektrum podejmowanych wątków podejmowanych na wystawie przekłada się również na formalny kształt ekspozycji – obok fotografii zostaną pokazane również obiekty i video.

”Ekspozycja, przewrotnie odwołując się do pojęcia fotografii dokumentalnej, które stanowi hasło tegorocznej edycji Festiwalu Fotograf, nakreśla zjawiska, które pojawiły się w młodej, polskiej fotografii na przestrzeni ostatnich lat. - mówi Agnieszka Dwernicka, prezeska FSW. - Zaczerpnięty ze sztuki Vaclava Havla tytuł wystawy ma charakter idiomatyczny. Z jednej strony podkreśla on wielość fascynujących twórców prądów z drugiej akcentuje prekariacką niepewność, która, towarzysząc na co dzień młodym artystom, automatycznie staje się ich podprogowym stymulantem” - piszą kuratorzy, Jagna Lewandowska i Piotr Sikora.

Artyści, których prace zobaczymy na wystawie to: Kaja Dobrowolska, Lena Dobrowolska & Teo Ormond-Skeaping, Dominika Gęsicka, Irenka Kalicka, Diana Lelonek & Marek Kucharski, Łukasz Kuś, Dawid Misiorny, Łukasz Rusznica, Dominik Ritszel i Mateusz Sadowski.

Wernisaż wystawy odbędzie się 15 października 2015 o godzinie 18:00 i 18:30 w galeriach City Surfer Office, przy ul. Bořivojova 67 i Nevan Contempo, przy ul. Rajské zahrady 14, w Pradze. Dzień wcześniej, 14 października w praskim Pałacu Wystaw odbędzie się spotkanie z artystami. Wstęp wolny.

Więcej informacji o wystawie znajdziecie na stronie facebookowej wydarzenia.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
4
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Nadchodzi II edycja Festiwalu Fotoforma! Już 13 i 14 czerwca 2024 r. to wyjątkowe wydarzenie ponownie zagości na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. 2 dni inspiracji i edukacji,...
10