„Uporczywa niemożność koncentracji” - polska fotografia na festiwalu w Pradze

„Uporczywa niemożność koncentracji” - polska fotografia na festiwalu w Pradze
Już 15 października na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Pradze otwarta zostanie wystawa „Uporczywa niemożność koncentracji”, skupiająca prace wybranych finalistów pięciu edycji Sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie. Zobaczymy na niej między innymi zdjęcia Irenki Kalickiej, Mateusza Sadowskiego, Dawida Misiornego i Łukasza Kusia.
Organizowana przez Fundację Sztuk Wizualnych wystawa „Uporczywa niemożność koncentracji” zostanie pokazana w dwóch galeriach: Nevan Contempo i City Surfer Office. Ekspozycja została podzielona na dwie części. Przedstawia zarówno eklektyczne, pełne niepokoju projekty, czerpiące z osobistych doświadczeń młodych artystów, jak i minimalistyczne, zimne analizy medium, którego właściwości znacznie wykraczają poza dokumentalny charakter prac. Szerokie spektrum podejmowanych wątków podejmowanych na wystawie przekłada się również na formalny kształt ekspozycji – obok fotografii zostaną pokazane również obiekty i video.

”Ekspozycja, przewrotnie odwołując się do pojęcia fotografii dokumentalnej, które stanowi hasło tegorocznej edycji Festiwalu Fotograf, nakreśla zjawiska, które pojawiły się w młodej, polskiej fotografii na przestrzeni ostatnich lat. - mówi Agnieszka Dwernicka, prezeska FSW. - Zaczerpnięty ze sztuki Vaclava Havla tytuł wystawy ma charakter idiomatyczny. Z jednej strony podkreśla on wielość fascynujących twórców prądów z drugiej akcentuje prekariacką niepewność, która, towarzysząc na co dzień młodym artystom, automatycznie staje się ich podprogowym stymulantem” - piszą kuratorzy, Jagna Lewandowska i Piotr Sikora.

Artyści, których prace zobaczymy na wystawie to: Kaja Dobrowolska, Lena Dobrowolska & Teo Ormond-Skeaping, Dominika Gęsicka, Irenka Kalicka, Diana Lelonek & Marek Kucharski, Łukasz Kuś, Dawid Misiorny, Łukasz Rusznica, Dominik Ritszel i Mateusz Sadowski.

Wernisaż wystawy odbędzie się 15 października 2015 o godzinie 18:00 i 18:30 w galeriach City Surfer Office, przy ul. Bořivojova 67 i Nevan Contempo, przy ul. Rajské zahrady 14, w Pradze. Dzień wcześniej, 14 października w praskim Pałacu Wystaw odbędzie się spotkanie z artystami. Wstęp wolny.

Więcej informacji o wystawie znajdziecie na stronie facebookowej wydarzenia.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8