Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

6. Biennale Fotografii w Poznaniu

0

Autor: Magda Skrzeczkowska

6 Maj 2009
Artykuł na: 9-16 minut
8 maja, w piątek ruszy 6. Biennale Fotografii w Poznaniu. Tematem wiodącym ciekawie zapowiadającej się imprezy będą zagadnienia władzy, polityki i ideologii. W programie znalazło się sześć wystaw tematycznych, trzy prezentacje towarzyszące, sympozjum oraz wykłady i pokazy edukacyjne. Zapraszamy do przejrzenia programu wydarzeń.

Biennale Fotografii w Poznaniu odbywa się w tym roku po raz szósty. Tematami tegorocznej edycji są "Fotografia / ideologia / polityka". Impreza rozpocznie się w piątek, 8 maja. Wówczas otwarte zostaną prawie wszystkie wystawy. Zaplanowano sześć prezentacji głównych i trzy towarzyszące. W sobotę (9 maja), organizatorzy przygotowali również sympozjum, na którym kuratorzy oraz zaproszeni goście będą dyskutowali o wystawach i temacie tegorocznej imprezy.

W weekend Nocy Muzeów (16-17.05.2009) na miłośników fotografii czekać będą dodatkowe atrakcje. Będzie można poznać zasady działania camery obscury. Przed Arsenałem ruszy specjalna "Firma portretowa", gdzie wszyscy będą mieli szansę asystować przy wykonywaniu tradycyjnych zdjęć. Zaplanowano również pokaz fotografowania metodą dziewiętnastowiecznych szklanych negatywów. Blok edukacyjny uzupełnią wykłady o fotografii Macieja Szymanowicza oraz Karoliny Lewandowskiej.

WYSTAWY GŁÓWNE:

Uroki władzy (o władzy rozproszonej, ideologii i o widzeniu) - wystawa zbiorowa

Galeria Miejska "Arsenał"

Wernisaż: 8.05.2009, godz. 16.00

Kuratorką prezentacji jest Izabela Kowalczyk. Wystawa skoncentruje się na polityce, która rządzi samą sztuką, jakby w jej wnętrzu, decyduje o tym, co jest widzialne, a co nie, wpływa na hierarchię podejmowanych tematów. Nie będzie poruszała zagadnień związanych z politycznym zaangażowaniem czy oddziaływaniem sztuki na życie. Jak czytamy w zapowiedzi wystawy: Chodzi o to, żeby ukazać przesunięcia w ramach samej obrazowości, zapytać, co może być prezentowane, a co znajduje się na marginesach reprezentacji.

Zbigniew Libera - The gay innocent and heartless, dzięki uprzejmości artysty i Fundacji Profile

Wystawa podda też dyskusji problem wydzielania fotografii (czy fotografii artystycznej) jako osobnego gatunku we współczesnej kulturze. Pokazana zostanie płynność granic między fotografią, filmem wideo oraz grafiką komputerową. Współcześni artyści, którzy sięgają do tzw. nowych mediów, najczęściej posługują się fotografią jako jedną z technik. Często łączą w swoich wystawach czy nawet pojedynczych pracach fotografię z filmami wideo.(...) Wystawa "Uroki władzy" nie jest więc wystawą stricte fotograficzną, bo współcześnie myślenie o fotografii jako o wydzielonym gatunku artystycznym, nie daje się już dłużej obronić.

Wystawa obejmie projekty dziewięciu ważnych polskich artystów:

 • Zbigniew Libera, "The Gay, Innocent and Heartless", 2008
 • Zofia Kulik, "Desenie", 9x120x120cm, 2007
 • Bogna Burska, "Kronika", slide-show, fotografie found-footage, 2008
 • Mariola Przyjemska, "Uroki buntu", 15 fotografii 44,5x59,5cm, 2009
 • Maurycy Gomulicki, "Mandale", 3 fotografie (kolaż ) 1 metr średnicy, 2008 - 2009
 • Aleksandra Polisiewicz, "Bestiarium", 2003 - 2009
 • Izabella Gustowska, "She", 2008 - 2009, (3 projekcje)
 • Elżbieta Jabłońska, - "Uroki władzy", instalacja interaktywna, 2009
 • Tomek Kozak, "Zmurzynienie - Historia pewnej metafory", 6 lightboxów + 3 filmy, 2006
Bogna Burska, Bronx-Whitestone Bridge

Czarne oko - Mathis Collins

Galeria Aneks - Galeria Miejska "Arsenał"

Wcielając się w rolę oszusta, a jednocześnie aktywisty społecznego, Mathis Collins wypowiada się na temat takich kwestii jak: zarażanie HIV, restrykcje tytoniowe, zdrowie psychiczne, czy rasizm. Performance, obiekty, oraz teksty budują specyficzną wyobrażeniową poetykę wypowiedzi. Mathis Collins przywołując ponownie performance przy pomocy fotografii pyta o status dokumentacji oraz jej interpretację. Dodatkowo poprzez abstrakcyjne rysunki rejestruje proces performancu.

Weltpanorama - wystawa zbiorowa

Stary Browar, Słodownia, poziom +1

Wernisaż: 8.05.2009, godz. 19.00

Wystawa zostanie poświęcona fotografii podróżniczej, rozpatrywanej w kontekście swojej historii oraz rozwoju technik fotograficznych. 7 artystów zaprezentuje prace bliskie pospiesznym zdjęciom amatorskim, dokumentacyjne, seryjne, czasem zmanipulowane. Fotografie z różnych podróży, złożą się na wypowiedź, która spróbuje zdemaskować możliwe formy wykorzystywania niewiedzy odbiorcy zdjęć.

Rozwój masowej turystyki przyczynił się do oglądania odwiedzanych miejsc kadrami, obrazami pojawiającymi się w folderach turystycznych, a następnie powielania przez turystów fotografii tych miejsc, różniących się od siebie wyłącznie sportretowaną na nich postacią. W dzisiejszych czasach odbycie egzotycznej podróży ma manifestować status majątkowy i intelektualny podróżującego. W tym kontekście wystawa stanowi refleksję nad współczesnymi sposobami i celami podróżowania, które popularyzowane są przez przemysł turystyczny. Oferty "wczasów", opatrzone barwnymi fotografiami zachodów słońca zastępują sposób podróżowania z celach poznawczych, a przez to ułatwiają manipulowanie obrazem miejsca, do którego masowo przybywają turyści.

W wystawie udział wezmą:

Helmut & Johanna Kandl, Christian Mayer, Zbigniew Libera, Robert Kuśmirowski, Janek Simon

Kuratorka wystawy: Marta Gendera.

Marek Zygmunt, Oczekując na Mahometa, 2007

Od symulacji do "nowego symbolizowania". Aspekty fotografii z początku XXI wieku - wystawa zbiorowa

Stary Browar, Słodownia +2

Wystawa obejmie prace dwudziestu czterech autorów. Kuratorem prezentacji jest Krzysztof Jurecki. Pokazywane będą projekty zróżnicowane tematycznie, problemowo i formalnie. Wystawa ma zarysować mnogość wątków i sposobów, na jaki podejmowane są m.in. zagadnienia ideologii, polityki i władzy w najnowszej fotografii.

W wystawie udział wezmą: Anna Baumgart, Michał Brzeziński, Wolf Kahlen (Berlin), Ewa Świdzińska, Adam Rzepecki, Magdalena Samborska, Ken Matsubara (Japonia, Tokio), Magdalena Hueckel, Jerzy Wierzbicki, Katarzyna Majak, Lilla Szász (Węgry, Budapeszt), Natalia LL, Grzegorz Zygier, Andrzej Dudek-Dürer, Joachim Froese (Australia, Bisbarne), Tadeusz Żaczek, Sławomir Marzec, Waldemar Jama, Janusz Leśniak, Dominik Pabis, Stanisław Woś, Jaroslav Malik (Czechy, Ostrawa), Marek Zygmunt.

Kłopotliwe obrazy

przestrzeń miasta, SPOT.

Wernisaż: 8.05.2009, godz. 20.00

"Kłopotliwe obrazy" to fotografie wywołujące określone działania u odbiorców. Mowa m.in. o zdjęciach eksponujących nagość, przemoc, okrucieństwo, fotografiach nieprawdziwie pięknych, niepoprawnych politycznie, zaskakujących miejscem czy kontekstem swojego pojawienia. Takie zdjęcia potrafią wymusić bardzo gwałtowne reakcje emocjonalne i somatyczne. Są zdolne do uruchomienia prawnych bądź politycznych działań. Wystawa ma ukazać siłę drzemiącą w obrazach, posiadaną przez nie władzę.

Andrzej Dragan, Marlin

Wystawa obejmie dokumentację reakcji mieszkańców Poznania, którzy natkneli się na przełomie kwietnia i maja tego roku na prezentowane w przestrzeni miejskiej obrazy. Pojawią się filmy oraz fotografie, które pokażą jak mieszkańcy radzili sobie z niepokojącymi fotografiami w dobrze znanych im miejscach, na ulicach, w bramach, na placach, dworcach kolejowych czy w pubach. Pokazana zostanie również dokumentacja wymiany mailowej, urzędniczych pism, korespondencji związanej z przygotowywaniem wystawy. Odkryte zostaną kulisy realizacji przedsięwzięcia.W wystawie udział biorą:

Andrzej Dragan, Mikołaj Długosz, Szymon Rogiński, Michał Piotrowski, Jadwiga Sawicka, Andrzej P. Florkowski, Mariusz Forecki Agencja TamTam

Budowniczowie "Świata Fotografii". Polska fotografia drugiej połowy lat 40. - wystawa zbiorowa

Galeria pf Centrum Kultury "Zamek"

Wernisaż: 8.05.2009, godz. 17.00

Duża wystawa zbiorowa zaprezentuje prace ponad 60 autorów, kształtujących ruch fotograficzny w Polsce lat czterdziestych. Wystawę zogniskowano wokół kilku wybranych problemów. Pokazane zostaną prace nestorów piktorializmu oraz ich powojennych kontynuatorów. Oddzielne miejsce zajmą fotografie poświęcone Ziemiom Odzyskanym. O podejściu do ówczesnych kategorii nowoczesności potraktuje część ze zdjęciami odwołującymi się do osiągnięć awangardy. Odrębna część pokaże prace zaangażowane w ideologię państwową. Wystawę uzupełni multimedialna prezentacja fotografii reporterskich z "Przekroju". Kuratorem jest Maciej Szymanowicz,

Prezentacje towarzyszące:

 • Szymon Szcześniak - "Czy mogę Panu zrobić zdjęcie?" (Galeria Ego)
 • Andrzej Lachowicz - "Private Space" (Galeria Piekary)
 • Monika Lisiecka - "Fashioantion" (www.fotogalerie.com.pl).

SYMPOZJUM

Odbędzie się w Galerii Miejskiej Arsenał, 9 maja, w sobotę o godzinie 10. O założeniach wystaw głównych opowiedzą kuratorzy: Izabela Kowalczyk, Marek Krajewski, Marta Gendera oraz Maciej Szymanowicz. O odbiorze wystaw - Magda Wróblewska. Wstęp do spotkania przygotuje Adam Sobota. Późniejszą dyskusję z udziałem wszystkich zaproszonych gości poprowadzi Marianna Michałowska. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych.

NOC MUZEÓW 16 - 17.05.2009

 • Moby Dick czyli światłoczułe działanie - ruchoma camera obscura i "Firma portretowa"
 • "Polska fotografia lat 40-tych - wykład Macieja Szymanowicza (godz. 18.00)
 • Epizod nowoczesny w polskiej fotografii lat 40-tych - wykład Karoliny Lewandowskiej (godz. 19.00)
 • Pokaz wykonania portretów fotograficznych metodą XiX wiecznych szklanych negatywów - Jarosław Klupś (21.00 - 22.00)

Więcej szczegółowych informacji znaleźć można na stronie: www.biennalefotografii.pl

{GAL|25861
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Kup obiektyw Sony i odbierz do 2000 zł rabatu na kolejny
Kup obiektyw Sony i odbierz do 2000 zł rabatu na kolejny
Właśnie wystartowała kolejna świetna oferta Sony. Tym razem ucieszą się ci, którzy planowali rozbudować arsenał o nowe obiektywy. Do końca stycznia, kupując dowolny...
1
0
Pokaż swoje zdjęcia w Centrum Sztuki Współczesnej - ruszyła 9. edycja konkursu Wystaw się w CSW
Pokaż swoje zdjęcia w Centrum Sztuki Współczesnej - ruszyła 9. edycja konkursu Wystaw się w CSW
Wystaw się w CSW to jedna z niewielu inicjatyw, która daje możliwość prezentacji prac niezależnym i początkującym twórcom. Nabór do tegorocznej edycji potrwa do 22...
7
0
Zniżki na aparaty i obiektywy Nikon tylko do niedzieli - ostatnia szansa na sprzęt w niższych cenach
Zniżki na aparaty i obiektywy Nikon tylko do niedzieli - ostatnia szansa na sprzęt w niższych cenach
Dobiega końca promocja „Natychmiastowy rabat”, w ramach której poszczególne korpusy, obiektywy i zestawy sprzęt możemy kupić z upustem sięgającym nawet 1800 zł. Rabaty...
4
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)