I Konkurs Fotografii Prasowej rozstrzygnięty

0

Autor: Marta Majewska

14 Marzec 2006
Artykuł na: 6-9 minut
Przed chwilą ogłoszono oficjalne wyniki I Konkursu Fotografii Prasowej. Po burzliwych obradach jury, które odbyły się w dniach 11-12 marca, sędziowie postanowili nagrodzić zdjęcia 15 osób z 6 krajów, w kategoriach "Ludzie i wydarzenia", "Życie codzienne", "Kultura i sztuka", "Sprawy współczesne" oraz "Sport" . Wśród laureatów znaleźli się zarówno polscy, jak i zagraniczni fotoreporterzy.

Nie przyznano nagrody głównej, Grand Prix konkursu, choć, jak twierdzą organizatorzy niektóre prace wygrywały zdecydowaną większością głosów. Jury w składzie Maciej Belina Brzozowski [Polska Agencja Prasowa], Piotr Andrews [Reuters], Krzysztof Wójcik [Forum], Chris Niedenthal, Alik Kęplicz [AP], Wojtek Łaski [East News], Michel Scotto [AFP], Jacek Domiński [Reporter], Yuri Abramochkin, miało z czego wybierać. Na konkurs nadesłano ponad 650 fotoreportaży składających się z ponad 5000 zdjęć. Około 90% zgłoszeń pochodziło od polskich reporterów. Więcej komentarzy i szczegółów przedstawimy po 9 maja 2006 roku, kiedy zaprezentowane zostaną nagrodzone reportaże w całości.

Prezentujemy oficjalne wyniki konkursu:

Ludzie i wydarzenia

 1. Max Becherer (Irak), "Iraqis Who Died While Daring to Vote Are Mourned as Martyrs"
 2. Jacek Herok "Barwy Kampanii"
 3. Michał Szlaga "Robotnicy 80 - Robotnicy 2005"

Życie codzienne

 1. Stanisław Heyda "Blisko"
 2. Piotr Bernaś "Matka setki dzieci"
 3. Aleksander Prugar "Mój dom jest na hałdzie"

Kultura i sztuka

 1. Łukasz Trzciński "Le Parkour"
 2. Filip Ćwik "15 Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie"
 3. Bartłomiej Barczyk "Inny Śląsk"

Sprawy współczesne

 1. Rubern Mangasaryan (Armenia) "Black Live"
 2. Natalie Behring (Chiny) "Electronic trash plagues china"
 3. Marcin Oliva Soto "1 cent kompotu"
 4. Bartosz Wrześniowski "Zbieracze"

Sport

 1. Scott Barbour (Wielka Brytania) "Coursing"
 2. Natalie Behring (Chiny) "Chinese national Gymnastic team"
 3. Tim Wimborne (Australia) "Before and After"

Nagrodzone zdjęcia oraz ich autorzy zostaną przedstawieni podczas uroczystego spotkania, które odbędzie się 9 maja w Warszawie. Wówczas rozpocznie się także pokonkursowa wystawa.

Informacja prasowa organizatorów:

Ogłoszony w grudniu 2005 Konkurs Fotografii Prasowej spotkał się z nadzwyczaj żywym przyjęciem w środowisku fotoreporterów. Ilość nadesłanych prac z Polski i zagranicy przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów konkursu - ponad 650 fotoreportaży składających się z ponad 5000 zdjęć ! Ilość zgłoszonych prac już teraz pozwala nam traktować ogłoszenie konkursu jako sukces. Z drugiej strony ponad 8150 wizyt na stronie Internetowej Konkursu i 225 000 wywołań od chwili publikacji w Internecie informacji, pokazuje jak dużym zainteresowaniem cieszy się fotografia w Polsce.

"Konkurs Fotografii Prasowej" jest skierowany do profesjonalnych fotografów, zrzeszonych w agencjach fotograficznych, redakcjach gazet codziennych, magazynach, a także freelancerów. Wzorowany na World Press Photo ma podobne założenia - promowanie fotografii prasowej jako sposobu postrzegania i obrazowania wydarzeń i ludzi wokół nas, a także dokumentowania otaczającej nas rzeczywistości. Poprzez konkurs chcemy podkreślić jak ważna i potrzebna jest fotografia reportażowa, jakim językiem przemawia i jaka jest jej estetyka. Konkurs ma również pokazać kondycję i poziom polskich fotografów, którzy niejednokrotnie święcą triumfy na międzynarodowych konkursach fotograficznych. Nad wysokim poziomem edytorskim konkursu będzie czuwać jury składające się z profesjonalnych fotografów i fotoedytorów. Głównym założeniem konkursu fotografii prasowej jest wspieranie i popularyzacja prac profesjonalnych fotografów prasowych, których odwaga, poświęcenie, wrażliwość i "celne oko" zasługują na najwyższe uznanie. Konkurs jest jednocześnie próbą konsolidacji środowiska polskich fotografów, próbą porównania percepcji polskich i zagranicznych fotoreporterów, a także manifestem, że wspólna idea potrafi wznieść się ponad partykularne interesy poszczególnych redakcji i agencji.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Kazimierz Michał Ujazdowski objął honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Konkurs Fotografii Prasowej.

{GAL|25970
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Powraca Nikon Photo Contest. Do wygrania aparaty i 500 tys. jenów
Powraca Nikon Photo Contest. Do wygrania aparaty i 500 tys. jenów
Rusza kolejna edycja prestiżowego, organizowanego co dwa lata konkursu Nikon Photo Contest (2020-2021). Tematy przewodnie nadchodzącej edycji to łączność i...
0
1
Helmut Newton na ulicach Berlina – plenerowa wystawa na 100 urodziny mistrza prowokacji
Helmut Newton na ulicach Berlina – plenerowa wystawa na 100 urodziny mistrza prowokacji
31 października, w dniu urodzin fotografa, Fundacja Helmuta Newtona otworzy największą jak do tej pory plenerową wystawę, prezentującą przegląd jego...
3
0
Dni otwarte dla uczestników Klubu Sony przełożone
Dni otwarte dla uczestników Klubu Sony przełożone
W związku z sytuacją epidemiczną Sony Centre informuje o przełożeniu planowanych na ostatni tydzień października dniach otwartych.
28
0
Powiązane artykuły