Konkurs Wildlife Photographer of the Year 2003 rozstrzygnięty!

0

Autor: Marta Majewska

16 Październik 2003
Artykuł na: 9-16 minut
W środę, 15 września podczas specjalnego spotkania w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie zostały ogłoszone wyniki tegorocznego konkursu Fotografii Dzikiej Przyrody: Wildlife Photographer of the Year. Fotografem Roku 2003 został Gerhard Schulz (Niemcy) za zdjęcie "Gorilla and boy".

W środę, 15 września podczas specjalnego spotkania w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie zostały ogłoszone wyniki tegorocznego konkursu Fotografii Dzikiej Przyrody: Wildlife Photographer of the Year. Fotografem Roku 2003 został Gerhard Schulz (Niemcy) za zdjęcie Gorilla and boy. Natomiast 17-latek, Iwan Fletcher, (Walia) otrzymał tytuł Młodego Fotografa Roku 2003 za pracę Sanderling resting.

Konkurs fotografii dzikiej przyrody Wildlife Photographer of the Year Competitions organizowany jest już od 37 lat. Wszystko rozpoczęło się w 1964 od konkursu fotografii zwierząt, przygotowanego przez BBC Wildlife Magazine. Obecnie konkurs jest największym i najbardziej prestiżowym na świecie wydarzeniem w fotografii dzikiej przyrody. Pula nagród w konkursie wynosi 16 500 funtów brytyjskich (około 100 tysięcy złotych). W skład jury tegorocznej edycji konkursu weszli między innymi: Yann Arthus-Bertrand, (znany z fotograficznego cyklu Ziemia z nieba), Ysbrand Brouwers, (założyciel Fundacji Artyści dla Natury), Laurie Campbell, Konrad Wothe i David Hall (fotografowie dzikiej przyrody) oraz edytorzy z BBC Wildlife Magazine. O historii i zasadach konkursu pisaliśmy już w poprzednim artykule

Helmut Moik (Austria)
Zwycięzca w kategorii: Portrety Zwierząt ?The Wildlife Photographer of the Year Competition organised by the Natural History Museum and BBC Wildlife Magazine.?
"Dalmatian pelican". Aparat: Nikon F5, obiektyw: AFS 300mm f2.8 i telekonwerter OE x 2, czas 1/30 sek. na f5.6, film: Fujichrome Sensia 100, statyw.

Przedstawiamy laureatów innych nagród tegorocznej edycji konkursu:;

Życie zwierząt: ptaki: Nick Oliver (Anglia) Barn owl - a vole's-eye view ;

Życie zwierząt: ssaki: André Cloete (RPA) African wild dog chasing a zebra;

Podwodny świat: Manu San Félix (Hiszpania) Loggerhead turtle;

Portrety zwierząt: Helmut Moik (Austria) Dalmatian pelican ;

Podziwiając świat roślin: Stig-Erik Eriksson (Szwecja) Hepatica nobilis;

Dzika przyroda w mieście lub ogrodzie (rośliny i zwierzęta) Hannu Hautala (Finlandia) Young swallows;

Od zmierzchu do świtu (fotografie wykonane po zachodzie, przed wschodem słońca): José B. Ruiz (Hiszpania) White storks roosting;

Kompozycja i Forma (abstrakcyjna interpretacja natury) David W Breed (Wielka Brytania) Spotted hyena footprints;

Krajobrazy dzikiej przyrody (fotografia pejzażowa, krajobrazowa): Ines Labunksi Roberts (Wielka Brytania) Waterfall, Milford Sound;

Świat w naszych rękach (fotografie powinny przedstawiać naszą zależność od świata przyrody lub władzę człowieka nad naturą) Gerhard Schulz (Niemcy) Gorilla and boy]Nagrody specjalne;

Nagroda Erica Hoskinga: Frédéric Larrey (Francja) portfolio 6 fotografii;

Nagroda Geralda Durrella: Michael Nichols (USA) Gelada troop]"Gorilla and boy" to fotografia, która daje wiele możliwości interpretacji. Po pierwsze rejestruje chwilę, w której dwa ssaki naczelne zostały uchwycone w chwili refleksji: goryl zrezygnowany patrzy na jakiś obiekt spoza kadru, podczas gdy mały chłopiec obserwuje go z zaciekawieniem. Ta fotografia to także dowód na to, że można stworzyć niezapomniane zdjęcie przyrody, nie wydając majątku na dalekie ekspedycje. - powiedział juror konkursu, Rosamund Kidman-Cox, reprezentujący BBC Wildlife Magazine.

Gerhard Schulz (Niemcy)
Zwycięzca "The Wildlife Photographer of the Year Competition organised by the Natural History Museum and BBC Wildlife Magazine."
"Gorilla and boy". Aparat: Canon EOS 1V, obiektyw: 600mm f4, czas 1/250 sek. f8, film: Fujichrome Sensia 100, statyw.

Zwycięzca konkursu, Gerhard spędził ponad pięć ostatnich lat fotografując ptaki w Parku Narodowym na Florydzie. Sarah Kavanagh, menedżer konkursu Wildlife Photographer of the Year, znajduje w jego fotografii także inne przesłanie: To zdjęcie zmusza nas do przewartościowania naszej odpowiedzialności w stosunku do innych stworzeń. Ekspansja człowieka i eksploatowanie bogactw naturalnych Ziemi, postawiła pod znakiem zapytania nie tylko przyszłość goryli, ale całej dzikiej przyrody. Czy zmusimy inne stworzenia do egzystencji jedynie jako obiekt zainteresowania czy pozwolimy im na wolne życie w ich środowisku? Mam nadzieję, że to i inne zdjęcia wystawy zmuszą zwiedzających do podobnej refleksji.

Fotografia Sanderling resting zrobiona przez 17-letniego Iwana Fletchera z Północnej Walii przedstawia ptaka tuż po jego przylocie z dalekiej północy. Chłopiec podszedł do niego z aparatem bardzo blisko, fotografia powstała bowiem z odległości trzech metrów. Mimo to 17-latek nie zakłócił naturalnych zachowań bohatera swojej fotografii.

Iwan Fletcher (Wielka Brytania)
Zwycięzca Konkursu w kategorii "Young" "The Wildlife Photographer of the Year Competition organised by the Natural History Museum and BBC Wildlife Magazine."
"Sanderling resting". Aparat: Nikon F90X, obiektyw: Sigma 170-500mm zoom, czas 1/250 sek. na f6.3, film Fujichrome Velvia ustawiony na 100.

Gorilla and boy, Sanderling resting oraz 109 innych wyróżnionych i nagrodzonych fotografii będzie można oglądać na wystawie, która rozpocznie się w sobotę, 18 października w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i będzie trwała do 18 kwietnia 2003. Bilety na londyńską ekspozycję kosztują od 3 do 5 funtów, a wystawę można zwiedzać od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00 - 17.50, zaś w niedzielę między 11.00 a 17.50. Wkrótce fotografie będą prezentowane w wielu galeriach na całym świecie. W Polsce ekspozycje organizować będzie bydgoska Agencja Zegart między styczniem a grudniem 2004 roku.

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione fotografie zostaną opublikowane w albumie Wildlife Photographer of the Year Portfolio 13, który w cenie 25 funtów będzie dostępny w Muzeum Historii Naturalnej i innych księgarniach. Wszystkie nagrodzone fotografie zostaną natomiast opublikowane w specjalnym, 48-stronicowym, bezpłatnym dodatku do listopadowego numeru BBC Wildlife Magazine.

Autorzy nagrodzonych fotografii piszą o okolicznościach powstania zdjęć:

Gerhard Schulz (Niemcy)

Zwycięzca Konkursu BG Wildlife Photographer of the Year

Gorilla and boy. Z drugiej strony pomieszczenia goryli w Miami Metrozoo na Florydzie, mogłem obserwować reakcje ludzi zwiedzających ZOO. Wielu ludzi przechodziło obok, tylko rzucając okiem na goryla, ale ten właśnie chłopiec zatrzymał się i zainteresował. Ekspresja spojrzenia chłopca i goryla zainspirowały mnie. W oczach goryla była zaskakująca głębia uczuć, a chłopiec po drugiej stronie szyby wyglądał, jakby chciał przedostać się do środka i nawiązać kontakt.

Helmut Moik (Austria)

Zwycięzca w kategorii: Portrety Zwierząt

Dalmatian pelican. Każdej wiosny pelikany przybywają z północno-wschodniej Afryki i południowej Azji do delty Dunaju w Rumunii. Wyposażony w pozwolenie na wejście do rezerwatu oraz w przewodnika i motorówkę, przybyłem do delty przed wschodem słońca. Mój przewodnik zostawił mnie na małej wyspie, gdzie wielka kolonia pelikanów spała. Wraz z pierwszymi promieniami słońca, sfotografowany przeze mnie pelikan otworzył oczy i dał mi czas na zrobienie zdjęcia. Kilka sekund później wskoczył do wody i rozpoczął swój dzień.

José B. Ruiz (Hiszpania)

Laureat nagrody specjalnej Innovation Award BG Wildlife Photographer of the Year

White storks roosting. W Parku Narodowym Barruecos w Extremadura (Hiszpania) białe bociany budują swoje gniazda na tych pięknych granitowych głazach, żeby uniknąć drapieżników. Po rozrodzie ptaki zostawiają gniazda jako miejsca wypoczynku. Poświęciłem kilka miesięcy, żeby zrobić tabele ekspozycji dla nocnego fotografowania, uwzględniające fazy księżyca, ogniskową obiektywu i flesz (...) Fotografowałem z odległości, żeby podkreślić dramaturgię krajobrazu i pokazać w kadrze dużo nieba wypełnionego gwiezdnymi smugami, spowodowanymi przez ruch obrotowy Ziemi.

Jean-Pierre Zwaenepoel (Belgia)

Zwycięzca w kategorii Zwierzęta w ich środowisku

Hanuman langurs playing. Przez ostatnie trzy lata spędzałem wakacje w rezerwacie małp w Thar Desert, Rajasthan w Indiach. Wybrałem to szczególne miejsce z powodu spektakularnej scenerii, gdzie na skałach niektóre małe lubiły się bawić. Podobną do tej fotografię zrobiłem już jakiś czas temu, ale nie byłem do końca zadowolony z warunków oświetleniowych. Obraz ten chodził mi po głowie, ale musiałem czekać do mojej trzeciej wyprawy, żeby otrzymać oczekiwany rezultat.

Iwan Fletcher (Wielka Brytania)

Zwycięzca Konkursu BG Young Wildlife Photographer of the Year 2003

Sanderling resting. Ten ptak właśnie przybył do Północnej Walii z letniego pobytu na dalekiej północy. Kręcił się po okolicy szukał pożywienia, od czasu do czasu robiąc sobie przerwy. Wówczas wyglądał jakby ucinał sobie drzemkę. Podszedłem bliżej, położyłem aparat z obiektywem na piasku i zrobiłem zdjęcie z trzech metrów nie zakłócając odpoczynku ptaka.

Czytaj także:

Poprzedni artykuł o konkursie w Fotopolis czytaj...

Rozmowa z Renatą i Markiem Kosińskimi o fotografii przyrody czytaj...

Foto Natura 2003 - w przeddzień Festiwalu czytaj...

Więcej informacji o BG Wildlife Photographer of the Year na stronie organizatorów konkursu

{GAL|26068
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Polki nagrodzone w konkursie Female in Focus 2020!
Polki nagrodzone w konkursie Female in Focus 2020!
Kasia Trojak i Natalia Poniatowska znalazły się w gronie finalistek konkursu organizowanego przez prestiżowy magazyn British Journal of Photography. Jego celem jest promocja kobiet pracujących w...
44
0
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wystartowało z serią plenerowych wystaw, które pozwolą nam spojrzeć na rzeczywistość ostatnich kilku miesięcy okiem...
20
1
Najlepsze zdjęcia  konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Najlepsze zdjęcia konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Organizowany przez platformę Photocrowd i fundację charytatywną Buglife konkurs, daje nam wgląd w świat, którego na co dzień nie zauważamy. I przypomina, że wymaga on również ochrony.
18
0