"Dziękczynienie" Natalii Wiernik w Galerii Pauza

Autor: Marcin Grabowiecki

24 Październik 2013
Artykuł na: 2-3 minuty
Galeria Pauza zaprasza na wystawę Natalii Wiernik zatytułowaną "Thanksgiving". Zobaczymy na niej prace będące efektem rozważań autorki na temat wspomnień i mitologii. Wernisaż 31 października o godz. 20:00.

Podczas tworzenia serii "Dziękczynienie" towarzyszyły mi rozważania na temat tego, jak widzimy, postrzegamy. Co dzieje się, kiedy próbujemy sobie coś przypomnieć, zaprojektować, spowodować, żeby konkretny obraz (widok jakiegoś wydarzenia, wspomnień) pojawił się przed naszymi oczami. Zauważam pewną skłonność do mitologizacji. Przeszłość łatwo poddawana jest apoteozie. Sam proces zapamiętywania jest niezwykle subiektywny. Pewne obrazy-wspomnienia, które próbuje się na nowo zmaterializować po upływie czasu, nabierają cech archetypicznych.

W swojej pracy chciałabym połączyć rolę wyboru przedmiotu, otwarcia się na przypadek, rejestrację poprzez aparat - z rzemiosłem. Kluczowy jest długotrwały i wieloetapowy proces tworzenia obrazu, wypełniony poszukiwaniem obecności, namacalności, fizyczności, wielowymiarowości. Może te poszukiwania stanowią rodzaj swoistej "krystalizacji", w wyniku której powstaje obiekt na pograniczu fotografii, grafiki i malarstwa, będący wypadkową różnych doświadczeń i badań, obraz umiejscowiony gdzieś pomiędzy, na granicy tych światów?

Natalia Wiernik - ur. w 1989 r. w Krakowie. W latach 2008-2013 studiowała w pracowni Fotografii I prowadzonej przez prof. Agatę Pankiewicz na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie uzyskała dyplom magisterski. Kontynuuje kształcenie w ramach studiów doktoranckich od 2013r. Stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, laureatka nagród i wyróżnień w konkursach krajowych i międzynarodowych. W 2013 roku zajęła I miejsce w ogólnoświatowym konkursie fotograficznym Sony World Photography Awards w kategorii Student Focus (udział w konkursie brali studenci z ok. 230 uczelni z całego świata, ponad 20 000 uczestników). Współpracuje z Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.

Wydarzenie na FB

Natalia WiernikThanksgiving

Wernisaż: 31.10.2013, godz. 20:00
Termin: 31.10-24.11.2013

Galeria Pauza
Floriańska 18/5 (II p.)
Kraków

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Ciągi projekcyjne - obszerna retrospektywa Zygmunta Rytki w Galerii Studio. To pierwsza taka wystawa w Warszawie
Ciągi projekcyjne - obszerna retrospektywa Zygmunta Rytki w Galerii Studio. To pierwsza taka...
Galeria Studio zaprasza na pierwszą tak dużą przekrojową wystawę twórczości Zygmunta Rytki Prezentowaną w Warszawie. Dwa piętra galerii wypełni kilkanaście autorskich cykli, mało znane...
6
Pimp My Channel - ruszył konkurs dla internetowych twórców wideo. Do wygrania sprzęt Canon i Zhiyun
Pimp My Channel - ruszył konkurs dla internetowych twórców wideo. Do wygrania sprzęt Canon i Zhiyun
Cyfrowe.pl wraz z marką Canon zapraszają do wzięcia udziału w konkursie Pimp My Channel. Pokaż kulisy swojej pracy i zgarnij sprzęt wideo znanych marek.
1
Sprawdź świąteczne promocje na sprzęt Manfrotto, Lowepro i JOBY
Sprawdź świąteczne promocje na sprzęt Manfrotto, Lowepro i JOBY
Skorzystaj z grudniowych promocji! W atrakcyjnych cenach kupisz statywy Manfrotto, plecaki i torby Lowepro oraz akcesoria JOBY
2