Wystawa Michała Dąbrowskiego w Zamościu

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na otwarcie wystawy utalentowanego fotografa młodego pokolenia - Michała Dąbrowskiego "Ślad na ścianie", które odbędzie się w piątek 9 listopada o godz. 16:00 w Galerii Fotografii "Ratusz" w Zamościu. Kuratorem wystawy jest Piotr Komajda.
fot. Michał Dąbrowski

Zapraszamy na wystawę Michała Dąbrowskiego "Ślad na ścianie", którą będziecie mogli oglądać od 9 listopada w Galerii Fotografii "Ratusz" w Zamościu.

Ślad na ścianie jest zaburzeniem równowagi. Przeszkodą na gładkiej powierzchni. Zatrzymuje uwagę.

Wykonanie nowych zdjęć dotyczących przeszłości ma charakter demiurgiczny. Nie jest możliwe stworzenie zapisu chwili, która wydarzyła się kiedyś. Jednocześnie każde zatrzymanie momentu (każda nowa fotografia) jest śmiercią rzeczy lub osoby fotografowanej. Jest formą podsumowania. Czasem przeszłym dokonanym.

Przedstawione na zdjęciach wspomnienia zostały przepuszczone przez katalizator pamięci - podobnie jak drzwi domu symbolicznie zatrzymują jego tajemnice w środku. Na zewnątrz trafiło tylko to, co zostało zapamiętane - wyselekcjonowane. Niechcianą resztę ukryto. Poprzez utrwalenie wybranych obrazów z wyobraźni, pozbawiono je przeszłości i przyszłości - uśmiercono. Zapewniono im jednocześnie życie tak długie, jak długo będą istniały fotografie zawierające ich reprezentację.fot. Michał Dąbrowski


Na zdjęciach zestawiono miejsca, które są częścią wspomnień bohatera, pamięci dziecka, z miejscami, w których dokonano zbrodni. Efektem procesu przypominania są nowe obrazy, które prowadzą do lepszego zapamiętania, ale tylko konkretnych urywków. Udokumentowano fragmenty pamięci przy pomocy medium, które samo w sobie jest ulotne.

Michał Dąbrowski współpracował m.in. z Helsińską Fundacja Praw Człowieka, Towarzystwem Inicjatyw Twórczych Ę, magazynem Kino, Teatrem Ochoty, magazynem PDF, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Fotopolis.pl oraz Fundacją Form i Kształtów. Ma na koncie wyróżnienia i udziały w międzynarodowych konkursach i festiwalach fotograficznych oraz wystawy w TVP, Muzeum Kultury Białoruskiej czy w Bunkrze Sztuki.

Więcej informacji na stronach:
www.michaldabrowski.com
www.ztf.pl


Michał DąbrowskiŚlad na ścianie
Wernisaż: 9.11.2012, godz. 16:00

Galeria Fotografii "Ratusz"
Rynek Wielki 13
Zamość


fot. Michał Dąbrowski
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm XF10 - test aparatu
11 Paź 2018
Kierowany do hobbystów, XF10 z 24-megapikselową matrycą APS-C i stałoogniskowym, jasnym obiektywem 28 mm f/2.8 ma być ciekawą alternatywą dla smartfona i towarzyszem codziennych chwil. Zobaczcie, jak wypada w praktyce.
2
Peak Design Everyday Messenger - test torby fotograficznej
10 Paź 2018
Ma być torbą idealną, stworzoną z myślą o każdej potrzebie fotografa. Druga generacja torby jest jeszcze bliżej tego celu, ponieważ wprowadzono w niej kilka drobnych, ale ważnych usprawnień. W czasie swojej wyprawy do Budapesztu oraz miejskich, codziennych podróży sprawdziłem, jak w praktyce sprawuje się druga generacja torby fotograficznej Peak Design Everyday Messenger.
1
Google Pixel 3 i Pixel 3 XL - oficjalne zdjęcia przykładowe
10 Paź 2018
Jesteście ciekawi, jak w praktyce wypadają najnowsze smartfony Google? Zobaczcie oficjalne zdjęcia przykładowe wykonane zaprezentowanymi modelami Pixel 3 i Pixel 3 XL.
2
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - test obiektywu
7 Paź 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona reporterskiego zooma Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. o ekwiwalencie 70-200 mm f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa.
18