50 lat łódzkiego ZPAF, G. Przyborek i J. Robakowski

0

Autor: Marta Majewska

28 Październik 2003
Artykuł na: 6-9 minut
Ostatnie i najbliższe tygodnie obfitują w fotograficzne prezentacje i wernisaże - codziennie rozpoczyna się przynajmniej kilka godnych uwagi wystaw. Prezentujemy trzy ciekawe propozycje, tym razem z Łodzi.

Ostatnie i najbliższe tygodnie obfitują w fotograficzne prezentacje i wernisaże. Codziennie rozpoczyna się przynajmniej kilka godnych uwagi wystaw. Żeby móc napisać choć parę zdań na temat każdej z nich, w dziale wystawy publikowane są artykuły poświęcone jednocześnie kilku ekspozycjom. W tym artykule zaprezentowane zostaną trzy łódzkie ekspozycje: 50-lat łódzkiego ZPAF-u, Utopie Grzegorza Przyborka oraz Obiekty mentalne Józefa Robakowskiego.

50 lat łódzkiego ZPAF-u

Jubileusz 50-lecia Okręgu Łódzkiego ZPAF stał się okazją do prezentacji dorobku łódzkich fotografików w Galerii Willa. W wystawie wzięło udział 25 artystów, którzy pokazali swoje najnowsze prace. Zostały one uzupełnione starszymi fotografiami, nawet sprzed 50 lat. Ekzpocyzja jest więc ciekawym połączeniem tradycyjnych, klasycznych fotografii (chociażby E. Hanemana) z fotografią eksperymentalną (K. Cichosz).

Autorami prezentowanych fotografii są: Czesław Abratkiewicz, Mirosław Araszewski. Maciej Bartoszewski, Leokadia Bartoszko, Aleksander Błoński, Grzegorz Bojanowski, Krzysztof Cichosz, Elżbieta Dworak, Tadeusz Hałatek, Eugeniusz Haneman, Janusz Hereźniak. Kazimierz Janaszewski, Marek Janiak, Beata Kozakow-Kowalczyk, Witold Krymarys, Tymoteusz Lekler, Jan J. Madejski, Włodzimierz Małek, Grzegorz Przyborek, Andrzej Pukaczewski, Andrzej Różycki, Piotr Tomczyk, Zdzisław Walter, Andrzej Waligórski oraz Krzysztof Wojciechowski.

Beata Kozakow-Kowalczyk, "Autoportret", 1989

Wystawa w Galerii Willa (ul. Wólczańska 33, Łódź) prezentowana jest do 9 listopada 2003. Więcej na stronach galerii

Utopie Grzegorza Przyborka

"Sztuka to nie dwa paradygmaty - forma i kolor w uwikłaniu estetycznym, ale cały kosmos, który otacza artystę i wraz z nim rośnie". Świat sztuki Grzegorza Przyborka z najnowszej serii zatytułowanej "Utopie" to ów kosmos z cytatu, zamknięty w pięciu obrazach-inscenizacjach i pięciu ich obrazach fotograficznych, to świat ukazujący mitologie wewnętrzne autora. napisał kurator wystawy prezentowanej w łódzkiej Galerii FF.

fot. Mikołaj Tym, wernisaż wystawy "Utopia" G. Przyborka w Galerii FF

Czym są tytułowe Utopie? Na ile ekspozycja pomoże odkryć świat sztuki artysty? Zdaje się, że zależy to od indywidualnego obcowania z instalacjami oraz ich wiernymi odbiciami na prezentowanych fotografiach.

fot. Mikołaj Tym, wernisaż wystawy "Utopia" G. Przyborka w Galerii FF

Wernisaż ekspozycji odbył się 24 października 2003. Wystawa czynna do 21 listopada, od wtorku do soboty, w godzinach 14-18 w Galerii FF, w Łódzkim Domu Kultury (ul. Traugutta 18). www.ldk.lodz.pl

Obiekty mentalne Józefa Robakowskiego

Na wystawie zobaczymy przedmioty podarowane przez wielu artystów Józefowi Robakowskiemu do jego projektu Galeria Wymiany. Jak pisze Józef Robakowski: Tytuł tej wyjątkowej wystawy wywodzę ze spotkań z wybitnym muzeologiem prof. Kazimierzem Malinowskim. Profesor jeszcze w latach sześćdziesiątych uświadamiał nam studentom Toruńskiego Uniwersytetu rolę i wagę kulturową prywatnych kolekcji (...). Wartość artystyczna nie musiała stanowić tu żadnego kryterium. Na ogół zbierano wszystko to co stanowiło przejaw ludzkiej aktywności twórczej, ale też różnego rodzaju "dziwa i kurioza natury", które niejednokrotnie traktowane były jako wyjątkowe dzieła sztuki. Ten rodzaj kolekcji jest pierwowzorem mojego długoletniego przedsięwzięcia. W Galerii Wymiany może więc znaleźć się każda "praca" niekoniecznie "artysty", która jest przejawem gestu mentalnego.

fot. Mikołaj Tym, wernisaż wystawy Józefa Robakowskiego "Obiekty mentalne". Na zdjęciu Z. Rytka i podarowany przez niego obiekt

Od początku mam w sobie przekonanie, ze w przyszłości może się okazać (co jest już faktem), że to właśnie te gesty mają dla wielu twórców wyjątkowe znaczenie kulturowe, bowiem zwolnione są na ogół z jakichkolwiek artystowskich kalkulacji. Powstały w wyniku aktualnych przesłanek twórczych poza interesownymi gestami czy też modami obowiązującymi w danej chwili. Są najczęściej bezinteresownym gestem prywatnym, potwierdzającym w swej intencji jedynie uszanowanie dla drugiej osoby ponieważ bywają na ogół oddane bliskiej osobie w momencie wyjątkowej okazji. Te właśnie "obiekty mentalne" mogą wypełnić naszą przestrzeń życiową - bywają z nami w intymnych sytuacjach. Często zżywają się z nami do końca życia. W zakodowanej w nich pamięci leży ich magiczna siła, która najczęściej ma postać skumulowanej energii. Liczę na to, że w przyszłości jej wyzwolenie może nastąpić nieprzewidzianie, już w innej okoliczności publicznego ujawnienia, jako autentyczne dzieło sztuki o niepospolitym znaczeniu.

fot. Mikołaj Tym, wernisaż wystawy Józefa Robakowskiego "Obiekty mentalne". Na zdjęciu fotografia podarowana przez J. Bałdygę

Na wystawie Obiekty mentalne obejrzymy fotografie, obrazy, instalacje i inne obiekty następujących artystów: J. Bałdyga, K.M. Bednarski, J. Bereś, B. Biskupska, Wł. Borowski, R. Chmielewski, K.J. Cichosz, A. Ciesielski, D. Deschamps, J. Grzegorski, J. Haka, D. Helms, S. Hofter, M. Janiak, I. Kafka, A. Klimczak, J. Korbiela (Robakowski), J. Kryszkowski, G. Kwiatkowski ? Blum, M. Maciejewska, M. Małkowska, J. Maziarska, Y. Nakajima, M. Olszewski, A. Partum, R. Piegza, J. Robakowski, A. Różycki, Z. Rytka, G. Schraenen, A. Słowik, K. Sosnowski, A. Urbański, Z. Warpechowski, R. Winiarski, Wspólnota Leeeżeć, K. Zarębski oraz E. Zarzycka.

Wystawa prezentowana jest w STUDIO MOZER (Al. Kościuszki 23/25, Łódź, tel. 042/ 633 00 34).

Więcej o Galerii Wymiany i wystawie Obiekty mentalne znaleźć można na stronie www.exchangegallery.cosmosnet.pl

Serdecznie dziękujemy Mikołajowi Tymowi za wykonanie i przesłanie fotografii z wernisażu wystawy Józefa Robakowskiego i Grzegorza Przyborka.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Polki nagrodzone w konkursie Female in Focus 2020!
Polki nagrodzone w konkursie Female in Focus 2020!
Kasia Trojak i Natalia Poniatowska znalazły się w gronie finalistek konkursu organizowanego przez prestiżowy magazyn British Journal of Photography. Jego celem jest promocja kobiet pracujących w...
44
0
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wystartowało z serią plenerowych wystaw, które pozwolą nam spojrzeć na rzeczywistość ostatnich kilku miesięcy okiem...
20
1
Najlepsze zdjęcia  konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Najlepsze zdjęcia konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Organizowany przez platformę Photocrowd i fundację charytatywną Buglife konkurs, daje nam wgląd w świat, którego na co dzień nie zauważamy. I przypomina, że wymaga on również ochrony.
18
0
Powiązane artykuły