50 lat łódzkiego ZPAF, G. Przyborek i J. Robakowski

Autor: Marta Majewska

28 Październik 2003
Artykuł na: 6-9 minut
Ostatnie i najbliższe tygodnie obfitują w fotograficzne prezentacje i wernisaże - codziennie rozpoczyna się przynajmniej kilka godnych uwagi wystaw. Prezentujemy trzy ciekawe propozycje, tym razem z Łodzi.

Ostatnie i najbliższe tygodnie obfitują w fotograficzne prezentacje i wernisaże. Codziennie rozpoczyna się przynajmniej kilka godnych uwagi wystaw. Żeby móc napisać choć parę zdań na temat każdej z nich, w dziale wystawy publikowane są artykuły poświęcone jednocześnie kilku ekspozycjom. W tym artykule zaprezentowane zostaną trzy łódzkie ekspozycje: 50-lat łódzkiego ZPAF-u, Utopie Grzegorza Przyborka oraz Obiekty mentalne Józefa Robakowskiego.

50 lat łódzkiego ZPAF-u

Jubileusz 50-lecia Okręgu Łódzkiego ZPAF stał się okazją do prezentacji dorobku łódzkich fotografików w Galerii Willa. W wystawie wzięło udział 25 artystów, którzy pokazali swoje najnowsze prace. Zostały one uzupełnione starszymi fotografiami, nawet sprzed 50 lat. Ekzpocyzja jest więc ciekawym połączeniem tradycyjnych, klasycznych fotografii (chociażby E. Hanemana) z fotografią eksperymentalną (K. Cichosz).

Autorami prezentowanych fotografii są: Czesław Abratkiewicz, Mirosław Araszewski. Maciej Bartoszewski, Leokadia Bartoszko, Aleksander Błoński, Grzegorz Bojanowski, Krzysztof Cichosz, Elżbieta Dworak, Tadeusz Hałatek, Eugeniusz Haneman, Janusz Hereźniak. Kazimierz Janaszewski, Marek Janiak, Beata Kozakow-Kowalczyk, Witold Krymarys, Tymoteusz Lekler, Jan J. Madejski, Włodzimierz Małek, Grzegorz Przyborek, Andrzej Pukaczewski, Andrzej Różycki, Piotr Tomczyk, Zdzisław Walter, Andrzej Waligórski oraz Krzysztof Wojciechowski.

Beata Kozakow-Kowalczyk, "Autoportret", 1989

Wystawa w Galerii Willa (ul. Wólczańska 33, Łódź) prezentowana jest do 9 listopada 2003. Więcej na stronach galerii

Utopie Grzegorza Przyborka

"Sztuka to nie dwa paradygmaty - forma i kolor w uwikłaniu estetycznym, ale cały kosmos, który otacza artystę i wraz z nim rośnie". Świat sztuki Grzegorza Przyborka z najnowszej serii zatytułowanej "Utopie" to ów kosmos z cytatu, zamknięty w pięciu obrazach-inscenizacjach i pięciu ich obrazach fotograficznych, to świat ukazujący mitologie wewnętrzne autora. napisał kurator wystawy prezentowanej w łódzkiej Galerii FF.

fot. Mikołaj Tym, wernisaż wystawy "Utopia" G. Przyborka w Galerii FF

Czym są tytułowe Utopie? Na ile ekspozycja pomoże odkryć świat sztuki artysty? Zdaje się, że zależy to od indywidualnego obcowania z instalacjami oraz ich wiernymi odbiciami na prezentowanych fotografiach.

fot. Mikołaj Tym, wernisaż wystawy "Utopia" G. Przyborka w Galerii FF

Wernisaż ekspozycji odbył się 24 października 2003. Wystawa czynna do 21 listopada, od wtorku do soboty, w godzinach 14-18 w Galerii FF, w Łódzkim Domu Kultury (ul. Traugutta 18). www.ldk.lodz.pl

Obiekty mentalne Józefa Robakowskiego

Na wystawie zobaczymy przedmioty podarowane przez wielu artystów Józefowi Robakowskiemu do jego projektu Galeria Wymiany. Jak pisze Józef Robakowski: Tytuł tej wyjątkowej wystawy wywodzę ze spotkań z wybitnym muzeologiem prof. Kazimierzem Malinowskim. Profesor jeszcze w latach sześćdziesiątych uświadamiał nam studentom Toruńskiego Uniwersytetu rolę i wagę kulturową prywatnych kolekcji (...). Wartość artystyczna nie musiała stanowić tu żadnego kryterium. Na ogół zbierano wszystko to co stanowiło przejaw ludzkiej aktywności twórczej, ale też różnego rodzaju "dziwa i kurioza natury", które niejednokrotnie traktowane były jako wyjątkowe dzieła sztuki. Ten rodzaj kolekcji jest pierwowzorem mojego długoletniego przedsięwzięcia. W Galerii Wymiany może więc znaleźć się każda "praca" niekoniecznie "artysty", która jest przejawem gestu mentalnego.

fot. Mikołaj Tym, wernisaż wystawy Józefa Robakowskiego "Obiekty mentalne". Na zdjęciu Z. Rytka i podarowany przez niego obiekt

Od początku mam w sobie przekonanie, ze w przyszłości może się okazać (co jest już faktem), że to właśnie te gesty mają dla wielu twórców wyjątkowe znaczenie kulturowe, bowiem zwolnione są na ogół z jakichkolwiek artystowskich kalkulacji. Powstały w wyniku aktualnych przesłanek twórczych poza interesownymi gestami czy też modami obowiązującymi w danej chwili. Są najczęściej bezinteresownym gestem prywatnym, potwierdzającym w swej intencji jedynie uszanowanie dla drugiej osoby ponieważ bywają na ogół oddane bliskiej osobie w momencie wyjątkowej okazji. Te właśnie "obiekty mentalne" mogą wypełnić naszą przestrzeń życiową - bywają z nami w intymnych sytuacjach. Często zżywają się z nami do końca życia. W zakodowanej w nich pamięci leży ich magiczna siła, która najczęściej ma postać skumulowanej energii. Liczę na to, że w przyszłości jej wyzwolenie może nastąpić nieprzewidzianie, już w innej okoliczności publicznego ujawnienia, jako autentyczne dzieło sztuki o niepospolitym znaczeniu.

fot. Mikołaj Tym, wernisaż wystawy Józefa Robakowskiego "Obiekty mentalne". Na zdjęciu fotografia podarowana przez J. Bałdygę

Na wystawie Obiekty mentalne obejrzymy fotografie, obrazy, instalacje i inne obiekty następujących artystów: J. Bałdyga, K.M. Bednarski, J. Bereś, B. Biskupska, Wł. Borowski, R. Chmielewski, K.J. Cichosz, A. Ciesielski, D. Deschamps, J. Grzegorski, J. Haka, D. Helms, S. Hofter, M. Janiak, I. Kafka, A. Klimczak, J. Korbiela (Robakowski), J. Kryszkowski, G. Kwiatkowski ? Blum, M. Maciejewska, M. Małkowska, J. Maziarska, Y. Nakajima, M. Olszewski, A. Partum, R. Piegza, J. Robakowski, A. Różycki, Z. Rytka, G. Schraenen, A. Słowik, K. Sosnowski, A. Urbański, Z. Warpechowski, R. Winiarski, Wspólnota Leeeżeć, K. Zarębski oraz E. Zarzycka.

Wystawa prezentowana jest w STUDIO MOZER (Al. Kościuszki 23/25, Łódź, tel. 042/ 633 00 34).

Więcej o Galerii Wymiany i wystawie Obiekty mentalne znaleźć można na stronie www.exchangegallery.cosmosnet.pl

Serdecznie dziękujemy Mikołajowi Tymowi za wykonanie i przesłanie fotografii z wernisażu wystawy Józefa Robakowskiego i Grzegorza Przyborka.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Wystartowała jubileuszowa edycja największego polskiego konkursu fotografii reportażowej. Zgłoszenia do Grand Press Photo 2024 możecie nadsyłać do 4 kwietnia.
8
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Monumentalny projekt projekt „A-Z (Gabloty edukacyjne)” wkracza w swój 18 rok podróży, podczas której autor przemierza kraj w poszukiwaniu nowych wizualnych definicji dla haseł ze...
3
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina, autorska wystawa i stypendium
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina,...
Ruszył nabór zgłoszeń do organizowanego przez poznański Pix.House konkursu Talent Roku. Laureaci otrzymają możliwość opublikowania własnego zina, wsparcie finansowe na dokończenie...
8
Powiązane artykuły