Wystawa "Alternatywne zakończenia" w Rondzie Sztuki

Zapraszamy na wystawę "Alternatywne zakończenia", która jest projektem trzech fotografów: Bownika, Filipa Berendta i Michała Jelskiego. Ich prace będzie można oglądać w Galerii + w katowickim Rondzie Sztuki od 13 października do 4 listopada 2012. Wernisaż w piątek, 12 października o godz. 18:00.
Wystawa "Alternatywne zakończenia" jest próbą prześledzenia innych możliwości fotografii, stojących z dala od wymogu dokumentalności, która w tym wypadku odchodzi od bycia środkiem do uwieczniania i rejestrowania z jej pomocą rzeczywistości. Zebrani w tym projekcie artyści posługują się fotografią w odmienny sposób, traktując ją jako narzędzie zdolne do tworzenia niepodległych obrazów, które konotują na poziomie wizualności - tego, co za ich pomocą się wyłania przed widzem. Nie prowadzą one do porównania pomiędzy kopią - zdjęciem, a oryginałem - rzeczywistością. Dostrzegalnym tłem dla tej propozycji jest pytanie o pojemność ontologii stawiane w kontekście współczesnej fotografii.

Pojawia się bowiem, poprzez zerwanie z tym klasycznym dla fotografii rozróżnieniem na oryginał i jego kopię, szansa na działania wychodzące poza problem reprezentacji. Bownik, Filip Berendt i Michał Jelski nie pomnażają oryginału z pomocą fotografii, a raczej w wybranych pracach podążają ścieżką wyabstrahowania, uwierzytelniania samego obrazu z jego złożonością, wewnętrzną energią i napięciami budowanymi wybranymi przez siebie środkami wyrazu. Każdy z nich podejmuje się tego zadania w odmienny sposób.

Przy całej mnogości strategii i wykorzystywanych metod, wspólną cechą łączącą tę trójkę jest decyzja o realizowaniu swoich projektów w próżni, w oderwaniu od świata - takiego - jakim - się - jawi. Rzeczywistość jest im zbędna, obiekty, które stają się przedmiotem ich fotografii, są wynikiem analizy możliwości samego medium, negacji dokumentu. W konsekwencji prowadzi to również do odrzucenia związanych z dokumentem wątków narracyjnych, tutaj po prostu ten język nie obowiązuje. Ten strategiczny odwrót prezentowanych artystów pozbawiony jest znamion ucieczki. Wskazuje natomiast moment, w którym  przymus rejestracji, zastąpiony zostaje alternatywą konstruowania samego obrazu.


Bownik "e-słodowy"


Bownik (ur. 1977), fotograf, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (Fotografia i Multimedia), stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008), współtworzył kolektyw Ikoon. Interesują go sytuacje stykowe, pojawiające się na pograniczu kultury i techniki. Eksploruje temat wizerunku. Uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in.: Gamers (Galeria m55, Ateny, 2011), Gamers (Fotofestiwal OUT OF LIFE , Łódź, 2011), Lucim żyje (CSW Toruń, Grannar/Sąsiedzi, Karlskona, Szwecja,2008) YBronią (Studio BWA,Wrocław, 2008) Face Lifting (Galeria FKSE, Budapeszt, 2008) EPAF (CSW Zamek Ujazdowski, 2008), UMPOLEN (MuseumQuartier, Wiedeń, 2008). Bownik żyje i pracuje w Warszawie. Jego praca z cyklu "Sale treningowe" znajduje się w kolekcji Muzeum Huis Marseille w Amsterdamie. Cykl "e-słodowy" miał swoją premierę w 2012 roku w reprezentującej artystę, galerii Starter.

Filip Berendt "Pandemia"


Filip Berendt (ur. 1975) Absolwent Wydziału Fotografii Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz studiów podyplomowych z zakresu rzeźby w Royal College of Art w Londynie. Głównie w swojej twórczości podejmuje wątki związane z przetworzeniem, rozbijaniem utrwalonych znaczeń i odczytań. W swoich działaniach wykorzystuje zarówno rzeźbę jak i fotografie, często łącząc obie realizacje. Bardzo ważnym aspektem jego pracy jest sam, niepowtarzalny charakter procesu powstawania dzieła. W ostatnich realizacjach coraz częściej porusza wątki związane z mistyką. Berendt jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Był finalistą SittcommAward oraz dwukrotnym finalistą polskiej edycji Henkel Art Award. Swoje prace wystawiał m.in. w Gulbenkian Galleries, Royal College of Art, galerii Studio, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia Gdańsk, Galerii lokal_30 w Warszawie/Londyn, Rohruns Gallery w Berlinie. Publikował m.in. w ROJO Magazine OCHO, Yvi Magazine, Picnic magazine i w Piktogramie. Żyje i pracuje w Warszawie, choć już niedługo na kilka miesięcy wyjedzie na rezydencję do Taiwanu.

Michał Jelski, bez tytułu


Michał Jelski (ur. 1981). W Polsce ukończył architekturę. Na stałe mieszka i pracuje w Glasgow, gdzie właśnie ukończył The Glasgow School of Art. Dotychczas swoje prace pokazywał dwukrotnie w Polsce. Pierwszy raz w CSW Zamek Ujazdowski na wystawie "Chrzest" (2010) i na wystawie "Sztuczność w Archeologii Fotografii" (2012). Jego praca dyplomowa, kończąca edukację w The Glasgow School of Art została uznana za jedną z najciekawszych przez BBC. Cykl "Trauma Healing Workshop" od listopada będzie pokazywany w wiedeńskiej Fotogalerie Wien w ramach wystawy "Recommended by", będącej panoramą współczesnej fotografii w Polsce.


Bownik, Filip Berendt, Michał Jelski Alternatywne zakończenia
Wernisaż: 12.10.2012, godz. 18:00
Termin: 13.10-4.11.2012

Galeria +
Rondo Sztuki
Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1
Katowice
Komentarze
Polecane artykuły
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4
Ricoh GR III - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
8 Mar 2019
Najnowszy kompakt Ricoh GR III pretenduje do miana najdoskonalszego stałoogniskowego aparatu kompaktowego w historii. Czy ma szansę podbić tę specyficzną niszę? Sprawdźcie nasze wnioski po jednym dniu spędzonym z aparatem.
1
Panasonic Lumix GX9 - test aparatu
4 Mar 2019
GX9 to topowy model z „dalmierzowej” serii Lumix GX. Mocna specyfikacja, zamkniętą została w kompaktowym i solidnym body, a atutem jest też niewątpliwie atrakcyjna cena i bogactwo dostępnej optyki. Zobaczmy jak ten stylowy maluch sprawdza się w praktyce.
1