Wystawa Grega Marinovicha w Galerii Pauza

Zapraszamy do Galerii Pauza na wystawę Grega Marinovicha z Bractwa Bang Bang zatytułowaną "Warsaw Circus". Wystawie towarzyszyć będzie premiera polskiej wersji książki "The Bang Bang Club" Joao Silvy i Grega Marinoviccha w tłumaczeniu Wojciecha Jagielskiego. Odbędą się także warsztaty z Gregiem Marinovichem oraz projekcje jego filmów oraz adaptacji książki. Prezentację będzie można oglądać w dniach 27 września - 21 października w Krakowie.
Greg Marinovich


"Warsaw Circus" to czarno-biały reportaż zrealizowany w 1992 roku w Warszawie. Mimo, iż właściwie każdy z nas, przynajmniej raz w życiu odwiedził cyrk, zdjęcia Marinovicha na pewno będą dla widzów czymś nowym. Autor skupia się na codzienności pracowników, zagląda za cyrkową kurtynę, do ich sypialni, pokazuje co robią w wolnym czasie, zdzierając jednocześnie z bohaterów jaskrawe maski, powszechnie znane z areny cyrkowej. Unika przeestetyzowanych obrazków kojarzonych z rozrywkową funkcją cyrku. Świadomie używa czarno-białego materiału o grubym klasycznym ziarnie, by podkreślić szczerość narrracji. To nie są fotografie dosłownie o cyrku i cyrkowcach, ale o Polsce czasu przemian, o społecznym głodzie emocji i o ucieczce od mało kolorowej rzeczywistości lat 90-tych.

Greg Marinovich


Greg Marinovich Urodzony w 1962 roku w RPA. Wielokrotnie nagradzany fotoreporter, filmowiec i fotoedytor, członek niezależnego "Klubu Pif Paf". Współautor książki: The Bang Bang Club, która opisuje przemiany demokratyczne w RPA, które fotografował wraz z Kevinem Carterem, Joao Silvą i Kenem Oosterbroekiem. W 1991 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera za zdjęcia przedstawiające zwolenników Afrykańskiego Kongresu Narodowego brutalnie mordujących mężczyznę uznanego za szpiega Inkathy. Przez ponad 25 lat zajmował się fotografią konfliktową, dokumentalną i newsową w świecie. Jego zdjęcia pojawiały się w najlepszych międzynarodowych tytułach m.in. Time, Newsweek, The New York Times, The Washington Post, Wall Street Journal, The Guardian of London i wielu innych. Jest również członkiem komitetu nominacyjnego World Press Master Class na Afrykę oraz w roku 1994 i 2005 był jurorem konkursu World Press Photo. Ponadto w 2009 roku otrzymał nagrodę Nat Nakasa za odważne dziennikarstwo. Marinovich był głównym fotoedytorem projektu Twenty Ten, koordynując pracę ponad 100 afrykańskich dziennikarzy, związanych z wszystkimi rodzajami mediów. Aktualnie jest fotoedytorem w IMaverick i Daily Maverick, pracuje jako fotoreporter freelancer. Pracuje nad filmem o byłych milicjantach z Thokozy (RPA) oraz nad kolejną książką.

Greg Marinovich


Wystawie towarzyszyć będzie promocja polskiej edycji książki Bractwo Bang Grega Marinovicha i Joao Silvy w przekładzie Wojciecha Jagielskiego, wydana przez wydawnictwo SQN. "Bractwo Bang Bang" to wciągająca opowieść o przyjaźni, współzawodnictwie, męskości i przygodach czterech młodych reporterów zdających relacje z demokratyzowania się RPA.

Wydarzenia towarzyszące wystawie:
  • spotkanie z autorem Gregem Marinovichem podczas wernisażu i promocji książki w Galerii Pauza i księgarni Empik
  • projekcja pełnometrażowego filmu "The Bang Bang Club" (2010) oraz dokumentalnych etiud Grega Marinovicha
Harmonogram wydarzeń:
- wystawa fotografii Warsaw Circus w Galerii Pauza;
4 października - spotkanie z udziałem Grega Marinovicha w Galerii Pauza
18:00 - spotkanie z czytelnikami
20:00 - wernisaż wystawy Warsaw Circus;
5 października - spotkanie z Gregiem Marinovichem w Empiku Junior w Warszawie;
7 października - 12:00-16:00 warsztaty z fotoreportażu i fotoedycji z Gregem
Marinovichem - szczegóły na stronie www.galeriapauza.pl
Kino Pauza:;
5 października - film "Klub Bang Bang", reż. Steven Silver, Kanada/RPA (2010) 106'
godz. 18:00 oraz pokaz etiud dokumentalnych Grega Marinovicha
bilety: 12/15 zł;
6 października - film "Klub Bang Bang", reż. Steven Silver, Kanada/RPA (2010) 106'
godz. 18:00 oraz pokaz etiud dokumentalnych Grega Marinovicha. Po seansie zapraszamy na spotkanie z Gregiem Marinovichem.
bilet: 16/19 zł]

Greg MarinovichWarsaw Circus
Wernisaż: 4.10.2012, godz. 20:00
Termin: 27.09-21.10.2012

Galeria Pauza
ul. Floriańska 18/5
Kraków


Greg Marinovich


Greg Marinovich


Greg Marinovich


Greg Marinovich
Komentarze
Polecane artykuły
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4
Ricoh GR III - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
8 Mar 2019
Najnowszy kompakt Ricoh GR III pretenduje do miana najdoskonalszego stałoogniskowego aparatu kompaktowego w historii. Czy ma szansę podbić tę specyficzną niszę? Sprawdźcie nasze wnioski po jednym dniu spędzonym z aparatem.
1
Panasonic Lumix GX9 - test aparatu
4 Mar 2019
GX9 to topowy model z „dalmierzowej” serii Lumix GX. Mocna specyfikacja, zamkniętą została w kompaktowym i solidnym body, a atutem jest też niewątpliwie atrakcyjna cena i bogactwo dostępnej optyki. Zobaczmy jak ten stylowy maluch sprawdza się w praktyce.
1