Marcin Federak: wystawa "Razem i osobno" w Galerii Refleksy

Razem z Galerią Refleksy zapraszamy na wystawę Marcina Federaka. Cykl "Razem i osobno" poświęcony jest relacjom między dwojgiem bliskich sobie ludzi. Otwarcie w środę, 13 czerwca o godz. 18:30.
fot. Marcin Federak

Więcej o wystawie "Razem i osobno" dowiadujemy się z tekstu Zbigniewa Tomaszczuka:

Marcin Federak poświęcił swój cykl zdjęć wzajemnym relacjom między dwojgiem bliskich sobie ludzi. Sam postawił również siebie w roli aktora realizowanych scen, co nadało im wymiar osobisty. O czym mówią te prace i dlaczego uznałem je za interesujące? Po pierwsze autor stanął tu po stronie niezwykle ważnego moim zdaniem zadania, jakim jest odpowiedzialność fotografa do zdania sprawozdania z czasów, w których żyje. Ta niezwykle istotna cecha fotograficznego medium została przez Federaka intrygująco wykorzystana. Nie ma tu bowiem miejsca na prosty dokumentaryzm czy nachalną publicystykę. Natomiast poszczególne sceny pokazane są z niezwykle istotnym napięciem wizualnym, wywołanym zarówno przez sposób pozowania, kadrowania jak i wyrafinowanym użyciem lokalnego oświetlenia.
fot. Marcin Federak

Tematem wystawy "Razem i osobno" są prywatne chwile zajętych samymi sobą bohaterów. Przywołane na początku tekstu zdanie o sprawozdawczej funkcji tej wystawy staje się jasne, kiedy uświadomimy sobie, że w gruncie rzeczy autor opowiada o współczesnych czasach zdominowanych techniką i elektroniką, w którym to świecie, zajęci sobą bohaterowie komunikują się głównie za pomocą komputera i telefonu a wiedzę i rozrywkę czerpią z przekazów telewizyjnych. Ta ocena naszej cywilizacji byłaby oczywiście dość banalna, gdyby nie sposób jej przedstawienia. Wszystkie elementy prezentowanych fotografii są starannie podporządkowane autorskiej koncepcji. Staje się czytelne w jakim momencie nastąpiło "przesunięcie" dokumentalnej funkcji fotografii w stronę idei sztuki, a zarazem rodzi się refleksja, że to właśnie inscenizacja wzmacnia wymowę autentyzmu sceny i w sposób bardziej czytelny przedstawia zmiany w otaczającym nas świecie.
fot. Marcin Federak

Marcin Federak - urodzony 1980 w Warszawie, gdzie obecnie mieszka. W roku 2011 z wyróżnieniem ukończył Studium Fotografii ZPAF, realizując dyplom pod kierunkiem dr Pawła Żaka. Uczestniczył w wystawach zbiorowych m.in. w VII i IX Dorocznej Wystawie Studium Fotografii ZPAF z projektem "Wspomnienia z dzieciństwa". W czerwcu 2010 w Fabryce Wódki "Koneser" oraz we wrześniu 2010 w Klubie Traffic jego prace były prezentowane na wystawie zbiorowej "Wakacyjnie, podróżując!" Jego realizacje fotograficzne cechuje staranne planowanie, polegające na scaleniu ze sobą określonych elementów takich jak: kompozycja, kolor i światło. Inspiruje go fotografia inscenizowana.


Marcin Federak "Razem i osobno"
Wernisaż: 13.06.2012, godz. 18:30
Termin: 14.06-8.07.2012

Galeria Refleksy
ul. Narbutta 40 lok. 21
(klatka schodowa od strony parku)
Warszawa

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - pierwsze wrażenia [WIDEO]
22 Mar 2019
Matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia. O pracy z najnowszym pełnoklatkowym kompaktem opowiada Michał Massa Mąsior.
0
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4