Marcin Federak: wystawa "Razem i osobno" w Galerii Refleksy

Razem z Galerią Refleksy zapraszamy na wystawę Marcina Federaka. Cykl "Razem i osobno" poświęcony jest relacjom między dwojgiem bliskich sobie ludzi. Otwarcie w środę, 13 czerwca o godz. 18:30.
fot. Marcin Federak

Więcej o wystawie "Razem i osobno" dowiadujemy się z tekstu Zbigniewa Tomaszczuka:

Marcin Federak poświęcił swój cykl zdjęć wzajemnym relacjom między dwojgiem bliskich sobie ludzi. Sam postawił również siebie w roli aktora realizowanych scen, co nadało im wymiar osobisty. O czym mówią te prace i dlaczego uznałem je za interesujące? Po pierwsze autor stanął tu po stronie niezwykle ważnego moim zdaniem zadania, jakim jest odpowiedzialność fotografa do zdania sprawozdania z czasów, w których żyje. Ta niezwykle istotna cecha fotograficznego medium została przez Federaka intrygująco wykorzystana. Nie ma tu bowiem miejsca na prosty dokumentaryzm czy nachalną publicystykę. Natomiast poszczególne sceny pokazane są z niezwykle istotnym napięciem wizualnym, wywołanym zarówno przez sposób pozowania, kadrowania jak i wyrafinowanym użyciem lokalnego oświetlenia.
fot. Marcin Federak

Tematem wystawy "Razem i osobno" są prywatne chwile zajętych samymi sobą bohaterów. Przywołane na początku tekstu zdanie o sprawozdawczej funkcji tej wystawy staje się jasne, kiedy uświadomimy sobie, że w gruncie rzeczy autor opowiada o współczesnych czasach zdominowanych techniką i elektroniką, w którym to świecie, zajęci sobą bohaterowie komunikują się głównie za pomocą komputera i telefonu a wiedzę i rozrywkę czerpią z przekazów telewizyjnych. Ta ocena naszej cywilizacji byłaby oczywiście dość banalna, gdyby nie sposób jej przedstawienia. Wszystkie elementy prezentowanych fotografii są starannie podporządkowane autorskiej koncepcji. Staje się czytelne w jakim momencie nastąpiło "przesunięcie" dokumentalnej funkcji fotografii w stronę idei sztuki, a zarazem rodzi się refleksja, że to właśnie inscenizacja wzmacnia wymowę autentyzmu sceny i w sposób bardziej czytelny przedstawia zmiany w otaczającym nas świecie.
fot. Marcin Federak

Marcin Federak - urodzony 1980 w Warszawie, gdzie obecnie mieszka. W roku 2011 z wyróżnieniem ukończył Studium Fotografii ZPAF, realizując dyplom pod kierunkiem dr Pawła Żaka. Uczestniczył w wystawach zbiorowych m.in. w VII i IX Dorocznej Wystawie Studium Fotografii ZPAF z projektem "Wspomnienia z dzieciństwa". W czerwcu 2010 w Fabryce Wódki "Koneser" oraz we wrześniu 2010 w Klubie Traffic jego prace były prezentowane na wystawie zbiorowej "Wakacyjnie, podróżując!" Jego realizacje fotograficzne cechuje staranne planowanie, polegające na scaleniu ze sobą określonych elementów takich jak: kompozycja, kolor i światło. Inspiruje go fotografia inscenizowana.


Marcin Federak "Razem i osobno"
Wernisaż: 13.06.2012, godz. 18:30
Termin: 14.06-8.07.2012

Galeria Refleksy
ul. Narbutta 40 lok. 21
(klatka schodowa od strony parku)
Warszawa

słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm XF10 - test aparatu
11 Paź 2018
Kierowany do hobbystów, XF10 z 24-megapikselową matrycą APS-C i stałoogniskowym, jasnym obiektywem 28 mm f/2.8 ma być ciekawą alternatywą dla smartfona i towarzyszem codziennych chwil. Zobaczcie, jak wypada w praktyce.
2
Peak Design Everyday Messenger - test torby fotograficznej
10 Paź 2018
Ma być torbą idealną, stworzoną z myślą o każdej potrzebie fotografa. Druga generacja torby jest jeszcze bliżej tego celu, ponieważ wprowadzono w niej kilka drobnych, ale ważnych usprawnień. W czasie swojej wyprawy do Budapesztu oraz miejskich, codziennych podróży sprawdziłem, jak w praktyce sprawuje się druga generacja torby fotograficznej Peak Design Everyday Messenger.
1
Google Pixel 3 i Pixel 3 XL - oficjalne zdjęcia przykładowe
10 Paź 2018
Jesteście ciekawi, jak w praktyce wypadają najnowsze smartfony Google? Zobaczcie oficjalne zdjęcia przykładowe wykonane zaprezentowanymi modelami Pixel 3 i Pixel 3 XL.
2
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - test obiektywu
7 Paź 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona reporterskiego zooma Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. o ekwiwalencie 70-200 mm f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa.
18