Marcin Federak: wystawa "Razem i osobno" w Galerii Refleksy

Razem z Galerią Refleksy zapraszamy na wystawę Marcina Federaka. Cykl "Razem i osobno" poświęcony jest relacjom między dwojgiem bliskich sobie ludzi. Otwarcie w środę, 13 czerwca o godz. 18:30.
fot. Marcin Federak

Więcej o wystawie "Razem i osobno" dowiadujemy się z tekstu Zbigniewa Tomaszczuka:

Marcin Federak poświęcił swój cykl zdjęć wzajemnym relacjom między dwojgiem bliskich sobie ludzi. Sam postawił również siebie w roli aktora realizowanych scen, co nadało im wymiar osobisty. O czym mówią te prace i dlaczego uznałem je za interesujące? Po pierwsze autor stanął tu po stronie niezwykle ważnego moim zdaniem zadania, jakim jest odpowiedzialność fotografa do zdania sprawozdania z czasów, w których żyje. Ta niezwykle istotna cecha fotograficznego medium została przez Federaka intrygująco wykorzystana. Nie ma tu bowiem miejsca na prosty dokumentaryzm czy nachalną publicystykę. Natomiast poszczególne sceny pokazane są z niezwykle istotnym napięciem wizualnym, wywołanym zarówno przez sposób pozowania, kadrowania jak i wyrafinowanym użyciem lokalnego oświetlenia.
fot. Marcin Federak

Tematem wystawy "Razem i osobno" są prywatne chwile zajętych samymi sobą bohaterów. Przywołane na początku tekstu zdanie o sprawozdawczej funkcji tej wystawy staje się jasne, kiedy uświadomimy sobie, że w gruncie rzeczy autor opowiada o współczesnych czasach zdominowanych techniką i elektroniką, w którym to świecie, zajęci sobą bohaterowie komunikują się głównie za pomocą komputera i telefonu a wiedzę i rozrywkę czerpią z przekazów telewizyjnych. Ta ocena naszej cywilizacji byłaby oczywiście dość banalna, gdyby nie sposób jej przedstawienia. Wszystkie elementy prezentowanych fotografii są starannie podporządkowane autorskiej koncepcji. Staje się czytelne w jakim momencie nastąpiło "przesunięcie" dokumentalnej funkcji fotografii w stronę idei sztuki, a zarazem rodzi się refleksja, że to właśnie inscenizacja wzmacnia wymowę autentyzmu sceny i w sposób bardziej czytelny przedstawia zmiany w otaczającym nas świecie.
fot. Marcin Federak

Marcin Federak - urodzony 1980 w Warszawie, gdzie obecnie mieszka. W roku 2011 z wyróżnieniem ukończył Studium Fotografii ZPAF, realizując dyplom pod kierunkiem dr Pawła Żaka. Uczestniczył w wystawach zbiorowych m.in. w VII i IX Dorocznej Wystawie Studium Fotografii ZPAF z projektem "Wspomnienia z dzieciństwa". W czerwcu 2010 w Fabryce Wódki "Koneser" oraz we wrześniu 2010 w Klubie Traffic jego prace były prezentowane na wystawie zbiorowej "Wakacyjnie, podróżując!" Jego realizacje fotograficzne cechuje staranne planowanie, polegające na scaleniu ze sobą określonych elementów takich jak: kompozycja, kolor i światło. Inspiruje go fotografia inscenizowana.


Marcin Federak "Razem i osobno"
Wernisaż: 13.06.2012, godz. 18:30
Termin: 14.06-8.07.2012

Galeria Refleksy
ul. Narbutta 40 lok. 21
(klatka schodowa od strony parku)
Warszawa

słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix TZ200 - test praktyczny
16 Sie 2018
Jest tak mały i lekki, że można go nosić w kieszeni spodni, ale oferuje aż 15-krotny zoom optyczny z funkcją stabilizacji obrazu. Do tego mamy 1-calową matrycę 20 Mp, filmy 4K, świetny AF, ekran LCD i malutki wizjer oraz wiele inteligentnych trybów czy Wi-Fi i Bluetooth. Czego chcieć więcej w aparacie dla podróżnika? Sprawdziliśmy, jak w praktyce sprawuje się Panasonic Lumix TZ200.
2
Fujifilm X-T100 - test aparatu
8 Sie 2018
Fujifilm wie, jak robić małe, piękne aparaty, a najnowszy model X-T100 jest tego świetnym przykładem. Ze stylem w parze idą interesujące parametry: 24-megapikselowa matryca APS-C, odchylany o 180 stopni, dotykowy ekran LCD, duża wydajność pracy na baterii i niezła ergonomia. Sprawdziliśmy, jak X-T100 radzi sobie w praktyce.
1
Sigma Art z mocowaniem Sony E - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
30 Lip 2018
Jesteście ciekawi, co do zaoferowania mają obiektywy Sigma Art z mocowaniem do Sony E? Sprawdziliśmy, jak w praktyce wypadają dostępne już w sprzedaży modele 20, 24, 35, 50 i 85 mm ze światłem f/1.4.
8
EIZO ColorEdge CG2730 - test monitora
27 Lip 2018
Ten profesjonalny 27-calowy monitor o rozdzielczości 2560 x 1440 px, z wbudowanym czujnikiem do automatycznej kalibracji, zaprojektowano do zastosowań w fotografii, grafice, druku i postprodukcji. Od zawsze monitory z serii CG wyznaczały najwyższe standardy obrazowania na rynku. Czy z tym modelem będzie podobnie? Sprawdźmy!
0