Marcin Federak: wystawa "Razem i osobno" w Galerii Refleksy

Razem z Galerią Refleksy zapraszamy na wystawę Marcina Federaka. Cykl "Razem i osobno" poświęcony jest relacjom między dwojgiem bliskich sobie ludzi. Otwarcie w środę, 13 czerwca o godz. 18:30.
fot. Marcin Federak

Więcej o wystawie "Razem i osobno" dowiadujemy się z tekstu Zbigniewa Tomaszczuka:

Marcin Federak poświęcił swój cykl zdjęć wzajemnym relacjom między dwojgiem bliskich sobie ludzi. Sam postawił również siebie w roli aktora realizowanych scen, co nadało im wymiar osobisty. O czym mówią te prace i dlaczego uznałem je za interesujące? Po pierwsze autor stanął tu po stronie niezwykle ważnego moim zdaniem zadania, jakim jest odpowiedzialność fotografa do zdania sprawozdania z czasów, w których żyje. Ta niezwykle istotna cecha fotograficznego medium została przez Federaka intrygująco wykorzystana. Nie ma tu bowiem miejsca na prosty dokumentaryzm czy nachalną publicystykę. Natomiast poszczególne sceny pokazane są z niezwykle istotnym napięciem wizualnym, wywołanym zarówno przez sposób pozowania, kadrowania jak i wyrafinowanym użyciem lokalnego oświetlenia.
fot. Marcin Federak

Tematem wystawy "Razem i osobno" są prywatne chwile zajętych samymi sobą bohaterów. Przywołane na początku tekstu zdanie o sprawozdawczej funkcji tej wystawy staje się jasne, kiedy uświadomimy sobie, że w gruncie rzeczy autor opowiada o współczesnych czasach zdominowanych techniką i elektroniką, w którym to świecie, zajęci sobą bohaterowie komunikują się głównie za pomocą komputera i telefonu a wiedzę i rozrywkę czerpią z przekazów telewizyjnych. Ta ocena naszej cywilizacji byłaby oczywiście dość banalna, gdyby nie sposób jej przedstawienia. Wszystkie elementy prezentowanych fotografii są starannie podporządkowane autorskiej koncepcji. Staje się czytelne w jakim momencie nastąpiło "przesunięcie" dokumentalnej funkcji fotografii w stronę idei sztuki, a zarazem rodzi się refleksja, że to właśnie inscenizacja wzmacnia wymowę autentyzmu sceny i w sposób bardziej czytelny przedstawia zmiany w otaczającym nas świecie.
fot. Marcin Federak

Marcin Federak - urodzony 1980 w Warszawie, gdzie obecnie mieszka. W roku 2011 z wyróżnieniem ukończył Studium Fotografii ZPAF, realizując dyplom pod kierunkiem dr Pawła Żaka. Uczestniczył w wystawach zbiorowych m.in. w VII i IX Dorocznej Wystawie Studium Fotografii ZPAF z projektem "Wspomnienia z dzieciństwa". W czerwcu 2010 w Fabryce Wódki "Koneser" oraz we wrześniu 2010 w Klubie Traffic jego prace były prezentowane na wystawie zbiorowej "Wakacyjnie, podróżując!" Jego realizacje fotograficzne cechuje staranne planowanie, polegające na scaleniu ze sobą określonych elementów takich jak: kompozycja, kolor i światło. Inspiruje go fotografia inscenizowana.


Marcin Federak "Razem i osobno"
Wernisaż: 13.06.2012, godz. 18:30
Termin: 14.06-8.07.2012

Galeria Refleksy
ul. Narbutta 40 lok. 21
(klatka schodowa od strony parku)
Warszawa

słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
BenQ SW240 - test monitora
4 Gru 2018
Nareszcie na rynku pojawił się budżetowy monitor ze sprzętową kalibracją, który ma oferować bardzo dobrą jakość obrazu i świetną ergonomię za naprawdę nieduże pieniądze. Sprawdzamy, czy BenQ SW240 ma szansę przekonać do siebie miłośników fotografii.
4
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - test obiektywu
30 Lis 2018
Wysoka wydajność, wytrzymałość i niezawodność - mają to być trzy przymioty trzeciej odsłony reporterskiego zooma Canona. Czy w takim razie mamy do czynienia z poważnymi usprawnieniami, czy raczej lekką kosmetyką obiektywu kierowanego do profesjonalistów? Sprawdźmy to!
3
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - zdjęcia przykładowe
26 Lis 2018
Ciekawi czy trzecia odsłona reporterskiego zooma Canona spełni oczekiwania profesjonalistów? Zobaczcie, jak w praktyce wypada najnowszy model EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM.
5
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
13