Prace Bettiny von Zwehl w Galerii Fotografii pf w Poznaniu

0
Marcin Grabowiecki
18 Styczeń 2012
Artykuł na: 4-5 minut
Zapraszamy do Galerii Fotografii pf na wystawę Bettiny von Zwehl, która należy do grona najbardziej rozpoznawalnych fotografek współczesnych. W Poznaniu będziecie mogli zobaczyć dwie serie portretowe tej artystki - "Made up love song" i "Alinę". Otwarcie w środę, 1 lutego o godz. 19:00. Wydarzeniem towarzyszącym będzie spotkanie z artystką, które odbędzie się 2 lutego.
"Made up love song", najnowszy projekt von Zwehl, to seria profilowych miniatur portretowych, zrealizowanych w trakcie rezydencji fotografki w londyńskim Victoria & Albert Museum. Każda z 34 fotografii przedstawia tę samą postać - Sophię, która przez kilka miesięcy pozowała artystce. W kolejnych ujęciach Bettina von Zwehl zwraca uwagę na drobiazgi, śledzi niezauważalne zmiany i subtelne niuanse wizerunku modelki. Za sprawą specyficznego oświetlenia, delikatnie wydobywającego postać z ciemnego tła, profilowego ujęcia oraz charakterystycznego dla miniatur okrągłego kadru, prace te silnie nawiązują do tradycyjnych malarskich dzieł tego gatunku, które zainspirowały artystkę do sięgnięcia po tę rzadką dziś konwencję. Tym samym nowy projekt von Zwehl związać można z nurtem postmodernistycznym w sztuce, cytującym i dyskutującym z tradycją artystyczną.
Made up love song Part 34, fot. Bettina von Zwehl

Przeciwwagą dla wzorowanych na dawnych dziełach miniatur są 4 prace z serii "Alina" z 2004 roku. Przedstawiają one postacie kobiet w podobnym wieku, które zostały sfotografowane w zaciemnionym pomieszczeniu przy pomocy lamp błyskowych. Wszystkie pozują w trakcie odsłuchiwania utworu "Dla Aliny" estońskiego kompozytora Arvo Pärta. Ascetyczna, zimna i neutralna biel tła tych portretów przywodzi na myśl surową estetykę współczesnych fotografii.

Wystawa Bettiny von Zwehl w Galerii Fotografii pf to druga na świecie prezentacja projektu "Made up love song" i zarazem pierwsza w Polsce ekspozycja dzieł tej fotografki.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie spotkanie z artystką, które odbędzie 2.02.2012 w Galerii Fotografii pf, dając okazję poznania bogatej twórczości Bettiny von Zwehl.

Wystawa Bettiny von Zwehl zrealizowana została dzięki wsparciu British Council oraz dzięki uprzejmości artystki i Purdy Hicks Gallery, Londyn.

Kurator: Witold Kanicki.
Alina No8, fot. Bettina von Zwehl

Bettina von Zwehl (ur. 1971 w Monachium) mieszka i pracuje w Londynie. Jest absolwentką londyńskich uczelni: Royal College of Art i London College of Printing. Obecnie należy do grona najbardziej rozpoznawalnych fotografek współczesnych. Reprodukcje i opisy jej projektów pojawiają się w większości publikacji zbiorowych, dotyczących fotografii najnowszej. Prace Bettiny von Zwehl znajdują się w wielu uznanych na świecie kolekcjach sztuki współczesnej (m.in. The Solomon R. Guggenheim Museum w Nowym Jorku, Victoria and Albert Museum w Londynie, The British Council Collection w Londynie). Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych.


Bettina von Zwehl "Made up love song" i "Alina"
Wernisaż: 1.02.2012, godz. 19:00
Termin: 2.02-11.03.2012

Galeria Fotografii pf
Centrum Kultury "Zamek"
ul. Św. Marcin 80/82
Poznań

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Bezpłatne warsztaty technik archaicznych w ramach 2. Dni Fotografii Alternatywnej
Bezpłatne warsztaty technik archaicznych w ramach 2. Dni Fotografii Alternatywnej
Okręg Warszawski ZPAF zaprasza na cykl pięciu nieodpłatnych warsztatów “Wokół Portretu” organizowanych w ramach drugiej edycji Dni Fotografii Alternatywnej.
30
0
Twój fotoreportaż w National Geographic - weź udział w konkursie z okazji XX-lecia polskiej edycji magazynu
Twój fotoreportaż w National Geographic - weź udział w konkursie z okazji XX-lecia polskiej edycji...
Weź udział w wyjątkowym konkursie zorganizowanym z okazji XX-lecia National Geographic Polska. Najlepszy fotoreportaż zostanie opublikowany w październikowym wydaniu...
8
0
Spójrz na rzeczywistość z innej perspektywy. TIFF Festival 2019 rusza już 4 września
Spójrz na rzeczywistość z innej perspektywy. TIFF Festival 2019 rusza już 4 września
9. edycja wrocławskiego TIFF Festival zachęca do spojrzenia na nasze otoczenie przez pryzmat innych światów. Zobaczcie, czego się spodziewać.
15
2
Powiązane artykuły