Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

"Fizjografie" Mariusza Wideryńskiego w Chełmie

0

Autor: Marcin Grabowiecki

4 Styczeń 2011
Artykuł na: 6-9 minut
Galeria ATELIER zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Mariusza Wideryńskiego "Fizjografie", który odbędzie się w piątek - 14 stycznia o godz. 18:00 w Chełmie. Prezentowane na niej prace powstały poprzez zestawienie portretów z krajobrazami.
fot. Mariusz Wideryński

Od wielu lat zajmuję się fotografią portretową - mówi Mariusz Wideryński. Kiedyś była to swego rodzaju notatka fotograficzna i zapis powstający bez konkretnego planu. Z czasem okazała się świadomym działaniem, chęcią zatrzymania czasu, zapisania obserwacji, spostrzeżeń oraz uchwycenia obiektywem aparatu czegoś pozornie nieuchwytnego. Oczy, zmarszczki, układ ust oraz mimika twarzy dokładnie opisują emocje, stan ducha - a w końcu bagaż osobistych przeżyć. Każda twarz jest inna, wyjątkowa, każda na miarę życiowych doświadczeń i cech charakteru emanuje innymi informacjami. Każda tworząc niezwykły pejzaż bez wątpienia jest lustrem właściciela.

Równolegle z fascynacją portretem od zawsze wielkie znaczenie ma dla mnie fotografia krajobrazu. Pierwsze pejzaże były rejestracją miejsca, jego uroku i kolorytu. Kolejnym etapem było poszukiwanie czegoś innego, pozornie niezauważalnego, ulotnego - pejzaż stał się tworzywem. Stosownie wybrany motyw, czas fotografowania i światło pozwalają mi na poruszanie się w świecie innych emocji, wyrażenie ich za pomocą fotograficznego obrazu.

Próba opisania osobowości portretowanych postaci poprzez zastawienie portretu z pejzażem, jako dwóch spójnych formalnie i znaczeniowo elementów, stała się osobistym wyzwaniem.

fot. Mariusz Wideryński

Mariusz Wideryński - fotograf, animator i teoretyk fotografii, w 1976 obronił dyplom z geologii historycznej, jednak to nie zawód wyuczony a fotografia, wcześniejsza wielka pasja, stała się sposobem na życie. Jest członkiem Związku Autorów i Kompozytorów Sztuki oraz Związku Polskich Artystów Fotografików w którym od 2005 roku z wyboru kolegów kolejną kadencję pełni funkcję prezesa. Był pomysłodawcą i kuratorem ponad 90 wystaw fotografii w kraju oraz za granicą. Od wielu lat jest organizatorem i komisarzem plenerów i warsztatów fotograficznych o zasięgu międzynarodowym.

Obszarem zainteresowań twórczych artysty jest człowiek, a właściwie relacje pomiędzy rzeczywistością i przemijaniem. Swoje prace pokazywał podczas wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Równolegle do twórczości fotograficznej zajmuje się fotografią i grafiką użytkową. Jego fotografie ilustrują m.in. ponad dwadzieścia autorskich albumów oraz blisko 100 plakatów. Jest również współautorem nowatorskiego cyklu koncertów Partytury Fotograficzne, których celem jest poszukiwanie relacji pomiędzy obrazem i dźwiękiem, fotografią i muzyką współczesną. W tym projekcie zestaw fotografii stanowi współczesną partyturę, podstawę do stworzenia utworu muzycznego. Przy realizacji Partytur współpracuje z najwybitniejszymi kompozytorami i wykonawcami muzyki współczesnej.

Pracę twórczą od lat łączy z pedagogiczną. Jest wykładowcą fotografii w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w Warszawskiej Szkole Filmowej. Od 1978 czynny ratowniki górski GOPR i przewodnik beskidzki.

Mariusz WideryńskiFizjografie

Wernisaż: 14.01.2011, godz. 18:00
Termin: 15.01-9.02.2011

Galeria ATELIER
ul. Lwowska 24
Chełm

fot. Mariusz Wideryński
fot. Mariusz Wideryński
fot. Mariusz Wideryński
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Pokaż swoje zdjęcia w Centrum Sztuki Współczesnej - ruszyła 9. edycja konkursu Wystaw się w CSW
Pokaż swoje zdjęcia w Centrum Sztuki Współczesnej - ruszyła 9. edycja konkursu Wystaw się w CSW
Wystaw się w CSW to jedna z niewielu inicjatyw, która daje możliwość prezentacji prac niezależnym i początkującym twórcom. Nabór do tegorocznej edycji potrwa do 22...
7
0
Zniżki na aparaty i obiektywy Nikon tylko do niedzieli - ostatnia szansa na sprzęt w niższych cenach
Zniżki na aparaty i obiektywy Nikon tylko do niedzieli - ostatnia szansa na sprzęt w niższych cenach
Dobiega końca promocja „Natychmiastowy rabat”, w ramach której poszczególne korpusy, obiektywy i zestawy sprzęt możemy kupić z upustem sięgającym nawet 1800 zł. Rabaty...
4
0
Zagłosuj na najlepsze produkty fotograficzne i odbierz darmowe wydanie magazynu
Zagłosuj na najlepsze produkty fotograficzne i odbierz darmowe wydanie magazynu
Wybierz z nami najlepsze produkty minionego roku i pomóż ulepszać stronę Fotopolis. Głosować w plebiscycie i ankiecie można jeszcze do 9 stycznia. Każdy, kto weźmie...
6
0
Powiązane artykuły