"Wakacyjnie... podróżując!" - wystawa absolwentów Studium Fotografii ZPAF

0
Marcin Grabowiecki
6 Wrzesień 2010
Artykuł na: 4-5 minut
Już jutro, 7 września o godz. 19:00 w warszawskim Traffic Clubie otwarta zostanie wystawa absolwentów Studium Fotografii ZPAF. Fotografie powstałe w czasie wakacyjnych podróży, zarówno po Polsce jak i świecie, będziemy mogli oglądać do końca miesiąca.
fot. Tomasz Malka

Wakacyjne lądy i podróżnicze przygody prowadzą uczestników wystawy w najrozmaitsze miejsca, z których wszystkie okazują się niezwykłe, gdy są widziane przez obiektywy ich aparatów fotograficznych. Wystawa "Wakacyjnie... podróżując!" prezentuje prace grupy młodych, interesujących artystów, absolwentów Studium Fotografii ZPAF, trzech z nich zostało już przyjętych do Okręgu Warszawskiego ZPAF, a kilkoro w czerwcu br. obroniło prace dyplomowe po Roku Dyplomowym w Studium.

Ich fotografie mówią o ciekawych i często fascynujących miejscach, niejednokrotnie bardzo bliskich - przykładem jest Zachodnie Mazowsze i Południowe Roztocze na Lubelszczyźnie, uchwycone przez Aleksandrę Duralską, czy Piaski na Mierzei Wiślanej, będące tłem fotografii Tomasza Malki. Niezbyt daleka jest także wyspa Amrum, trochę tajemnicza w ujęciu Davida Rojkowskiego.

Mamy też impresje z miejsc i krajów znanych, bardzo popularnych, często odwiedzanych przez turystów: Paryża, Barcelony, Wenecji, Egiptu czy Grecji, widzianych w niekonwencjonalny sposób, co wyraźnie pokazują fotografie Pauliny Jaśkowskiej, czy nieco przewrotnie zatytułowane "pocztówki z Egiptu" Marka Góreckiego.

fot. Agnieszka Rodowicz

Fotografujący podróżnicy zapuszczają się także w egzotyczne, mniej znane zakątki świata. Oglądamy więc zdjęcia zagubionych w kambodżańskiej dżungli ruin starożytnych świątyń i tubylczych wiosek w Papui. Możemy także zobaczyć fotografie górskie i podwodne; ale także subtelne zdjęcia plenerowych znalezisk pt. "Porzucenie..." autorstwa Moniki Smolińskiej, czy działający na wyobraźnię melancholijny obraz "Nostalgia" Natalii Kuran - bardziej odwołujący się do emocji, niż do konkretnego miejsca.

23 autorów pokazuje bardzo odmienne fotografie. Tematyka potraktowana jest przez każdego z nich w inny sposób, ich zdjęcia prezentują przekrój technik fotograficznych - od najpowszechniejszej obecnie fotografii cyfrowej - po fotografię otworkową, wykonaną własnoręcznie zaprojektowanym i skonstruowanym aparatem. Mimo tej różnorodności miejsc, fotograficznych spojrzeń i technik - zdjęcia te łączy wspólne, nieuchwytne ale wyczuwalne, widzenie świata. Widzenie fotograficzne, które autorzy wystawianych prac rozwinęli w Studium Fotografii ZPAF. Jest ono pełne uważnego i dociekliwego zatrzymania się na chwilę - by ją utrwalić; wyważone i przyjazne dla fotografowanej materii.

fot. Anna i Jakub Urbańscy

Autorzy biorący udział w wystawie:
Jan Ambroziewicz, Marta Ankiersztejn, Anna Borys, Tomasz Budzynski, Marta Bulinska,Lechosław Carnelli, Małgorzata Dekempe, Aleksandra Duralska, Agnieszka Galas, Marek Górecki,Marcin Federak, Paulina Jaskowska, Natalia Kuran, Tomasz Malka, Magdalena Mirowska, Tomasz Oszczepalski, Agnieszka Rodowicz, David Rojkowski, Monika Smolinska,Anna i Jakub Urbanscy, Magdalena Wdowicz-Wierzbowska, Justyna Wołoszyn.

Kurator wystawy: Katarzyna Sław Piwowar
Wystawa przygotowana przez Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Fotografików.

Wakacyjnie... podróżując! - wystawa absolwentów Studium Fotografii ZPAF
Wernisaż: 7.09, godz. 19:00
Termin: 8-30.09.2010

Traffic Club, ul. Bracka 25
Sala Klubowa III p.
Warszawa

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Masz 13-18 lat? Pokaż pozytywne zmiany i wygraj aparaty Canon
Masz 13-18 lat? Pokaż pozytywne zmiany i wygraj aparaty Canon
Startuje kolejna edycja projektu edukacyjnego „To MY tworzymy Świat". Adresowany do uczniów w wieku 13-18 lat, wspiera 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ustanowionych przez ONZ. W programie...
4
0
Samyang Lens Station za 1 zł przy zakupie obiektywów AF do Sony E
Samyang Lens Station za 1 zł przy zakupie obiektywów AF do Sony E
Obiektywy Samyanga to najbardziej kompaktowe i przystępne cenowo obiektywy z autofokusem do Sony E. Teraz, przy ich zakupie stację dokująca do personalizacji systemu...
0
0
Daleka północ w obiektywie Anny Musiałówny. “Próba przeczekania wiatru” od dzisiaj w FAF
Daleka północ w obiektywie Anny Musiałówny. “Próba przeczekania wiatru” od dzisiaj w FAF
Podczas trzymiesięcznej wyprawy w lecie 1981 roku, Musiałówna fotografowała polską stację badawczą w Hornsund, ale przede wszystkim życie w domku traperskim gdzie...
25
0
Powiązane artykuły