„Sny ze srebra” - retrospektywny album Wojciecha Prażmowskiego

Autor: Redakcja Fotopolis

30 Styczeń 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Nakładem Pałacu Shoena Muzeum w Sosnowcu wydana została obszerna publikacja fotograficzna, przekrojowo ujmująca dorobek jednego z najważniejszych polskich fotografów. To ponad 400 stron materiału zamkniętego w najwyższej jakości formie poligraficznej.

Album "Sny ze srebra" to wyjątkowa pozycja wydawnicza, która ujmuje przekrojowo twórczość wybitnego polskiego fotografa, jednego z najbardziej znanych polskich artystów zajmujących się fotografią kreacyjną.

Przekrojowe spojrzenie na twórczość Prażmowskiego

Wojciech Prażmowski, "Sny se srebra", fot. Paweł Więcławek

Publikacja zawiera prace od "Początków" z lat 60. XX wieku, aż po "Morze Wileńskie" z 2022 roku. Sam układ albumu, sugeruje już jedną z podstawowych cech twórczości - motyw drogi i ciągłej podróży, których efektami są niezwykłe cykle fotograficzne, w książce przeplatane ciekawymi tekstami. Jest to zatem album zarówno do oglądania, jak i czytania, a każdy z miłośników sztuki odnajdzie w nim coś dla siebie.

Wojciech Prażmowski, "Sny se srebra", fot. Paweł Więcławek

Książka, w zamyśle towarzysząca wystawie o tym samym tytule, zorganizowanej w 2022 roku w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu, jest czymś o wiele większym niż katalogiem wystawy. „Sny ze srebra” to dwujęzyczny (polsko-angielski) album fotograficzny zawierający na 400 stronach najwyższej jakości kredowego, satynowego papieru, wykonane z największą starannością według najlepszych wzorców sztuki drukarskiej reprodukcje wybranych przez autora prac.

Wojciech Prażmowski, "Sny se srebra", fot. Paweł Więcławek

Wyjątkowa współpraca artysty z kuratorem wystawy - dyrektorem Instytucji Ars Cameralis Markiem Zielińskim, z autorami tekstów, oraz z projektantką publikacji sprawiła, że jest ona dziełem niezwykłym nie tylko pod względem treści i formy, ale też osobistego zaangażowania twórcy. Wojciech Prażmowski czuwał nad każdym z etapów jego powstawania.

Wojciech Prażmowski, „Sny ze srebra”

  • Teksty: Marek Zieliński, Katarzyna Wielechowska, Barbara Major, Milena Rosiak oraz Marek Grygiel
  • Projekt graficzny:Katarzyna Wolny-Grządziel
  • Opracowanie redakcyjne: Karolina Kula
  • Wydawca: Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu
  • Nakład: 500 egzemplarzy
  • Format: 228x260 mm
  • Liczba stron: 400

Spotkanie autorskie

W czwartek 2 lutego 2023 roku o godz. 17.30 w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu odbędzie  się spotkanie autorskie z Wojciechem Prażmowskim oraz oprowadzanie po wystawie „Sny ze srebra”.

Podczas spotkania, które poprowadzi kurator wystawy, dyrektor Instytucji Kultury Ars Cameralis Marek Zieliński, odbędzie się także promocja albumu towarzyszącego wystawie oraz pokaz filmu dokumentalnego o artyście pt.: „Pod drzewem” zrealizowanego w 2022 r. przez Pawła Duszę.

Więcej informacji na stronie muzeum.org.pl.

Wojciech Prażmowski - sylwetka autora

Jeden z najwybitniejszych i najbardziej utytułowanych polskich artystów fotografów. Uzyskał tytuł doktora habilitowanego i jest profesorem w dziedzinie sztuki filmowej. Wykładał fotografię m.in. w Łódzkiej Szkole Filmowej, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Poznaniu. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in.: Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Striped House Museum of Art w Tokio, Museet for Fotokunst w Odense, Lauder Foundation w Nowym Jorku, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie oraz w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą. Maison Européenne de la Photographie w Paryżu wyprodukowało film dokumentalny poświęcony twórczości Wojciecha Prażmowskiego. Artysta brał udział w ponad trzystu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Fotograficzna Publikacja Roku 2023 - startuje nabór do konkursu na najlepsze photobooki ostatniego roku
Fotograficzna Publikacja Roku 2023 - startuje nabór do konkursu na najlepsze photobooki ostatniego...
Wystartowała tegoroczna edycja konkursu na Fotograficzną Publikację Roku. Zgłoszenia można nadsyłać do 23 kwietnia. Zwycięskie projekty zostaną zaprezentowane podczas...
8
Rozwiń swój biznes z nowym numerem Digital Photographer Polska
Rozwiń swój biznes z nowym numerem Digital Photographer Polska
Nowy numer DPP to mnóstwo inspirujących porad i wskazówek, które pomogą Wam usprawnić pracę, oszczędzić czas i umiejętnie meandrować na falach stale zmieniającego się rynku. Najnowsze wydanie...
7
„The World is Where You Stop” - 40 lat pracy kultowego fotografa Tomasza Tomaszewskiego w nowej książce
„The World is Where You Stop” - 40 lat pracy kultowego fotografa Tomasza Tomaszewskiego w nowej...
Nakładem Blow Up Press ukaże się nowa książka, podsumowująca 40 lat pracy twórczej mistrza polskiej fotografii Tomasza Tomaszewskiego. To krytyczne spojrzenie na naszą...
17
Powiązane artykuły