ZAPOWIEDŹ: Henri Cartier-Bresson: China 1948-1949, 1958

0
Redakcja Fotopolis
20 Wrzesień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Na początku listopada na rynek trafi nowy album Henriego Cartiera-Bressona. Cofniemy się o 70 lat i zobaczymy, jak twórca pojęcia decydującego momentu dokumentował decydujące momenty w nowożytnej historii Chin.

1948 rok. Magazyn “Life” odzywa się do Cartiera-Bressona: Jedź do Chin! Francuski fotograf długo się nie namyśla i ląduje w Pekinie. W Chinach przebywa w sumie dziesięć miesięcy i w tym czasie dokumentuje jedne z najważniejszych wydarzeń w historii kraju. Fotografuje Pekin i Szanghaj w chwilach upadku dyktatury nacjonalistycznego Kuomintangu i przejmowania władzy przez komunistyczny reżim pod wodzą Mao Zedonga. Mija dziewięć lat. Jako jeden z pierwszych zachodnich fotografów, wraca do Chin, żeby pokazać całemu światu kraj po przemianach.

Fotografie Cartiera-Bressona to niezwykły dokument historyczny. W tamtych czasach jego zdjęcia były jedną z nielicznych szans na podejrzenie, co dzieje się w ogarniętych wojną domową Chinach i tuż po niej. Siedemdziesiąt lat po przewrocie, możemy obejrzeć je w jednym albumie wraz z pełną dokumentacją: uwagami autora i korespondencją. To pierwsza tak duża publikacja Cartiera-Bressona ze zdjęciami z  Chin i wiele z tych prac należy do najlepszych w dorobku artysty. Dla wielbicieli historycznego fotoreportażu jest to pozycja obowiązkowa. 

Album jest już dostępny w przedsprzedaży w księgarni Bookoff

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Pewnego razu we wschodnim Londynie - angielska stolica lat 70. i 80. na nieznanych zdjęciach Paula Trevora
Pewnego razu we wschodnim Londynie - angielska stolica lat 70. i 80. na nieznanych zdjęciach Paula...
Paul Trevor od kilkudziesięciu lat fotografuje mieszkańców londyńskiego East Endu. Właśnie ukazała się pierwsza książka z serii poświęconej kultowej dzielnicy. Pozycja...
21
2
Portretprowincji.pl - 360-stronicowy album opowiadający o Polsce, której nie zobaczysz w telewizji
Portretprowincji.pl - 360-stronicowy album opowiadający o Polsce, której nie zobaczysz w telewizji
Trwa zbiórka na wydanie albumu „portretprowincji.pl”, niezwykłego dokumentu będącego zapisem ponad sześcioletniej podróży przez małomiasteczkową Polskę.
125
1
Szykujesz się na jesienny plener? Podbij go z nowym numerem Digital Camera Polska
Szykujesz się na jesienny plener? Podbij go z nowym numerem Digital Camera Polska
Do salonów prasowych trafiło październikowe wydanie Digital Camera Polska, a w nim m.in. porady dot. fotografii pejzażowej, wywiad z Toddem Hido oraz testy głowic...
0
0
Powiązane artykuły