Black & White Photography - styczeń 2005

Autor: Łukasz Kacperczyk

22 Styczeń 2005
Artykuł na: 4-5 minut
Do sprzedaży w naszym kraju trafiło właśnie styczniowe wydanie magazynu "Black & White Photography". Znajdziemy w nim reportaż z życia słoni autorstwa Martyna Colbecka, test obiektywu Voigtlander Nokton 35/1,2 i kolejny ciekawy felieton Mike'a Johnstona.

Do sprzedaży w naszym kraju trafiło właśnie styczniowe wydanie magazynu "Black & White Photography". Znajdziemy w nim reportaż z życia słoni autorstwa Martyna Colbecka, test obiektywu Voigtlander Nokton 35/1,2 i kolejny ciekawy felieton Mike'a Johnstona.

  1. Testy
  2. Porady
  3. Galerie
  4. Historia fotografii
Okładka styczniowego numeru "Black & White Photography".

1. Testy

"Black & White Photography" rzadko publikuje testy sprzętu, ale kiedy już redakcja decyduje się na zamieszczenie tego typu tekstu, to chodzi zazwyczaj o coś ciekawego. Nie inaczej jest tym razem. W styczniowym numerze Gennie Anderson testuje najjaśniejszy obiektyw 35 mm - Noktona f/1,2 marki Voigtlander. Warto zapoznać się z tym artykułem choćby dlatego, że zawiera między innymi porównanie z najbliższą konkurencją tego szkła. Do działu sprzętowego należy też chyba zaliczyć pierwszy z planowanej serii tekstów poświęconych starym aparatom - i od razu robi się ciekawie. Polecamy.

2. Porady

Porady fotograficzne w najnowszym wydaniu "Black & White Photography" rozpoczyna dział "Monochrome workshop". Czytamy, jak powstały zdjęcia, które Lee Frost i trójka czytelników wykonali na nocnym plenerze w Londynie. Następnie oglądamy stykówkę Kari Herbert z portretami Tybetańczyków. Mike Johnston (jego comiesięczny tekst z cyklu Fotograf niedzielny publikujemy w Fotopolis) pisze o najprostszym i najtańszym jego zdaniem systemie do fotograficznego atramentowego druku czarno-białego, a Jerry Lebens odwiedza kolejnego mistrza pracy w ciemni. Tym razem padło na jednego z najlepszych specjalistów od technik historycznych Terry'ego Kinga. Zmieniono nieco konwencję rubryki "Printer's art" - tym razem przedstawiono zdjęcie nadesłane przez czytelnika, który szczegółowo opisuje wszystkie etapy jego powstania, a następnie przekazuje negatyw do interpretacji Julienowi Busselle. Efekty są zaiste interesujące. Trevor Crone pisze o swojej ciemni (zamieszczono nawet jej plan), a Peter Hogan przekonuje o znaczeniu odpowiedniego utrwalenia i wypłukania filmu czy odbitki. W numerze przeczytamy też o technice "split gradingu" i o tym, jak w Photoshopie osiągnąć efekty cyjanotypu.

3. Galerie

Styczniowe wydanie otwiera obszerny bogato ilustrowany artykuł na temat Martyna Colbecka, który przez wiele lat fotografował życie pewnej rodziny słoni afrykańskich. W jak zwykle ciekawej galerii prac czytelników oglądamy martwe natury, portrety i zdjęcia uliczne. W rubryce "Portfolio" zamieszczono spokojne kadry Rolfe'a Horna fotografującego Japonię po zmroku. Zmiany w "Black & White Photography" oznaczają zmniejszenie ilości prezentacji fotograficznych, ale tekstom poradnikowym częstokroć towarzyszą nie gorsze zdjęcia, więc możemy to chyba redakcji wybaczyć.

4. Historia fotografii

W rubryce "Golden Oldie" znajdziemy artykuł poświęcony Edwardowi Charlesowi Le Grice'owi, który zajmował się między innymi fotografią rentgenowską - ale nie w gabinecie lekarskim...

Z ciekawszych artykułów niepoddających się naszej kategoryzacji warto wymienić recenzję książki o historii albumów fotograficznych Martina Parra i Gerry'ego Badgera oraz jak zwykle zajmujący felieton Eamonna McCabe'a.

A teraz kilka słów na temat nowej formy magazynu. Zapowiedziane w zeszłym miesiącu zmiany stały się faktem i z radością informujemy, że są to zmiany na lepsze. "Black & White Photography" jest teraz drukowane na lepszym, grubszym papierze, co przekłada się na wyższą jakość reprodukcji i zwiększa przyjemność z przeglądania. Makieta magazynu została nieco unowocześniona i z pewnością nie wygląda źle, a bardziej kwadratowy format pisma sprzyja większym reprodukcjom zdjęć w formacie poziomym, co we wstępniaku podkreśla nawet redaktor naczelna. Tamże czytamy też o nieznacznej podwyżce ceny miesięcznika, ale polska cena pozostała na razie bez zmian i miejmy nadzieję, że tak już zostanie. Podsumowując, bardzo dobry magazyn stał się jeszcze lepszy. Polecamy.

Cena miesięcznika "Black & White Photography" w Polsce: 35 z?

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
W swojej najnowszej książce Tomasz Kawecki schodzi do krainy cienia, by odkryć resztki pierwotnego świata, który nie został jeszcze zdominowany przez człowieka. Tytułowy projekt będzie...
7
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Nie musisz mieć makiety ani nawet dokończonego projektu. Liczy się tylko to, co chcesz pokazać. Zgłoszenia do tegorocznej edycji BUP Book Award możecie nadsyłać do 12 maja. Zwycięzca...
26
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Pix.House inauguruje sezon 2024 premierą książki „Bezkoniec”. Razem z towarzyszącą jej wystawą stanowi podsumowanie kilkuletniej pracy słuchaczy, którzy pracowali nad realizacją...
17