Nikon AF-S DX NIKKOR 35mm f/1,8G - standard na niepełnoklatkową matrycę

Odświeżonych obiektywów stałoogniskowych Nikona oczekuje wielu użytkowników. Niewielu spodziewało się jednak, że pojawi się taka konstrukcja - AF-S DX NIKKOR 35mm f/1,8G, czyli przystosowany do pracy z lustrzankami o niepełnoklatkowej matrycy odpowiednik klasycznego "standardu".
Nikon AF-S DX NIKKOR 35mm f/1,8G to funkcjonalny odpowiednik klasycznej jasnej "pięćdziesiątki". 35 milimetrów daje na matrycy APS-C (DX) taki sam kąt widzenia jak obiektyw 52,5-milimetrowy przypięty do lustrzanki małoobrazkowej. Z obiektywu tego skorzystają przede wszystkim użytkownicy podstawowych modeli lustrzanek Nikona, które były pozbawione silnika napędzającego autofokus. Najnowszy stałoogniskowy Nikkor jest wyposażony w ultradźwiękowy silnik SWM (Silent Wawe Motor). Obiektyw zbudowany został z 8 elementów ustawionych w 6 grup. Jeden z elementów jest hybrydową soczewką asferyczną. Minimalna odleglość ogniskowania wynosi 30 cm - powiększenie wynosi 0,16x. Producent informuje ponadto o 7-listkowej przysłonie i uszczelnieniu wokół bagnetu.

Nikon AF-S DX NIKKOR 35mm f/1,8G

Nowy Nikkor spodoba się przede wszytkim ogromnej rzeszy użytkowników modeli D60, D40x czy D40 - aparatów, które do tej pory były pozbawione możliwości współpracy z większością firmowych, stałoogniskowych obiektywów. Nieco inaczej sprawa może się mieć z użytkownikami bardziej zaawansowanymi, korzystającymi z Nikonów D80, D90, D200 czy D300. Ci mogą rozważać zakup pełnoklatkowego Nikkora 35 mm f/2 lub czekać na dalsze propozycje firmy. Przyczyna jest prosta - dzisiejsza premiera nie będzie przydatna po zmianie lustrzanki na model oznaczony symbolem "FX".

Na razie nie znamy polskiej ceny Nikkora 35mm f/1,8G - producent zapowiada, że będzie ona atrakcyjna. Różne źródła podają rożną cenę w Euro - obiektyw ma kosztować między 200 a 240 Euro. Poniżej prezentujemy specyfikację techniczną obiektywu i informację prasową:

NazwaNikon AF-S DX NIKKOR 35mm f/1,8G
TypStandardowy obiektyw do lustrzanek cyfrowych z matrycą wielkości DX
Konstrukcja8 elementów w 6 grupach, 1 hybrydowa soczewka asferyczna
Stabilizacja obrazubrak
Autofokuspierścieniowy SWM, Full-time Manual Focus
Ogniskowa35 mm
Otwór maksymalnyF1.8
Dystans min.0,30 m
Kąt44 stopnie
Przesłona7-listkowa, F1.8 - F22
MocowanieNikon
Powiększeniemaks. 0,16x
Filtr52 mm, nie rotujący
Osłonaw zestawie
Obudowab.d.
Wymiary70 x 52,5 mm
Waga200 g
Akcesoriapokrywka zatrzaskowa LC-52, tylna pokrywka LF-1, bagnetowa osłona przeciwsłoneczna HB-46, miękki pokrowiec CL-0913.
Artykuł na FotopolisNikon AF-S DX NIKKOR 35mm f/1,8G - standard na niepełnoklatkową matrycę


Warszawa, 9 lutego 2009 r.

Nowy jasny, stałoogniskowy obiektyw Nikona AF-S DX NIKKOR 35mm f/1,8G


Nikon ogłasza wprowadzenie do produkcji nowego, jasnego obiektywu formatu DX: AF-S DX NIKKOR 35mm f/1,8G. Obiektyw posiada duży maksymalny otwór względny f/1,8 zapewniający jasny obraz na matówce aparatu i piękne rozmycie tła dzięki płytkiej głębi ostrości. Obiektyw wyposażono w niewielki pierścieniowy silnik SWM (ang. Silent Wave Motor), który umożliwia ciche ustawianie ostrości oraz korzystanie z autofokusa we współpracy z aparatami bez wbudowanego silnika, np. Nikon D40 i Nikon D60.

"Ten obiektyw jest znakomitym uzupełnieniem obiektywów podstawowych zakupionych w zestawach z lustrzankami. Oczekujemy, że dla wielu klientów, a zwłaszcza dla studentów wydziałów fotograficznych, będzie atrakcyjnym uzupełnieniem ich arsenału fotograficznego." - powiedział Ludovic Drean, Product Manager w Nikon Europe.

Model NIKKOR AF-S DX 35 mm f/1,8G to nieduża, lekka konstrukcja, która pozostając atrakcyjna cenowo, zapewnia dużą wierność odwzorowania i znakomitą jakość obrazu, z jakiej słyną obiektywy NIKKOR. Pierścieniowy silnik SWM umożliwia płynne i ciche działanie autofokusa. Mimo że podczas ustawiania ostrości wszystkie grupy soczewek przemieszczają się, przedni element i mocowanie filtru nie obracają się, a tubus nie zmienia swojej długości, co jest szczególnie korzystne w przypadku fotografowania z użyciem zdalnej, bezprzewodowej lampy błyskowej SB-R200.

Dzięki konstrukcji modelu NIKKOR AF-S DX 35 mm f/1,8G zdjęcia wykonane przy jego użyciu mają zupełnie inny styl niż fotografie zarejestrowane za pomocą obiektywów zmiennoogniskowych. Wymiary obiektywu predestynują go zwłaszcza do dyskretnego wykonywania zdjęć okazjonalnych i fotografowania pejzaży z kątem obrazowym, który odpowiada w przybliżeniu kątowi widzenia ludzkiego oka. Siedem zaokrąglonych listków przysłony wpływa na bardzo naturalny wygląd nieostrych obszarów zdjęcia. Po zamocowaniu na lustrzance o formacie DX kąt obrazowy odpowiada kątowi obrazowemu obiektywu o ogniskowej około 50 mm w formacie 35 mm. Minimalna odległość ogniskowania nowego obiektywu to 0,3 m.

NIKKOR AF-S DX 35 mm f/1,8G posiada dwa tryby ustawiania ostrości: M/A (automatyczny z priorytetem regulacji manualnej) i M (manualny). Tryb M/A umożliwia natychmiastowe korygowanie ustawienia ostrości metodą manualną, nawet podczas działania autofokusa. W modelu tym zastosowano również gumową uszczelkę wokół bagnetu, aby zmniejszyć ryzyko przedostawania się zanieczyszczeń do wnętrza aparatu.


słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0