Nikon AF-S DX NIKKOR 35mm f/1,8G - standard na niepełnoklatkową matrycę

Odświeżonych obiektywów stałoogniskowych Nikona oczekuje wielu użytkowników. Niewielu spodziewało się jednak, że pojawi się taka konstrukcja - AF-S DX NIKKOR 35mm f/1,8G, czyli przystosowany do pracy z lustrzankami o niepełnoklatkowej matrycy odpowiednik klasycznego "standardu".
Nikon AF-S DX NIKKOR 35mm f/1,8G to funkcjonalny odpowiednik klasycznej jasnej "pięćdziesiątki". 35 milimetrów daje na matrycy APS-C (DX) taki sam kąt widzenia jak obiektyw 52,5-milimetrowy przypięty do lustrzanki małoobrazkowej. Z obiektywu tego skorzystają przede wszystkim użytkownicy podstawowych modeli lustrzanek Nikona, które były pozbawione silnika napędzającego autofokus. Najnowszy stałoogniskowy Nikkor jest wyposażony w ultradźwiękowy silnik SWM (Silent Wawe Motor). Obiektyw zbudowany został z 8 elementów ustawionych w 6 grup. Jeden z elementów jest hybrydową soczewką asferyczną. Minimalna odleglość ogniskowania wynosi 30 cm - powiększenie wynosi 0,16x. Producent informuje ponadto o 7-listkowej przysłonie i uszczelnieniu wokół bagnetu.

Nikon AF-S DX NIKKOR 35mm f/1,8G

Nowy Nikkor spodoba się przede wszytkim ogromnej rzeszy użytkowników modeli D60, D40x czy D40 - aparatów, które do tej pory były pozbawione możliwości współpracy z większością firmowych, stałoogniskowych obiektywów. Nieco inaczej sprawa może się mieć z użytkownikami bardziej zaawansowanymi, korzystającymi z Nikonów D80, D90, D200 czy D300. Ci mogą rozważać zakup pełnoklatkowego Nikkora 35 mm f/2 lub czekać na dalsze propozycje firmy. Przyczyna jest prosta - dzisiejsza premiera nie będzie przydatna po zmianie lustrzanki na model oznaczony symbolem "FX".

Na razie nie znamy polskiej ceny Nikkora 35mm f/1,8G - producent zapowiada, że będzie ona atrakcyjna. Różne źródła podają rożną cenę w Euro - obiektyw ma kosztować między 200 a 240 Euro. Poniżej prezentujemy specyfikację techniczną obiektywu i informację prasową:

NazwaNikon AF-S DX NIKKOR 35mm f/1,8G
TypStandardowy obiektyw do lustrzanek cyfrowych z matrycą wielkości DX
Konstrukcja8 elementów w 6 grupach, 1 hybrydowa soczewka asferyczna
Stabilizacja obrazubrak
Autofokuspierścieniowy SWM, Full-time Manual Focus
Ogniskowa35 mm
Otwór maksymalnyF1.8
Dystans min.0,30 m
Kąt44 stopnie
Przesłona7-listkowa, F1.8 - F22
MocowanieNikon
Powiększeniemaks. 0,16x
Filtr52 mm, nie rotujący
Osłonaw zestawie
Obudowab.d.
Wymiary70 x 52,5 mm
Waga200 g
Akcesoriapokrywka zatrzaskowa LC-52, tylna pokrywka LF-1, bagnetowa osłona przeciwsłoneczna HB-46, miękki pokrowiec CL-0913.
Artykuł na FotopolisNikon AF-S DX NIKKOR 35mm f/1,8G - standard na niepełnoklatkową matrycę


Warszawa, 9 lutego 2009 r.

Nowy jasny, stałoogniskowy obiektyw Nikona AF-S DX NIKKOR 35mm f/1,8G


Nikon ogłasza wprowadzenie do produkcji nowego, jasnego obiektywu formatu DX: AF-S DX NIKKOR 35mm f/1,8G. Obiektyw posiada duży maksymalny otwór względny f/1,8 zapewniający jasny obraz na matówce aparatu i piękne rozmycie tła dzięki płytkiej głębi ostrości. Obiektyw wyposażono w niewielki pierścieniowy silnik SWM (ang. Silent Wave Motor), który umożliwia ciche ustawianie ostrości oraz korzystanie z autofokusa we współpracy z aparatami bez wbudowanego silnika, np. Nikon D40 i Nikon D60.

"Ten obiektyw jest znakomitym uzupełnieniem obiektywów podstawowych zakupionych w zestawach z lustrzankami. Oczekujemy, że dla wielu klientów, a zwłaszcza dla studentów wydziałów fotograficznych, będzie atrakcyjnym uzupełnieniem ich arsenału fotograficznego." - powiedział Ludovic Drean, Product Manager w Nikon Europe.

Model NIKKOR AF-S DX 35 mm f/1,8G to nieduża, lekka konstrukcja, która pozostając atrakcyjna cenowo, zapewnia dużą wierność odwzorowania i znakomitą jakość obrazu, z jakiej słyną obiektywy NIKKOR. Pierścieniowy silnik SWM umożliwia płynne i ciche działanie autofokusa. Mimo że podczas ustawiania ostrości wszystkie grupy soczewek przemieszczają się, przedni element i mocowanie filtru nie obracają się, a tubus nie zmienia swojej długości, co jest szczególnie korzystne w przypadku fotografowania z użyciem zdalnej, bezprzewodowej lampy błyskowej SB-R200.

Dzięki konstrukcji modelu NIKKOR AF-S DX 35 mm f/1,8G zdjęcia wykonane przy jego użyciu mają zupełnie inny styl niż fotografie zarejestrowane za pomocą obiektywów zmiennoogniskowych. Wymiary obiektywu predestynują go zwłaszcza do dyskretnego wykonywania zdjęć okazjonalnych i fotografowania pejzaży z kątem obrazowym, który odpowiada w przybliżeniu kątowi widzenia ludzkiego oka. Siedem zaokrąglonych listków przysłony wpływa na bardzo naturalny wygląd nieostrych obszarów zdjęcia. Po zamocowaniu na lustrzance o formacie DX kąt obrazowy odpowiada kątowi obrazowemu obiektywu o ogniskowej około 50 mm w formacie 35 mm. Minimalna odległość ogniskowania nowego obiektywu to 0,3 m.

NIKKOR AF-S DX 35 mm f/1,8G posiada dwa tryby ustawiania ostrości: M/A (automatyczny z priorytetem regulacji manualnej) i M (manualny). Tryb M/A umożliwia natychmiastowe korygowanie ustawienia ostrości metodą manualną, nawet podczas działania autofokusa. W modelu tym zastosowano również gumową uszczelkę wokół bagnetu, aby zmniejszyć ryzyko przedostawania się zanieczyszczeń do wnętrza aparatu.


słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
0
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12