Sirui wprowadza pierwsze obiektywy z AF. Sniper to seria superjasnych, tanich stałek do APS-C

Autor: Maciej Luśtyk

13 Listopad 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Sirui wkracza do poważnej gry na rynku optyki. Obiektywy z serii Sniper to pierwsze szkła producenta wyposażone w silniki AF. Charakteryzują się jasnością f/1.2 i należą do jednych z najtańszych na rynku.

Wygląda na to, że plany Sirui są większe niż mogło się komukolwiek wydawać. W ciągu kilku ostatnich lat producent zrewolucjonizował rynek mniejszych produkcji wideo, udowadniając, że anamorficzne obiektywy filmowe nie muszą być drogie. Teraz chce namieszać na rynku optyki fotograficznej.

Sirui Sniper - imponująca specyfikacja w rekordowo niskiej cenie

Nowa seria Sirui Sniper to 3 kompaktowe statki do aparatów APS-C o ogniskowych 23 mm, 33 mm i 56 mm (ekwiwalenty ogniskowych 35, 50 i 85 mm w systemach pełnoklatkowych), które z miejsca stają się jednymi z najciekawszych obiektywów w tym segmencie. Z kilku powodów.

Przede wszystkim są to obiektywy charakteryzujące się dużą światłosiłą f/1.2. Po drugie są wyjątkowo tanie. A po trzecie wydają się oferować naprawdę dobrą specyfikację oraz - czerpiąc z doświadczenia wypracowanego przez firmę przy produkcji obiektywów filmowych - spójne gabaryty.

Obiektywy Sirui Sniper zbudowano w oparciu o układy 12 soczewek w 11 grupach (modele 23 i 56 mm) lub 11 soczewek w 10 grupach (model 33 mm) i 11-listkową przysłonę, która gwarantować ma plastyczne rozmycie nieostrości i okrągłe bokeh nawet przy mocniejszym domknięciu. Szkła oferują też dobre minimalne odległości ostrzenia wynoszące kolejno 30, 40 i 60 cm i charakteryzują się przyzwoitymi wymiarami (92,2-94,2 mm długości w zależności od mocowania) oraz zbliżoną wagą (380-427 g w zależności od modelu i mocowania). Na każdy z nich nakręcimy też jednakowe filtry w rozmiarze 58 mm.

Autofokus po raz pierwszy

Najważniejszą z nowości są jednak silniki autofokusu, które pojawiają się po raz pierwszy w konstrukcjach producenta. Jak w przypadku większości konstrukcji tego segmentu, mamy tu do czynienia z silnikami krokowymi STM, które gwarantować mają szybkie, ciche, skuteczne i płynne ostrzenie i które bezproblemowo współpracować mają z systemami śledzenia AF aparatów. Co ważne producent obiecuje też, że ich działanie będzie jednakowe, niezależnie od modelu.

Choć każdy z obiektywów dostępny jest do kupienia osobno, ze względów spójności specyfikacji cała seria Sniper reklamowana jest jako zestaw. Także dlatego, że seria ta będzie dostępna w 3 różnych wariantach wykończenia: z użyciem włókna węglowego, aluminium lub powłok ceramicznych.

Cena i dostępność

Najważniejsza z punktu widzenia użytkowników będzie tu jednak wyjątkowo konkurencyjna cena. Każdy z modeli wyceniony został na jedynie 350 dolarów, czyli ok. 1450 zł. Jednak z racji tego, że obiektywy debiutują w ramach zbiórki społecznościowej w serwisie Indiegogo, w przypadku przedsprzedaży każdy model będziemy mogli kupić za jedyne 299 dolarów (ok. 1250 zł).

Będą to więc najtańsze obiektywy o takiej specyfikacji w segmencie APS-C. Przedsprzedaż startuje 20 listopada. Obiektywy będą dostępne w wersjach z mocowaniami Sony E, Fujifilm X i Nikon Z.

Więcej informacji o nowych obiektywach znajdziecie na stronie sirui.com. Zakupu w ramach kampanii na Indiegogo możecie dokonać tutaj.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Przywitaj lato z Irix - wszystkie obiektywy foto 15% taniej do 22 czerwca
Przywitaj lato z Irix - wszystkie obiektywy foto 15% taniej do 22 czerwca
Aby uczcić nadejście nowego sezonu, od 20 do 22 czerwca Irix oferuje 15% rabatu na wszystkie obiektywy fotograficzne w ofercie.
0
Nowe obiektywy Voigtlander - Nokton 75 mm f/1.5 do Sony E i Color Skopar 50 mm f/2.2 do Leica M
Nowe obiektywy Voigtlander - Nokton 75 mm f/1.5 do Sony E i Color Skopar 50 mm f/2.2 do Leica M
Ofertę Voigtlandera rozbudowują nowe manualne obiektywy do aparatów Leica i Sony. Otrzymujemy kolejny wariant Noktona 75 mm, a po raz pierwszy w ofercie pojawia się model Skopar 50 m...
5
Ulanzi prezentuje swój pierwszy obiektyw. Od razu z autofokusem
Ulanzi prezentuje swój pierwszy obiektyw. Od razu z autofokusem
Producent akcesoriów Ulanzi dołączył do grona chińskich firm, które mają w swojej ofercie obiektywy. Pierwszym szkłem w katalogu jest wyposażony w system AF, niedrogi model 27 mm f/2.8...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)