Sirui wprowadza pierwsze obiektywy z AF. Sniper to seria superjasnych, tanich stałek do APS-C

Autor: Maciej Luśtyk

13 Listopad 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Sirui wkracza do poważnej gry na rynku optyki. Obiektywy z serii Sniper to pierwsze szkła producenta wyposażone w silniki AF. Charakteryzują się jasnością f/1.2 i należą do jednych z najtańszych na rynku.

Wygląda na to, że plany Sirui są większe niż mogło się komukolwiek wydawać. W ciągu kilku ostatnich lat producent zrewolucjonizował rynek mniejszych produkcji wideo, udowadniając, że anamorficzne obiektywy filmowe nie muszą być drogie. Teraz chce namieszać na rynku optyki fotograficznej.

Sirui Sniper - imponująca specyfikacja w rekordowo niskiej cenie

Nowa seria Sirui Sniper to 3 kompaktowe statki do aparatów APS-C o ogniskowych 23 mm, 33 mm i 56 mm (ekwiwalenty ogniskowych 35, 50 i 85 mm w systemach pełnoklatkowych), które z miejsca stają się jednymi z najciekawszych obiektywów w tym segmencie. Z kilku powodów.

Przede wszystkim są to obiektywy charakteryzujące się dużą światłosiłą f/1.2. Po drugie są wyjątkowo tanie. A po trzecie wydają się oferować naprawdę dobrą specyfikację oraz - czerpiąc z doświadczenia wypracowanego przez firmę przy produkcji obiektywów filmowych - spójne gabaryty.

Obiektywy Sirui Sniper zbudowano w oparciu o układy 12 soczewek w 11 grupach (modele 23 i 56 mm) lub 11 soczewek w 10 grupach (model 33 mm) i 11-listkową przysłonę, która gwarantować ma plastyczne rozmycie nieostrości i okrągłe bokeh nawet przy mocniejszym domknięciu. Szkła oferują też dobre minimalne odległości ostrzenia wynoszące kolejno 30, 40 i 60 cm i charakteryzują się przyzwoitymi wymiarami (92,2-94,2 mm długości w zależności od mocowania) oraz zbliżoną wagą (380-427 g w zależności od modelu i mocowania). Na każdy z nich nakręcimy też jednakowe filtry w rozmiarze 58 mm.

Autofokus po raz pierwszy

Najważniejszą z nowości są jednak silniki autofokusu, które pojawiają się po raz pierwszy w konstrukcjach producenta. Jak w przypadku większości konstrukcji tego segmentu, mamy tu do czynienia z silnikami krokowymi STM, które gwarantować mają szybkie, ciche, skuteczne i płynne ostrzenie i które bezproblemowo współpracować mają z systemami śledzenia AF aparatów. Co ważne producent obiecuje też, że ich działanie będzie jednakowe, niezależnie od modelu.

Choć każdy z obiektywów dostępny jest do kupienia osobno, ze względów spójności specyfikacji cała seria Sniper reklamowana jest jako zestaw. Także dlatego, że seria ta będzie dostępna w 3 różnych wariantach wykończenia: z użyciem włókna węglowego, aluminium lub powłok ceramicznych.

Cena i dostępność

Najważniejsza z punktu widzenia użytkowników będzie tu jednak wyjątkowo konkurencyjna cena. Każdy z modeli wyceniony został na jedynie 350 dolarów, czyli ok. 1450 zł. Jednak z racji tego, że obiektywy debiutują w ramach zbiórki społecznościowej w serwisie Indiegogo, w przypadku przedsprzedaży każdy model będziemy mogli kupić za jedyne 299 dolarów (ok. 1250 zł).

Będą to więc najtańsze obiektywy o takiej specyfikacji w segmencie APS-C. Przedsprzedaż startuje 20 listopada. Obiektywy będą dostępne w wersjach z mocowaniami Sony E, Fujifilm X i Nikon Z.

Więcej informacji o nowych obiektywach znajdziecie na stronie sirui.com. Zakupu w ramach kampanii na Indiegogo możecie dokonać tutaj.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
TTartisan 500 mm f/6.3 z nowymi mocowaniami - Canon EF, Nikon F, Fujifilm X i… GFX
TTartisan 500 mm f/6.3 z nowymi mocowaniami - Canon EF, Nikon F, Fujifilm X i… GFX
Pierwszy chiński długi teleobiektyw doczekał się nowych wariantów mocowania. Od teraz zakupimy go także w wersjach do lustrzanek Canon i Nikon oraz bezlusterkowców Fujifilm X i...
5
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Foto-Technika, dystrybutor marki Viltrox, ogłasza rozpoczęcie przedsprzedaży swojego najnowszego obiektywu Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro z mocowaniem Sony E oraz Nikon Z.
3
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Jest mały i lekki, ale oferuje duży zoom i pozwala fotografować z bliska. Nowy obiektyw Panasonika na pewno spodoba się wszystkim, którzy niechętnie zmieniają w podróży obiektywy.
16
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)