Sony FE 16-35 mm f/2.8 GM II - szerokokątny zoom o rekordowych parametrach

Autor: Redakcja Fotopolis

29 Sierpień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Sony wprowadza na rynek najmniejszy i najlżejszy na świecie zmiennoogniskowy obiektyw szerokokątny G Master FE 16-35 mm f/2.8 GM II, który łączy w sobie jakość obrazu renomowanej serii G Master z szybkością działania zaawansowanego systemu AF

Najnowszy G Master FE 16-35 mm f/2.8 GM II dołącza do wcześniej wprowadzonych do sprzedaży obiektywów zmiennoogniskowych drugiej generacji ze stałą jasnością f/2.8: standardowego 24–70 mm i teleobiektywu 70–200 mm. Wszystkie te modele są najlżejszymi na świecie produktami w swojej klasie i mają znakomitą rozdzielczość.

Najmniejszy i najlżejszy w swojej klasie

Jak zapewnia producent Sony FE 16–35 mm f/2.8 GM II to najmniejszy i najlżejszy na świecie zmiennoogniskowy obiektyw szerokokątny, którego całkowita długość wynosi 111,5 mm, a waga 547 g - około 20% mniej od poprzedniego modelu, który waży 680 g i ma wymiary 122x88 mm.

Konstrukcję udało się odchudzić dzięki nowej optyce z soczewką XA. Wyjątkowo precyzyjna obróbka powierzchni i zoptymalizowana krzywizna tej soczewki pozwalają utrzymać wysoką rozdzielczość i maksymalną jasność f/2.8 w całym zakresie ogniskowych. Co więcej, opracowana przez firmę Sony powłoka Nano AR Coating II tłumi odblaski i „duszki”, dzięki czemu obraz pozostaje wyraźny, nawet gdy w kadrze pojawiają się mocne źródła światła.

Oprócz charakterystycznego dla serii G Master, wspaniałego efektu bokeh nowy obiektyw zapewnia niezwykłe możliwości ujęć zbliżeniowych. Minimalna odległość od obiektu w całym zakresie zoomu wynosi 22 cm, a maksymalne powiększenie 0,32×.

Przednia soczewka jest pokryta fluorową powłoką, która ułatwia usuwanie zanieczyszczeń, a zabezpieczenia obiektywu przed pyłem i pryskającą wodą umożliwiają swobodną, bezpieczną pracę w plenerze.

Wyjątkowo szybki i dokładny system AF

Obiektyw FE 16–35 mm F2.8 GM II jest wyposażony w najnowsze silniki liniowe XD (extreme dynamic). Wydajnie napędzają one system AF, który działa nawet dwa razy szybciej niż standardowych modelach, a dzięki cichej pracy umożliwia fotografowanie i filmowanie. Producent zapewnia, że śledzenie obiektu działa dokładnie nawet podczas nagrywania filmów z dużą liczbą klatek na sekundę, gdy zmiany ostrości stają się szczególnie widoczne.

Ponadto niestabilność kąta widzenia podczas regulacji ostrości ma być mniejsza niż w poprzednich modelach, a do tego ograniczone przemieszczenia środka ciężkości podczas regulacji ogniskowej zapewnia komfort pracy z użyciem gimbala. Do zwiększenia funkcjonalności przyczynia się też pierścień regulacji przysłony z wyłącznikiem kliknięć oraz dwa przyciski blokady ostrości, do których można przypisać żądaną funkcję, wybieraną z menu aparatu.

Sony G Master FE 16-35 mm f/2.8 GM II - cena i dostępność

Nowy Sony G Master FE 16-35 mm f/2.8 GM II trafi do sprzedaży we wrześniu 2023 r. Ma kosztować 13 000 zł.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Promocja na obiektywy Tamron - szkła za złotówkę
Promocja na obiektywy Tamron - szkła za złotówkę
Dystrybutor marki Tamron informuje o dwóch interesujących promocjach na obiektywy producenta. Do wyczerpania zapasów, przy zakupie dwóch popularnych zoomów otrzymamy obiektywy...
2
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike prezentuje kolejny obiektyw wyposażony w silnik AF i tym razem celuje znacznie wyższy segment niż wcześniej. Meike 85 mm f/1.4 STM ma być konkurencją dla profesjonalnych modeli o...
8
7Artisans zapowiada pierwszy obiektyw z AF. To kolejny chiński producent, który dokonał tego w krótkim czasie
7Artisans zapowiada pierwszy obiektyw z AF. To kolejny chiński producent, który dokonał tego w...
Chiński 7Artisans dołącza do producentów optyki, którzy w swojej ofercie posiadają obiektywy z silnikiem AF. To jednocześnie kolejna z firm, która doszła do tego w ciągu raptem paru...
11