OM System M. Zuiko Digital ED 90 mm f/3.5 Macro IS PRO - najbardziej wydajny obiektyw makro na rynku

Autor: Krzysztof Mularczyk

8 Luty 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

OM System prezentuje obiektyw makro o rekordowym w swojej klasie powiększeniu 2x. Nowy model współpracuje też z telekonwerterami, co jeszcze bardziej zwiększa jego możliwości, pozwalając na fotografowanie przy odpowiedniku aż 8-krotnego powiększenia!

Dla zafascynowanych światem owadów, roślin i wszelkiego typu ujęć z bliska OM System wprowadza na rynek wyjątkowy obiektyw makro. To pierwsza konstrukcja z autofokusem oferująca powiększenie 2x. W dodatku nowy model współpracuje także z telekonwerterami M.Zuiko Digital MC‑14 i MC-20, które wydłużając ogniskową o czynniki 1.4x i 2x, o tyle samo zwiększają też powiększenie układu.

W efekcie, z wersją MC-20 możemy odwzorować obiekt w skali 4:1, a ponieważ matryce Micro 4/3 pod jakie stworzono ten obiektyw są dwa razy mniejsze od pełnoklatkowych, finalnie otrzymujemy odpowiednik aż 8-krotnego powiększenia.

Zobacz także:
OM System 90 mm f/3.5 Macro IS Pro - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)

To pierwszy obiektyw z autofokusem, który oferuje 2-krotne powiększenie, ale w praktyce możemy sięgnąć znacznie dalej. Sprawdzamy, w jakim stopniu OM System 90 mm f/3.5 Macro IS Pro ułatwi wkroczenie do świata makrofotografii, który do tej pory był zarezerwowany dla najbardziej wtajemniczonych. [Czytaj więcej]

Obecnie żaden system nie oferuje możliwości operowania na takich skalach z pełną funkcjonalnością autofokusa i stabilizacją obrazu. M. Zuiko Digital ED 90 mm f/3.5 Macro IS PRO wyposażony został bowiem także w 5-osiowy system stabilizacji o skuteczności do 7 EV.

Konstrukcja optyczna składa się z 18 elementów ustawionych w 13 grupach. Wśród nich znajdują się dwie soczewki Super ED, cztery ED, jedna Super HR i jedna HR. Do tego powierzchnie elementów optycznych pokryto flagowymi powłokami ZERO.

Całość zamknięto w szczelnej (IP53) i odpornej na mróz obudowie. Obiektyw dysponuje mocowaniem filtrów o średnicy 62 mm. Jest przy tym dość lekki (453 g) i poręczny (70 x 136 mm).

OM System M. Zuiko Digital ED 90 mm f/3.5 Macro IS PRO - cena i dostępność

Nowy obiektyw makro będzie dostępny od 28 lutego w cenie 6999 zł.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikkor Z DX 24 mm f/1.7 - Nikon prezentuje pierwszy stałoogniskowy obiektyw do bezlusterkowców APS-C
Nikkor Z DX 24 mm f/1.7 - Nikon prezentuje pierwszy stałoogniskowy obiektyw do bezlusterkowców APS-C
Nikon poszerza portfolio obiektywów niepełnoklatkowych. Zaprezentowany właśnie Nikkor Z DX 24 mm f/1.7 będzie odpowiednikiem klasycznej 35-tki, lubianej wśród fotografów za uniwersalność.
0
Irix zapowiada obiektyw 65 mm T1.5 - krótkie filmowe tele na horyzoncie
Irix zapowiada obiektyw 65 mm T1.5 - krótkie filmowe tele na horyzoncie
Irix zapowiedział rozszerzenie katalogu filmowej optyki o jasny model 65 mm T1.5, czym uzupełni lukę w zakresie krótkich portretowych teleobiektywów.
5
AstrHori 18 mm f/8 2:1 Periscope Probe - pierwszy obiektyw typu probe do APS-C
AstrHori 18 mm f/8 2:1 Periscope Probe - pierwszy obiektyw typu probe do APS-C
Chiński producent rozszerza ofertę o kolejny unikalny obiektyw typu probe. Tym razem stworzony specjalnie z myślą o użytkownikach aparatów APS-C.
6