Fujinon GF 35-70 mm f/4.5-5.6 WR - najlżejszy, najmniejszy i najtańszy średnioformatowy zoom na rynku

Autor: Maciej Luśtyk

2 Wrzesień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Wraz z modelem GFX 50S II Fujifilm pokazało dziś także nowy średnioformatowy zoom, który oferowany będzie w zestawie z nowym aparatem. Ale na celowniku powinni go mieć wszyscy użytkownicy systemu GFX.

Fujinon GF 35-70 mm f/4.5-5.6 WR, oferujący ekwiwalent obiektywu 24-50 mm f/3.5-4.5 ma być bardziej przystępnym zamiennikiem modelu GF 32-64 f/4 R LM WR. Przystępnym nie tylko ze względu na rekordowo niską (jak na realia średnioformatowych zoomów) cenę, ale także na wygodę pracy.

Fujinon GF 35-70 mm f/4.5-5.6 WR to obiektyw, który wprowadza nowy komfort fotografowania średnim formatem

Nowy zoom waży raptem 390 g i mierzy 85 mm x 74 mm, sprawiając, że średni format Fujifilm jak najbardziej może stać się „spacerowym” aparatem, co pokochają miłośnicy krajobrazu, streetu czy dokumentu. I choć oferowany będzie jako kitowy zoom w zestawie z nowym modele GFX 50S II, absolutnie nie powinnismy patrzeć na niego przez pryzmat tanich pozycji, które kojarzymy z systemów pełnoklatkowych i APS-C. Jego konstrukcja jest bowiem w pełni profesjonalna.

Układ optyczny obiektywu Fujinon GF 35-70 mm f/4.5-5.6 WR zbudowano na bazie 11 soczewek w 9 grupach, wśród których znajdziemy soczewkę asferyczną oraz dwie soczewki ED o obniżonej dyspersji. Do tego 9-listkowa przysłona i możliwość ostrzenia z minimalnej odległości 35 mm (maksymalne powiększenie 0,28 x). Jak możecie przekonać się z naszych pierwszych wrażeń (poniżej), jak na obiektyw kitowy nowy zoom sprawuje się wprost fenomenalnie.

Przeczytaj także:
Fujifilm GFX 50S II + Fujinon GF 35-70 mm f/4.5-5.6 WR - pierwsze wnioski i zdjęcia przykładowe

Pierwszy bezlusterkowy aparat średnioformatowy Fujifilm doczekał się wreszcie następcy. GFX 50S bazuje na tej samej technologii, ale prowadza wiele usprawnień i kompletnie nowe body, które zadebiutuje w parze z także nowym niedrogim zoomem. Sprawdziliśmy, jak zestaw ten radzi sobie w praktyce. [Czytaj więcej]

Co ważne, jest to konstrukcja w pełni uszczelniona, a producent obiecuje też szybką i cichą pracę krokowego silnika AF, który pozwalać ma na ustawianie ostrości w czasie ok. 0,13 s. Sam producent określa swój nowy obiektyw mianem "furtki do jakości" i wygląda na to, że nie rzuca słów na wiatr.

Cena i dostępność

Obiektyw Fujinon GF 35-70 mm f/4.5-5.6 WR trafi do sprzedaży pod koniec września 2021 roku w cenie 4999 zł. Jeśli jednak zdecydujemy się kupić go w zestawie z aparatem GFX 50S III, będzie on nas kosztował raptem 2000 zł.

Więcej informacji znajdziecie na stronie fujifilm-x.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
TTArtisan 40 mm f/2.8 Macro 1:1 - uniwersalna i supertania makro portretówka do APS-C
TTArtisan 40 mm f/2.8 Macro 1:1 - uniwersalna i supertania makro portretówka do APS-C
Chiński producent zapowiada premierę nowego obiektywu, który zapewne stanie się pierwszym wyborem osób zaczynających swoją przygodę z fotografią makro i portretem....
10
7Artisans 25 mm f/0.95 - najjaśniejszy szeroki kąt do APS-C
7Artisans 25 mm f/0.95 - najjaśniejszy szeroki kąt do APS-C
Chiński producent prezentuje kolejny obiektyw z serii jasnych stałek do bezlusterkowych systemów APS-C. 7Artisans 25 mm f/0.95 mm to manualny odpowiednik obiektywu 35...
9
Chiopt Extremer 28-85 mm T3.2 - nowy chiński gracz na rynku filmowej optyki
Chiopt Extremer 28-85 mm T3.2 - nowy chiński gracz na rynku filmowej optyki
Chiński producent rozwiązań optycznych dla przemysłu zaprezentował swój pierwszy obiektyw kinematograficzny. To pełnoklatkowy zoom o uniwersalnym zasięgu, który...
5
Powiązane artykuły