Tamron 18-300 mm f/3.5-6.3 Di III-A2 VC VXD - uniwersalny zoom do APS-C trafia na rynek. Znamy cenę

Autor: Maciej Luśtyk

26 Sierpień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Zapowiadany od lipca wszechstronny obiektyw do bezlusterkowców Sony E i Fujifilm X już niebawem trafi do sprzedaży. Jak już zdążył nas przyzwyczaić producent, szkło będzie dostępne w atrakcyjnej cenie.

Tamron 18-300 mm f/3.5-6.3 Di III-A2 VC VXD pretenduje do miana najbardziej uniwersalnego zooma w bezlusterkowych systemach APS-C. Realny zasięg 27-450 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki), stosunkowo niewielkie rozmiary, szybki system AF i obiecywana wysoka jakość obrazu czynią z niego łakomy kąsek dla wszystkich lubiących pracę z zoomami. Dla wielu z powodzeniem stanie się także zapewne głównym obiektywem do fotografowania.

Po pierwszych lipcowych zapowiedziach, producent wreszcie oficjalnie prezentuje obiektyw, informując o pełnej specyfikacji, dostępności i cenie. Co prawda na razie jest to premiera wersji wyłącznie do systemu Sony E (dostępność wariantu Fujifilm X zostanie ogłoszona osobno), ale jak już wiemy obydwa szkła w obydwu systemach będą dzieliły ze sobą identyczne możliwości.

Pod względem optyki Tamron 18-300 mm f/3.5-6.3 Di III-A2 VC VXD ma być najlepszym zoomem w swojej klasie

Obiektyw Tamron 18-300 mm f/3.5-6.3 Di III-A2 VC VXD w wersji do Fujifilm X i Sony E. Jak widać, różnić w konstrukcji raczej nie uświadczymy

Układ optyczny modelu Tamron 18-300 mm f/3.5-6.3 Di III-A2 VC VXD zbudowano w oparciu o 19 soczewek w 15 grupach oraz 7-listkową przysłonę. Wśród nich znajdziemy 3 hybrydowe soczewki asferyczne oraz 4 soczewki o obniżonej dyspersji, dzięki czemu szkło zachowywać ma ostrość w całym zakresie ogniskowych i dobrze radzić sobie z aberracją chromatyczną. Producent twierdzi, że będzie to najlepszy obiektyw w swojej klasie.

Na dodatek obiektyw może pochwalić się krótką minimalną odległość ostrzenia (15 cm przy szerokim końcu, 99 cm przy ogniskowej 300 mm), dzięki czemu będzie służyć także za obiektyw pseudo-makro (skala odwzorowania 1:2 - 1:4). Przy ogniskowej 18 mm ostrość będzie łapana już 2 mm od przedniej soczewki obiektywu. Zapowiada się bardzo ciekawie.

Będzie także szybki, kompaktowy i wygodny

Do tego otrzymujemy szybki i dobrze współpracującymi z systemami śledzenia aparatów silnik autofokusu VXD, a także wydajny system stabilizacji optycznej. W oficjalnej informacji prasowej producent informuje, że dzięki technologiom AI obiektyw obierze charakterystykę kompensacji jak przy filmowaniu obiektywami o ogniskowych ok. 70 mm. Trudno powiedzieć o co dokładnie chodzi, ale prawdopodobnie chodzi o to, że na długim krańcu ogniskowych będziemy mogli pracować równie skutecznie co niestabilizowanymi obiektywami 70 mm.

Jak na swoje możliwości, szkło jest też naprawdę kompaktowe, mierząc raptem 75,5 x 125,6 mm i ważąc 620 g. Otrzymujemy też uszczelnienia, blokadę wysuwania tubusu i fluorynową powłokę przedniej soczewki, która ułatwi utrzymanie obiektywu w czystości. Na front nakręcimy filtry o średnicy 67 mm.

Schemat uszczelnień modelu Tamron 18-300 mm f/3.5-6.3 Di III-A2 VC VXD

Cena i dostępność

Obiektyw w wersji do Sony E trafi na rynek 24 września w cenie 699 dolarów (ok. 2700 zł). Dokładnej polskiej ceny jeszcze nie znamy, ale prawdopodobnie będzie ona oscylować wokół pułapu 3000 zł. Data premiery wersji do Fujifilm X nie jest jeszcze znana.

Więcej informacji znajdziecie na stronie tamron.eu.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Laowa Argus 28 mm f/1.2 FF - najjaśniejszy na świecie obiektyw 28 mm chce zmienić to, jak postrzegasz szeroki kąt
Laowa Argus 28 mm f/1.2 FF - najjaśniejszy na świecie obiektyw 28 mm chce zmienić to, jak...
Laowa robi to kolejny raz. Nowy model z serii Argus łączy świat szerokiego kąta z dużym rozmyciem, a do tego jest całkiem kompaktowy. Może okazać się idealnym szkłem...
10
Czy Yongnuo znalazło sposób na Canona? Firma prezentuje obiektyw 85 mm f/1.8 z mocowaniem RF… kolejny raz
Czy Yongnuo znalazło sposób na Canona? Firma prezentuje obiektyw 85 mm f/1.8 z mocowaniem RF…...
Czy Yongnuo podzieli los Viltroxa i Samyanga, czy może chiński producent wymyślił sposób na to jak obejść prawne ograniczenia bagnetu RF? W ofercie kolejny raz pojawia...
7
Kolejne obiektywy Tamron do Nikon Z jeszcze w tym roku
Kolejne obiektywy Tamron do Nikon Z jeszcze w tym roku
W niedawnym wywiadzie przedstawiciele producenta zdradzili plany produkcji kolejnych obiektywów do Nikon Z. Czy przeniesiona zostanie cała oferta dostępna do Sony...
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)