Tamron 18-300 mm f/3.5-6.3 Di III-A2 VC VXD - uniwersalny zoom do APS-C trafia na rynek. Znamy cenę

Autor: Maciej Luśtyk

26 Sierpień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Zapowiadany od lipca wszechstronny obiektyw do bezlusterkowców Sony E i Fujifilm X już niebawem trafi do sprzedaży. Jak już zdążył nas przyzwyczaić producent, szkło będzie dostępne w atrakcyjnej cenie.

Tamron 18-300 mm f/3.5-6.3 Di III-A2 VC VXD pretenduje do miana najbardziej uniwersalnego zooma w bezlusterkowych systemach APS-C. Realny zasięg 27-450 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki), stosunkowo niewielkie rozmiary, szybki system AF i obiecywana wysoka jakość obrazu czynią z niego łakomy kąsek dla wszystkich lubiących pracę z zoomami. Dla wielu z powodzeniem stanie się także zapewne głównym obiektywem do fotografowania.

Po pierwszych lipcowych zapowiedziach, producent wreszcie oficjalnie prezentuje obiektyw, informując o pełnej specyfikacji, dostępności i cenie. Co prawda na razie jest to premiera wersji wyłącznie do systemu Sony E (dostępność wariantu Fujifilm X zostanie ogłoszona osobno), ale jak już wiemy obydwa szkła w obydwu systemach będą dzieliły ze sobą identyczne możliwości.

Pod względem optyki Tamron 18-300 mm f/3.5-6.3 Di III-A2 VC VXD ma być najlepszym zoomem w swojej klasie

Obiektyw Tamron 18-300 mm f/3.5-6.3 Di III-A2 VC VXD w wersji do Fujifilm X i Sony E. Jak widać, różnić w konstrukcji raczej nie uświadczymy

Układ optyczny modelu Tamron 18-300 mm f/3.5-6.3 Di III-A2 VC VXD zbudowano w oparciu o 19 soczewek w 15 grupach oraz 7-listkową przysłonę. Wśród nich znajdziemy 3 hybrydowe soczewki asferyczne oraz 4 soczewki o obniżonej dyspersji, dzięki czemu szkło zachowywać ma ostrość w całym zakresie ogniskowych i dobrze radzić sobie z aberracją chromatyczną. Producent twierdzi, że będzie to najlepszy obiektyw w swojej klasie.

Na dodatek obiektyw może pochwalić się krótką minimalną odległość ostrzenia (15 cm przy szerokim końcu, 99 cm przy ogniskowej 300 mm), dzięki czemu będzie służyć także za obiektyw pseudo-makro (skala odwzorowania 1:2 - 1:4). Przy ogniskowej 18 mm ostrość będzie łapana już 2 mm od przedniej soczewki obiektywu. Zapowiada się bardzo ciekawie.

Będzie także szybki, kompaktowy i wygodny

Do tego otrzymujemy szybki i dobrze współpracującymi z systemami śledzenia aparatów silnik autofokusu VXD, a także wydajny system stabilizacji optycznej. W oficjalnej informacji prasowej producent informuje, że dzięki technologiom AI obiektyw obierze charakterystykę kompensacji jak przy filmowaniu obiektywami o ogniskowych ok. 70 mm. Trudno powiedzieć o co dokładnie chodzi, ale prawdopodobnie chodzi o to, że na długim krańcu ogniskowych będziemy mogli pracować równie skutecznie co niestabilizowanymi obiektywami 70 mm.

Jak na swoje możliwości, szkło jest też naprawdę kompaktowe, mierząc raptem 75,5 x 125,6 mm i ważąc 620 g. Otrzymujemy też uszczelnienia, blokadę wysuwania tubusu i fluorynową powłokę przedniej soczewki, która ułatwi utrzymanie obiektywu w czystości. Na front nakręcimy filtry o średnicy 67 mm.

Schemat uszczelnień modelu Tamron 18-300 mm f/3.5-6.3 Di III-A2 VC VXD

Cena i dostępność

Obiektyw w wersji do Sony E trafi na rynek 24 września w cenie 699 dolarów (ok. 2700 zł). Dokładnej polskiej ceny jeszcze nie znamy, ale prawdopodobnie będzie ona oscylować wokół pułapu 3000 zł. Data premiery wersji do Fujifilm X nie jest jeszcze znana.

Więcej informacji znajdziecie na stronie tamron.eu.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sigma 24 mm f/1.4 DG DN Art - uniwersalny jasny szeroki kąt w kompaktowym wydaniu
Sigma 24 mm f/1.4 DG DN Art - uniwersalny jasny szeroki kąt w kompaktowym wydaniu
Sigma prezentują nową, bezlusterkową wersję modelu 24 mm f/1.4. Obiektyw łączy w sobie zaawansowane rozwiązania optyczne z rozbudową ergonomią i kompaktowymi...
15
Sigma 20 mm f/1.4 DG DN Art - nowy szerokokątny standard do astrofotografii, krajobrazu i filmowania?
Sigma 20 mm f/1.4 DG DN Art - nowy szerokokątny standard do astrofotografii, krajobrazu i...
Sigma prezentuje nową, bezusterkową wersję modelu 20 mm f/1.4. Dzięki dopracowanemu układowi optycznemu i rozbudowanej konstrukcji ma szansę stać się ulubionym...
7
Nikon aktualizuje obiektywy Z o liniową kontrolę pierścienia ostrości
Nikon aktualizuje obiektywy Z o liniową kontrolę pierścienia ostrości
Nikon wypuszcza ważną aktualizację dla 3 obiektywów ze swojej oferty. Główną nowością jest możliwość liniowej kontroli ostrości w trybie MF, z której ucieszą się...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)