Canon RF 100 mm f/2.8L Macro IS USM - obiektyw makro z regulacją bokeh na żywo i powiększeniem 1.4x

6

Autor: Krzysztof Mularczyk

14 Kwiecień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Canon zaprezentował zaawansowany obiektyw do bezlusterkowców R. Oferuje powiększenie aż 1.4x oraz regulację aberracji sferycznej w trakcie fotografowania

Plotki na temat topowego obiektywu makro w systemie EOS R, o których niedawno pisaliśmy, potwierdziły się. Canon zaprezentował właśnie model RF 100 mm f/2.8L Macro IS USM przeznaczony do swoich bezlusterkowców.

Nowy obiektyw makro Canon RF - rekordowe w tej klasie powiększenie i funkcja regulacji bokeh

Nowy obiektyw nie jest kalką popularnego modelu EF 100 mm f/2.8L Macro IS USM. Oferuje większe powiększenie - aż 1.4x w stosunku do 1.0x oraz wyjątkową funkcję regulacji aberracji sferycznej. Dzięki temu w trakcie fotografowania lub filmowania, kręcąc pierścieniem SA, można regulować efekt bokeh na żywo. Ta funkcja z pewnością przypadnie do gustu także fotografom portretowym.

Układ optyczny nowego obiektywu składa się z 17 soczewek ustawionych w 13 grupach i wykorzystuje powłoki Super Spectra do redukcji odblasków. Ma wbudowany system stabilizacji optycznej o skuteczności 5 EV, a wraz z układem stabilizacji matrycy, efektywność wzrasta aż do 8 EV.

Za ciche i szybkie automatyczne ustawianie ostrości odpowiadają dwa silniki Nano USM. Na korpusie znajduje się także pierścień funkcyjny do regulacji kompensacji ekspozycji, czasu otwarcia migawki, przysłony lub czułości ISO.

Obiektyw współpracuje z filtrami 67 mm. Jest też oczywiście uszczelniony, jak przystało na model z serii L.

Canon RF 100 mm f/2.8L Macro IS USM - cena i dostępność

Canon RF 100 mm f/2.8L Macro IS USM ma kosztować 1400 dolarów, czyli w okolicach 5500 zł. Będzie dostępny w sprzedaży od lipca.

Szerzej o nowym obiektywie przeczytacie na stronie producenta.

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Zenitar 2/35, Zenitar 1.5/50, Zenitar 2.8/60 Macro i Selena 1.9/58 - nowe obiektywy Made in Russia
Zenitar 2/35, Zenitar 1.5/50, Zenitar 2.8/60 Macro i Selena 1.9/58 - nowe obiektywy Made in Russia
Zapowiadane w zeszłym roku obiektywy rosyjskiej firmy Zenit weszły do sprzedaży. To cztery ciekawe konstrukcje do lustrzanek Canon i Nikon oraz do bezlusterkowców Sony
8
2
Nikon wstrzymuje  produkcję siedmiu obiektywów do lustrzanek
Nikon wstrzymuje produkcję siedmiu obiektywów do lustrzanek
Spodziewaliśmy się tego. Wszystko wskazuje na to, że Nikon wycofał z produkcji siedem obiektywów z mocowaniem F do lustrzanek pełnoklatkowych i DX
2
0
Yongnuo YN 85 mm f/1.8R DF DSM AF- pierwszy tani obiektyw portretowy z AF do Canon RF
Yongnuo YN 85 mm f/1.8R DF DSM AF- pierwszy tani obiektyw portretowy z AF do Canon RF
Chiński producent prezentuje stałkę, która zapewne szybko stanie się ulubionym wyborem posiadaczy modelu Canon EOS RP. Yongnuo YN 85 mm f/1.8R DF DSM AF to pierwszy...
11
0
Powiązane artykuły