Płaskie soczewki sterowane ciepłem - naukowcom udało się skonstruować wyjątkowy obiektyw

Autor: Krzysztof Mularczyk

1 Marzec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Nowy rodzaj obiektywu na bazie metasoczewek skonstruowali uczeni z MIT. Zamiast klasycznego szkła, układ jest sterowany temperaturą.

O materiałach i rozwiązaniach, które miałyby zastąpić w przyszłości tradycyjną optykę słyszymy od dawna. Tym razem swój sukces ogłosili naukowcy z MIT. Ich wyjątkowy obiektyw został wykonany z przezroczystego materiału "zmiennofazowego", który może zmienić swoją strukturę atomową po podgrzaniu i przez to w różny sposób oddziaływać ze światłem.

Na powierzchni tego materiału znajdują się precyzyjne struktury, które załamują światło i są czułe na temperaturę. Jeśli dla przykładu w temperaturze pokojowej skupiają światło w jednym punkcie, po podgrzaniu punkt ostrości przesunie się. Zamiast więc mechanicznych elementów w obiektywie, nowa technologia używałaby zintegrowanych mikrogrzałek, które poprzez krótkie impulsy regulowałyby ciepło warstwy i tym samym punkt ostrości. Oczywiście, aby to zadziałało równie szybko musiałby działać proces ochładzania, by przesuwać ostrość w drugą stronę.

Powyżej powiększony obraz ukazujący strukturę metasoczewki, a na zdjęciu wejściowym widok z mikroskopu optycznego

Pomysł działa, bo naukowcom udało się go zrealizować w zakresie podczerwieni. Wiążą z nim oczywiście duże nadzieje. W ten sposób można by konstruować płaskie, wolne od mechanicznych elementów i aberracji optycznych obiektywy. Jednak do zastosowania tej technologii w zwykłej fotografii jeszcze bardzo długa droga.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Foto-Technika, dystrybutor marki Viltrox, ogłasza rozpoczęcie przedsprzedaży swojego najnowszego obiektywu Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro z mocowaniem Sony E oraz Nikon Z.
2
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Jest mały i lekki, ale oferuje duży zoom i pozwala fotografować z bliska. Nowy obiektyw Panasonika na pewno spodoba się wszystkim, którzy niechętnie zmieniają w podróży obiektywy.
13
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony uzupełnia środkową półkę swojej szklarni o krótki, ale szybki i kompaktowy standardowy zoom f/2,8. To ciekawa propozycja nie tylko dla fotografów ale również filmowców.
10
Powiązane artykuły