30 mln obiektywów Canon EF!

0
Łukasz Kacperczyk
24 Styczeń 2006
Artykuł na: 6-9 minut
Canon poinformował, że wyprodukował już 30 milionów obiektywów z bagnetem EF. Potwierdza to niezwykle silną pozycję japońskiego giganta na rynku fotograficznym i niesłabnącą popularność systemu Canon EOS. Gratulujemy!
Z informacji prasowej Canona wynika, że wyprodukowanie pierwszych 10 milionów szkieł z bagnetem EF zajęło firmie 8 lat. Druga dziesiątka już tylko pięć i pół roku, a trzydziestomilionowy obiektyw zszedł z taśmy produkcyjnej po kolejnych 5 latach. Jak widać, zainteresowanie optyką Canon EF nie słabnie, a dzięki cyfrowej rewolucji firma jeszcze umocniła swoją pozycję - tym razem zarówno w segmencie amatorskim, jak zawodowym.


Poniżej zamieszczamy polską informację prasową wystosowaną przez Canona z tej okazji.

Canon wyprodukował 30 milionów obiektywów EF

Tokio, 19 stycznia 2006 - Canon ogłosił dziś osiągnięcie kolejnego epokowego wydarzenia w historii produkcji obiektywów - wyprodukowano 30 milionów obiektywów serii EF!

Produkcja wymiennych obiektywów serii EF przeznaczonych do lustrzanek serii Canon EOS z automatycznym ustawianiem ostrości rozpoczęła się w 1987 roku w fabryce firmy w Utsunomiya. Canon wyprodukował 10-milionowy obiektyw EF w sierpniu 1995, 20-milionowy w lutym 2001, a niecałe 5 lat później produkcja osiągnęła poziom 30 milionów egzemplarzy. To wydarzenie świadczy o dużej satysfakcji klientów z jakości zdjęć, jaką oferują obiektywy EF, oraz ich zadowoleniu z profesjonalnej obsługi przez przedstawicieli Canona.
Pierwszy opracowany przez Canona obiektyw EF [electro-focus] łączący bagnet o szerokim przekroju [i elektronicznym przekazywaniu danych] z wbudowanym silnikiem AF powstał w roku 1987. W listopadzie tego roku Canon przedstawił pierwszy na świecie* obiektyw wyposażony w silnik ultradźwiękowy USM - model EF 300mm f/2,8L USM. We wrześniu 1989 zaprezentowano obiektyw o największym* na świecie otworze względnym: EF 50mm f/1,0L USM. A we wrześniu 1995 zaprezentowano obiektyw EF 75-300mm f/4-5,6 IS, pierwszy na świecie* obiektyw wyposażony w układ stabilizacji obrazu korygujący drżenie aparatu. Później, w grudniu 2001, Canon wyprodukował pierwszy superteleobiektyw zbudowany w oparciu o soczewkę dyfrakcyjną* - EF 400mm f/4 DO IS USM. Dzięki stałemu wprowadzaniu najnowocześniejszych technologii linia obiektywów Canon EF jest uważana za najlepszą w branży.

W połączeniu z zaprezentowana we wrześniu 2003 lustrzanką cyfrową Canon EOS Kiss Digital [w Europie znana jako EOS 300D], która osiągnęła wyjątkowy sukces na całym świecie, sprzedaż przekroczyła już bowiem1 200 000 egzemplarzy - Canon rozszerzył linię obiektywów EF o obiektywy EF-S przeznaczone do użycia z lustrzankami cyfrowymi wyposażonymi w matryce formatu APS-C [22,2x14,8mm].

W chwili obecnej linia obiektywów EF składa się z 60** modeli, co stanowi najszerszą ofertę w całej branży***. Obiektywy Canon EF mają zakres ogniskowych od super-szerokokątnego 14mm do super-teleobiektywu 600mm, linia składa się z zoomów standardowych i zoomów tele-, jasnych obiektywów o dużym otworze względnym i obiektywów TS-E, pozwalających na korekcję perspektywy i dystorsji. Obiektywy Canon EF są doskonale oceniane przez szerokie rzesze użytkowników, tak profesjonalistów i zaawansowanych amatorów, jak i początkujących entuzjastów fotografii. Osiągają dzięki temu pierwsze miejsce pod względem udziału w rynku wymiennych obiektywów fotograficznych.

Jako że obiektywy EF są doskonale dostosowane do użycia z lustrzankami cyfrowymi serii Canon EOS D oraz analogowymi lustrzankami Canona, firma zamierza stale rozwijać tę linię produktów jako podstawę systemu EOS.

Dzięki stałym innowacjom na każdym etapie projektowania i produkcji obiektywów Canon zamierza stale produkować najnowocześniejsze produkty odpowiadające na potrzeby użytkowników oraz otwierające nowe kierunki w kreacji fotografii.

* Dla małoobrazkowych lustrzanek z automatyką ostrości.
** W tym dwa obiektywy EF-S i dwa telekonwertery EF.
*** Stan na 17 stycznia 2006.]

{BIT|30 milionów obiektywów Canon EF

Amstelveen, Holandia, 20 stycznia 2006

Canon świętuje wyprodukowanie 30 milionów wymiennych obiektywów EF - w mniej niż dwadzieścia lat po prezentacji systemu Canon EOS i bagnetu Canon EF. Pokazując wzrost popularności fotografii za pomocą lustrzanek - 10 milionów obiektywów wyprodukowano w ciągu ostatnich pięciu lat.
Bagnet EF zrewolucjonizował fotografię małoobrazkową w 1987 roku zastępując mechaniczne połączenia między aparatem a obiektywem połączeniami elektronicznymi i wprowadzając silnik do wnętrza obiektywu. Mimo stałego rozwoju systemu ustawiania ostrości, technologii stabilizacji obrazu, materiałów stosowanych do budowy obiektywów, uszczelek i wzornictwa - bagnet EF nie zmienia się. Każdy obiektyw EF jest kompatybilny z każdym wyprodukowanym korpusem Canon EOS, w tym nowoczesnymi aparatami cyfrowymi.

"To osiągnięcie jest symbolem naszej siły w badaniach, projektowaniu i budowie obiektywów. To podstawowe umiejętności Canona" powiedział Mogens Jensen, szef CCI EUROPE. "Doświadczenie w budowie obiektywów daje nam strategiczną przewagę w każdym segmencie rynku, na którym konkurujemy i jest fundamentem naszego aktualnego sukcesu na polu lustrzanek cyfrowych."


Niezrównana linia
W chwili obecnej produkowanych jest ponad 50 obiektywów EF. Ich zakres ogniskowych wynosi 14-600 mm. Znajdziemy wśród nich obiektywy specjalistyczne: makro, rybie oko, modele z pochylaną i przesuwaną czołówką oraz obiektywy z układem stabilizacji obrazu. Dla zawodowców przeznaczone są 22 aktualnie produkowane obiektyw serii L. Dzięki specjalnym elementom optycznym, jakości budowy i odporności na warunki pracy - seria L stanowi szczyt możliwości jakie dają współczesne obiektywy. Ponad 70% fotografów akredytowanych podczas Igrzysk Olimpijskich w Atenach korzystało z aparatów Canon EOS.

Tradycja precyzyjnej optyki
Trzydzieści milionów obiektywów EF należy dodać do wyprodukowanych wcześniej milionów obiektywów FD - produkowanych do roku 1987. Uzupełniają one również dziesiątki milionów obiektywów Canon stosowanych w aparatach kompaktowych, kamerach video oraz kamerach telewizyjnych i filmowych, wybieranych przez branżę z powodu jakości obrazu.

Pierwsze na świecie
Historia rozwoju obiektywów Canon obejmuje szereg technologii zastosowanych po raz pierwszy na świecie:
- pierwsze komercyjne zastosowanie silników ultradźwiękowych USM [Ultrasonic Motor] w wymiennych obiektywach do lustrzanek małoobrazkowych. Stosowane teraz w większości obiektywów EF silniki USM zapewniają szybkie i ciche ustawianie ostrości,

- pierwsze zastosowanie w wymiennym obiektywie do lustrzanki małoobrazkowej soczewki asferycznej korygującej aberrację chromatyczną, która pogarsza jakość obrazu w tradycyjnych obiektywach,

- pierwsze zastosowanie w wymiennych obiektywach do lustrzanek szkła fluorkowego w soczewkach o niskiej dyspersji UD [Ultra Low Dispertion] i SuperUD redukujących aberrację chromatyczną,

- pierwszy na świecie obiektyw wymienny wyposażony w układ stabilizacji obrazu [IS], najnowszy układ IS Canona pozwala fotografować z czasem migawki ośmiokrotnie dłuższym niż bez IS - otrzymane zdjęcia są ostre i wyraźne, nie ma na nich rozmycia spowodowanego ruchem aparatu. Układ IS stosowany jest obecnie w 12 obiektywach EF,

- pierwsza i jak dotąd jedyna firma stosująca w obiektywach wymiennych do lustrzanek element dyfrakcyjny [DO], korzystając z dyfrakcji bardziej niż z refrakcji - obiektywy Canon EF 400mm f/4 DO IS USM i Canon EF 70-300 f/4,5-5,6 DO IS USM dają doskonałą jakość obrazu będąc jednocześnie konstrukcjami znacznie mniejszymi i lżejszymi od konwencjonalnych konstrukcji o podobnych parametrach,

- pierwszy 10-krotny zoom [EF 35-350mm f/3,5-5,6L USM]

- najdłuższa ogniskowa i największy otwór względny [EF 1200mm f/5,6L USM]]

{BIT|Ewolucja linii EF

Rozwój technologii aparatów sprawia, że obiektywy EF muszą również się zmieniać. Aby eliminować odbicia wywoływane przez obecność matrycy w aparatach cyfrowych, stosowane są nawet powłoki przeciwodblaskowe Super Spectra i nowy sposób kształtowania soczewek. W celu wykorzystania możliwości dawanych przez małą matrycę aparatów takich jak EOS350D i EOS 20D opracowano bagnet EF-S pozwalający budować małe i lekki obiektywy o doskonałej jakości optycznej.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Panasonic Lumix S Pro 16-35 mm f/4 - niewielkie rozmiary, wzorowa optyka i... wysoka cena
Panasonic Lumix S Pro 16-35 mm f/4 - niewielkie rozmiary, wzorowa optyka i... wysoka cena
Nowy kompaktowy szerokokątny zoom do systemu L-Mount ma być propozycją, która spodoba się zwłaszcza fotografom krajobrazu i niektórym reportażystom. Szkło ma być też...
6
0
Lumix S Pro 70-200 mm f/2.8 O.I.S. - stabilizacja do 7 EV na pełnej klatce
Lumix S Pro 70-200 mm f/2.8 O.I.S. - stabilizacja do 7 EV na pełnej klatce
Panasonic uzupełnia linię profesjonalnych obiektywów przeznaczonych do flagowych bezlusterkowców S1 - Nowy telezoom ma być idealnym wyborem dla zawodowców, oczekujących wysokiej sprawności w...
8
0
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN ART - nowy król reporterskich zoomów?
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN ART - nowy król reporterskich zoomów?
Nowy obiektyw Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN ART to według zapewnień producenta, najlepsze szkło w swojej klasie. Specyfikacja rzeczywiście imponuje i daje nadzieję na...
26
1
Powiązane artykuły