Fujifilm Fujinon GF 80 mm f/1.7 R WR - najjaśniejsze szkło z AF do średniego formatu

Autor: Maciej Luśtyk

27 Styczeń 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Fujifilm rozszerza system GFX o jedno z najciekawszych szkieł, jakie w ostatnich latach wzbogaciło segment średniego formatu. Fujinon GF 80 mm f/1.7 R W ma szansę stać się jednym z najbardziej pożądanych obiektywów w systemie.

Szkła 80 mm to średnioformatowy standard, nic więc dziwnego, że podobna konstrukcja zawitała także do świata Fujifilm GFX. W dodatku może pochwalić się największą jasnością spośród wszystkich średnioformatowych obiektywów, wyposażonych w silnik AF.

Portretowy król

Podpięty do któregoś ze średnioformatowych aparatów Fujifilm obiektyw Fujinon GF 80 mm f/1.7 R WR zaoferuje nam więc ekwiwalent 63 mm i głębię ostrości taką, jak przy pełnoklatkowym obiektywie f/1.3. Jak można się spodziewać, szkło tego typu będzie cieszyło się ogromną popularnością wśród użytkowników zainteresowanych portretem czy fotografią reklamową.

Obiektyw jest także całkiem kompaktowy - mierzy 95 x 99 mm i waży 795 gramów. Jego konstrukcja optyczna została zaś zbudowana w oparciu o 12 elementów w 9 grupach, wśród których znajdziemy 1 soczewkę asferyczną i 2 soczewki ED. 9-listkową przysłonę przymkniemy z kolei do wartości f/22, a obiektyw pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 70 cm. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 77 mm.

Za ostrzenie odpowiada tu silnik DC, który przesuwa aż 6 soczewek, raczej więc nie należy spodziewać się zawrotnej prędkości ustawiania ostrości, ale producent twierdzi, że szkło jest w stanie skutecznie współpracować z systemem wykrywania oka i twarzy w aparacie.

Obiektyw Fujifilm Fujinon GF 80 mm f/1.7 R WR jest także w pełni uszczelniony i oferuje fluorynową powłokę przedniej soczewki, która ułatwi utrzymanie jej w czystości.

Cena i dostępność

Co najważniejsze, jak na swoje możliwości i segment średnioformatowy, obiektyw nie jest też koszmarnie drogi. Zapłacimy za niego 2499 dolarów, czyli ok. 9500 zł. Dokładnej polskiej ceny jeszcze nie znamy, ale prawdopodobnie należy spodziewać się pułapu ok. 12 tys. złotych.

Więcej informacji znajdziecie na stronie fujifilm.eu.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Promocja na obiektywy Tamron - szkła za złotówkę
Promocja na obiektywy Tamron - szkła za złotówkę
Dystrybutor marki Tamron informuje o dwóch interesujących promocjach na obiektywy producenta. Do wyczerpania zapasów, przy zakupie dwóch popularnych zoomów otrzymamy obiektywy...
2
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike prezentuje kolejny obiektyw wyposażony w silnik AF i tym razem celuje znacznie wyższy segment niż wcześniej. Meike 85 mm f/1.4 STM ma być konkurencją dla profesjonalnych modeli o...
8
7Artisans zapowiada pierwszy obiektyw z AF. To kolejny chiński producent, który dokonał tego w krótkim czasie
7Artisans zapowiada pierwszy obiektyw z AF. To kolejny chiński producent, który dokonał tego w...
Chiński 7Artisans dołącza do producentów optyki, którzy w swojej ofercie posiadają obiektywy z silnikiem AF. To jednocześnie kolejna z firm, która doszła do tego w ciągu raptem paru...
11
Powiązane artykuły