Fujifilm Fujinon GF 80 mm f/1.7 R WR - najjaśniejsze szkło z AF do średniego formatu

2

Autor: Maciej Luśtyk

27 Styczeń 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Fujifilm rozszerza system GFX o jedno z najciekawszych szkieł, jakie w ostatnich latach wzbogaciło segment średniego formatu. Fujinon GF 80 mm f/1.7 R W ma szansę stać się jednym z najbardziej pożądanych obiektywów w systemie.

Szkła 80 mm to średnioformatowy standard, nic więc dziwnego, że podobna konstrukcja zawitała także do świata Fujifilm GFX. W dodatku może pochwalić się największą jasnością spośród wszystkich średnioformatowych obiektywów, wyposażonych w silnik AF.

Portretowy król

Podpięty do któregoś ze średnioformatowych aparatów Fujifilm obiektyw Fujinon GF 80 mm f/1.7 R WR zaoferuje nam więc ekwiwalent 63 mm i głębię ostrości taką, jak przy pełnoklatkowym obiektywie f/1.3. Jak można się spodziewać, szkło tego typu będzie cieszyło się ogromną popularnością wśród użytkowników zainteresowanych portretem czy fotografią reklamową.

Obiektyw jest także całkiem kompaktowy - mierzy 95 x 99 mm i waży 795 gramów. Jego konstrukcja optyczna została zaś zbudowana w oparciu o 12 elementów w 9 grupach, wśród których znajdziemy 1 soczewkę asferyczną i 2 soczewki ED. 9-listkową przysłonę przymkniemy z kolei do wartości f/22, a obiektyw pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 70 cm. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 77 mm.

Za ostrzenie odpowiada tu silnik DC, który przesuwa aż 6 soczewek, raczej więc nie należy spodziewać się zawrotnej prędkości ustawiania ostrości, ale producent twierdzi, że szkło jest w stanie skutecznie współpracować z systemem wykrywania oka i twarzy w aparacie.

Obiektyw Fujifilm Fujinon GF 80 mm f/1.7 R WR jest także w pełni uszczelniony i oferuje fluorynową powłokę przedniej soczewki, która ułatwi utrzymanie jej w czystości.

Cena i dostępność

Co najważniejsze, jak na swoje możliwości i segment średnioformatowy, obiektyw nie jest też koszmarnie drogi. Zapłacimy za niego 2499 dolarów, czyli ok. 9500 zł. Dokładnej polskiej ceny jeszcze nie znamy, ale prawdopodobnie należy spodziewać się pułapu ok. 12 tys. złotych.

Więcej informacji znajdziecie na stronie fujifilm.eu.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nadchodzi niedroga alternatywa dla natywnych szkieł Nikon Z. Viltrox szykuje premierę 6 nowych stałek
Nadchodzi niedroga alternatywa dla natywnych szkieł Nikon Z. Viltrox szykuje premierę 6 nowych...
Użytkownicy bezlusterkowców Nikona otrzymują jedną z najlepszych wiadomości od inauguracji systemu. Już niebawem w ofercie mocowania Z pojawi się 6 jasnych i...
19
1
Zenitar 2/35, Zenitar 1.5/50, Zenitar 2.8/60 Macro i Selena 1.9/58 - nowe obiektywy Made in Russia
Zenitar 2/35, Zenitar 1.5/50, Zenitar 2.8/60 Macro i Selena 1.9/58 - nowe obiektywy Made in Russia
Zapowiadane w zeszłym roku obiektywy rosyjskiej firmy Zenit weszły do sprzedaży. To cztery ciekawe konstrukcje do lustrzanek Canon i Nikon oraz do bezlusterkowców Sony
10
11
Nikon wstrzymuje  produkcję siedmiu obiektywów do lustrzanek
Nikon wstrzymuje produkcję siedmiu obiektywów do lustrzanek
Spodziewaliśmy się tego. Wszystko wskazuje na to, że Nikon wycofał z produkcji siedem obiektywów z mocowaniem F do lustrzanek pełnoklatkowych i DX
41
0
Powiązane artykuły