ZF, czyli Zeiss + Nikon

Prowadzona od ponad miesiąca kampania "teaserowa" na stronach Zeissa zakończona. Dziś ogłoszono to, o czym wszyscy zdążyli się już wcześniej dowiedzieć - Carl Zeiss będzie produkował obiektywy z mocowaniem Nikon F. Nową linię ZF zapoczątkuje para klasyków: Planar T* 1,4/50 ZF, Planar T* 1,4/85 ZF.
Pod koniec grudnia informowaliśmy o kampanii reklamowej na stronach firmy Carl Zeiss. Co tydzień odsłaniano więcej szczegółów na temat nowych produktów, które miały ucieszyć "miliony użytkowników lustrzanek". Internauci dość szybko jednak odnaleźli pozostałe teasery i wyszło na jaw, że chodzi o obiektywy z mocowaniem Nikon F. Zapowiadało się ciekawie.

Nowa linia obiektywów ZF

Na początek na rynek trafią dwa Planary T* - 1,4/50 ZF i 1,4/85. W wywiadzie zamieszczonym na stronie producenta dr Winfried Scherle (Vice President & General Manager, Camera Lens Division) zapewnia, że nowe obiektywy idealnie nadają się do lustrzanek cyfrowych, w tym, co podkreślił, pełnoklatkowych. Z tej samej rozmowy dowiadujemy się, że już wkrótce Zeiss będzie miał w ofercie obiektywów linii ZF szkła, których nigdy nie było z mocowaniem Contaksa.

Obiektywy są projektowane i testowane w siedzibie Zeissa w Oberkochen, a powstają w japońskiej fabryce Cosiny, ale za kontrolę jakości są odpowiedzialni pracownicy niemieckiej firmy. Zaprezentowane dziś szkła mają trafić do sprzedaży wiosną tego roku, a na targach Photokina 2006 powinniśmy zobaczyć więcej propozycji. Zresztą, na prezentowanym zdjęciu widać jeszcze dwa szkła - Makro-Planara (zapewne 50 mm) i Distagona. Na więcej szczegółów musimy jednak poczekać.

Zeissy ZF to obiektywy manualne. Nie wiemy na razie nic na temat komunikacji szkieł z korpusami, więc trzeba postawić pytanie o celowość całego przedsięwzięcia. Na razie na klienta docelowego wybrano najwyraźniej osoby, na które działa magia marki. Z niecierpliwością czekamy na jakieś nowe konstrukcje. Chwilowo wygląda na to, że zrobiono wiele hałasu o nic, ale bądźmy dobrej myśli.

Warto wspomnieć, że jednocześnie z linią ZF, troszkę po cichu na scenę wkracza seria ZS. Będą to te same obiektywy co ZF, ale z gwintem M42 - przez przejściówkę można z takich obiektywów korzystać np. z canonami (zarówno EOS jak FD), cyfrowymi pentaksami, minoltami czy małoobrazkowymi lustrzankami z mocowaniem M42.

Nie znamy jeszcze cen obiektywów ZF, ale producent zapewnia, że będą konkurencyjne w stosunku do odpowiadających im szkieł w ofercie Nikona.

Poniżej podstawowe specyfikacje opisywanych obiektywów.

Planar T* 1,4/50 ZF
NazwaCarl Zeiss Planar T* 1,4/50 ZF
Typstałoogniskowy
Konstrukcja7 elementów w 6 grupach
Stabilizacja obrazubrak
Autofokusnie
Ogniskowa50 mm
Otwór maksymalny1.4
Dystans min.0,45 m
Kąt
  • 46° (po przekątnej)
  • 39° (w poziomie)
Przesłona
  • F1.4 - F16
  • co pół podziałki
MocowanieNikon F
Powiększeniepole widzenia 16 x 24 cm
Filtr58 mm
Osłonab.d.
Obudowametal
Wymiary66 x 69 mm
Waga330 g
Akcesoriab.d.
Artykuł na FotopolisZF, czyli Zeiss + Nikon


Planar T* 1,4/85 ZF
NazwaCarl Zeiss Planar T* 1,4/85 ZF
Typstałoogniskowy
Konstrukcja6 elementów w 5 grupach
Stabilizacja obrazubrak
Autofokusnie
Ogniskowa85 mm
Otwór maksymalny1.4
Dystans min.1 m
Kąt
  • 28,5° (po przekątnej)
  • 24° (w poziomie)
Przesłona
  • F1.4 - F16
  • co pół podziałki
MocowanieNikon F
Powiększeniepole widzenia 24 x 36 cm
Filtr72 mm
Osłonab.d.
Obudowametal
Wymiary77 x 86 mm
Waga570 g
Akcesoriab.d.
Artykuł na FotopolisZF, czyli Zeiss + Nikon
Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7