ZF, czyli Zeiss + Nikon

Prowadzona od ponad miesiąca kampania "teaserowa" na stronach Zeissa zakończona. Dziś ogłoszono to, o czym wszyscy zdążyli się już wcześniej dowiedzieć - Carl Zeiss będzie produkował obiektywy z mocowaniem Nikon F. Nową linię ZF zapoczątkuje para klasyków: Planar T* 1,4/50 ZF, Planar T* 1,4/85 ZF.
Pod koniec grudnia informowaliśmy o kampanii reklamowej na stronach firmy Carl Zeiss. Co tydzień odsłaniano więcej szczegółów na temat nowych produktów, które miały ucieszyć "miliony użytkowników lustrzanek". Internauci dość szybko jednak odnaleźli pozostałe teasery i wyszło na jaw, że chodzi o obiektywy z mocowaniem Nikon F. Zapowiadało się ciekawie.

Nowa linia obiektywów ZF

Na początek na rynek trafią dwa Planary T* - 1,4/50 ZF i 1,4/85. W wywiadzie zamieszczonym na stronie producenta dr Winfried Scherle (Vice President & General Manager, Camera Lens Division) zapewnia, że nowe obiektywy idealnie nadają się do lustrzanek cyfrowych, w tym, co podkreślił, pełnoklatkowych. Z tej samej rozmowy dowiadujemy się, że już wkrótce Zeiss będzie miał w ofercie obiektywów linii ZF szkła, których nigdy nie było z mocowaniem Contaksa.

Obiektywy są projektowane i testowane w siedzibie Zeissa w Oberkochen, a powstają w japońskiej fabryce Cosiny, ale za kontrolę jakości są odpowiedzialni pracownicy niemieckiej firmy. Zaprezentowane dziś szkła mają trafić do sprzedaży wiosną tego roku, a na targach Photokina 2006 powinniśmy zobaczyć więcej propozycji. Zresztą, na prezentowanym zdjęciu widać jeszcze dwa szkła - Makro-Planara (zapewne 50 mm) i Distagona. Na więcej szczegółów musimy jednak poczekać.

Zeissy ZF to obiektywy manualne. Nie wiemy na razie nic na temat komunikacji szkieł z korpusami, więc trzeba postawić pytanie o celowość całego przedsięwzięcia. Na razie na klienta docelowego wybrano najwyraźniej osoby, na które działa magia marki. Z niecierpliwością czekamy na jakieś nowe konstrukcje. Chwilowo wygląda na to, że zrobiono wiele hałasu o nic, ale bądźmy dobrej myśli.

Warto wspomnieć, że jednocześnie z linią ZF, troszkę po cichu na scenę wkracza seria ZS. Będą to te same obiektywy co ZF, ale z gwintem M42 - przez przejściówkę można z takich obiektywów korzystać np. z canonami (zarówno EOS jak FD), cyfrowymi pentaksami, minoltami czy małoobrazkowymi lustrzankami z mocowaniem M42.

Nie znamy jeszcze cen obiektywów ZF, ale producent zapewnia, że będą konkurencyjne w stosunku do odpowiadających im szkieł w ofercie Nikona.

Poniżej podstawowe specyfikacje opisywanych obiektywów.

Planar T* 1,4/50 ZF
NazwaCarl Zeiss Planar T* 1,4/50 ZF
Typstałoogniskowy
Konstrukcja7 elementów w 6 grupach
Stabilizacja obrazubrak
Autofokusnie
Ogniskowa50 mm
Otwór maksymalny1.4
Dystans min.0,45 m
Kąt
  • 46° (po przekątnej)
  • 39° (w poziomie)
Przesłona
  • F1.4 - F16
  • co pół podziałki
MocowanieNikon F
Powiększeniepole widzenia 16 x 24 cm
Filtr58 mm
Osłonab.d.
Obudowametal
Wymiary66 x 69 mm
Waga330 g
Akcesoriab.d.
Artykuł na FotopolisZF, czyli Zeiss + Nikon


Planar T* 1,4/85 ZF
NazwaCarl Zeiss Planar T* 1,4/85 ZF
Typstałoogniskowy
Konstrukcja6 elementów w 5 grupach
Stabilizacja obrazubrak
Autofokusnie
Ogniskowa85 mm
Otwór maksymalny1.4
Dystans min.1 m
Kąt
  • 28,5° (po przekątnej)
  • 24° (w poziomie)
Przesłona
  • F1.4 - F16
  • co pół podziałki
MocowanieNikon F
Powiększeniepole widzenia 24 x 36 cm
Filtr72 mm
Osłonab.d.
Obudowametal
Wymiary77 x 86 mm
Waga570 g
Akcesoriab.d.
Artykuł na FotopolisZF, czyli Zeiss + Nikon
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8