Fujifilm rezygnuje z prac nad superjasnym Fujinon XF 33 mm f/1,0

Autor: Maciej Zieliński

23 Wrzesień 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Fujifilm wycofuje się z planów wprowadzenia na rynek obiektywu Fujinon XF 33 mm f/1.0. Zamiast tego skupi się na równie jasnym modelu 50 mm.

 

Powód jest prosty. Obiektyw o takich parametrach byłby zwyczajnie zbyt duży i zbyt ciężki. Wygląda na to, że inżynierowie Fujifilm uznali, że tworzenie tak karkołomnej konstrukcji, po prostu nie ma sensu. Jak tłumaczyli podczas Fujifilm X Summit, zapewnienie odpowiedniej jakości optycznej i korekcja wszelkich aberracji, wymagałaby zastosowania wielu dodatkowych elementów optycznych „które potrzebują przestrzeni”. W efekcie obiektyw byłby 3-krotnie dłuższy od modelu XF 35 f/2 i ważył nawet 1,3 kg. Jak słyszymy w relacji, taki model potrzebowałby już stopki statywowej, co ma najlepiej świadczyć o absurdalności pomysłu.

Portretówka zamiast standardu

Jednocześnie producent zapewnił, że nie rezygnuje z prac nad optyką o jasności f/1,0 i w pierwszej kolejności zamierza skupić się na modelu o ogniskowej 50 mm (ekwiwalent 75 mm dla pełnej klatki), który będzie mógł być znacznie mniejszy (co najmniej 35%) i lżejszy (ok. 900 g). Zamiast superjasnego standardu otrzymamy więc krótkie tele o typowo portretowej ogniskowej. Czy to słuszna decyzja? Pozostawiamy to Waszej ocenie.

Skopiuj link

Autor: Maciej Zieliński

Redaktor naczelny serwisu fotopolis.pl i miesięcznika Digital Camera Polska – wielki fan fotografii natychmiastowej, dokumentalnej i podróżniczego street-photo. Lubi małe dyskretne aparaty, kolekcjonuje albumy i książki fotograficzne.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Samyang Lens Station gratis przy zakupie obiektywów do Sony E
Samyang Lens Station gratis przy zakupie obiektywów do Sony E
Samyang rusza z nową promocją, w ramach której do każdego obiektywu Samyang AF z mocowaniem Sony E otrzymamy gratis stacje do kalibracji i aktualizacji firmware’u...
25
Pergear 60 mm f/2.8 Ultra-Macro - dwukrotne powiększenie dla bezlusterkowców APS-C
Pergear 60 mm f/2.8 Ultra-Macro - dwukrotne powiększenie dla bezlusterkowców APS-C
Niedrogi obiektyw makro wprowadziła do sprzedaży firma Pergear. Charakteryzuje się aż 2-krotnym odwzorowaniem obrazu i przeznaczony jest do aparatów z matrycami APS-C i Micro 4/3.
7
Tamron 18-300 mm f/3.5-6.3 Di III-A2 VC VXD - nadchodzi najbardziej uniwersalny zoom do bezlusterkowców APS-C. Po raz pierwszy też do Fujifilm X
Tamron 18-300 mm f/3.5-6.3 Di III-A2 VC VXD - nadchodzi najbardziej uniwersalny zoom do...
Wreszcie się doczekaliśmy. Tamron zapowiada nowy obiektyw APS-C z popularnej serii bezlusterkowych zoomów, który oprócz wariantu do aparatów Sony E, po raz pierwszy...
8