Fujifilm rezygnuje z prac nad superjasnym Fujinon XF 33 mm f/1,0

12
Maciej Zieliński
23 Wrzesień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Fujifilm wycofuje się z planów wprowadzenia na rynek obiektywu Fujinon XF 33 mm f/1.0. Zamiast tego skupi się na równie jasnym modelu 50 mm.

 

Powód jest prosty. Obiektyw o takich parametrach byłby zwyczajnie zbyt duży i zbyt ciężki. Wygląda na to, że inżynierowie Fujifilm uznali, że tworzenie tak karkołomnej konstrukcji, po prostu nie ma sensu. Jak tłumaczyli podczas Fujifilm X Summit, zapewnienie odpowiedniej jakości optycznej i korekcja wszelkich aberracji, wymagałaby zastosowania wielu dodatkowych elementów optycznych „które potrzebują przestrzeni”. W efekcie obiektyw byłby 3-krotnie dłuższy od modelu XF 35 f/2 i ważył nawet 1,3 kg. Jak słyszymy w relacji, taki model potrzebowałby już stopki statywowej, co ma najlepiej świadczyć o absurdalności pomysłu.

Portretówka zamiast standardu

Jednocześnie producent zapewnił, że nie rezygnuje z prac nad optyką o jasności f/1,0 i w pierwszej kolejności zamierza skupić się na modelu o ogniskowej 50 mm (ekwiwalent 75 mm dla pełnej klatki), który będzie mógł być znacznie mniejszy (co najmniej 35%) i lżejszy (ok. 900 g). Zamiast superjasnego standardu otrzymamy więc krótkie tele o typowo portretowej ogniskowej. Czy to słuszna decyzja? Pozostawiamy to Waszej ocenie.

Redaktor naczelny serwisu fotopolis.pl i miesięcznika Digital Camera Polska – wielki fan fotografii natychmiastowej, dokumentalnej i podróżniczego street-photo. Lubi małe dyskretne aparaty, kolekcjonuje albumy i książki fotograficzne.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Voigtlander Nokton 21 mm f/1.4 do Sony E i Color-Skopar 21 mm f/3.5 do Leica M już dostępne w Polsce
Voigtlander Nokton 21 mm f/1.4 do Sony E i Color-Skopar 21 mm f/3.5 do Leica M już dostępne w Polsce
Szerokokątne nowości firmy Voigtlander mają zainteresować miłośników wyrafinowanej optyki opakowanej w klasyczny i elegancki design - dodatkowo niemiecki producent przedstawił nowe akcesoria.
0
0
Nikon Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct - superjasny potwór zadebiutuje jeszcze w październiku. Cena zwala z nóg
Nikon Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct - superjasny potwór zadebiutuje jeszcze w październiku. Cena...
Nikon wreszcie oficjalnie zaprezentował zapowiadany od roku obiektyw Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct, który ma być ukoronowaniem bezlusterkowego systemu Z. Choć pięknie...
8
4
Laowa 4 mm f/2.8 Fisheye, 100 mm f/2.8 Macro 2:1 i 17 mm f/4 Zero-D już na polskim rynku. Znamy ceny
Laowa 4 mm f/2.8 Fisheye, 100 mm f/2.8 Macro 2:1 i 17 mm f/4 Zero-D już na polskim rynku. Znamy ceny
W ofercie firmy FoxFoto pojawiły się najnowsze manualne obiektywy Laowa, czyli kierowany do użytkowników systemu Mikro Cztery Trzecie obiektyw Fisheye, pełnoklatkowy...
5
0