Sony E 16-55 mm f/2.8 G i 70-350 mm f/4.5-6.3 G OSS - dwa nowe zoomy do bezlusterkowców APS-C

32
Maciej Luśtyk
28 Sierpień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Często można odnieść wrażenie, że producenci niechętnie rozwijają linie obiektywów zaprojektowanych pod matryce APS-C. Na szczęście zdarzają się wyjątki. Oto dwa nowe ciekawe szkła z bagnetem E.

Wraz z nowymi bezlusterkowcami Sony A6100 i A6600 na rynku debiutują także dwa ciekawe zoomy, które znacznie rozszerzają możliwości użytkowników, czyli modele Sony E 16-55 mm f/2.8 G oraz Sony E 70-350 m f/4.5-6.3 G OSS.

Sony E 16-55 mm f/2.8 G - nareszcie jasny zoom

Najnowszy Sony E 16-55 mm f/2.8 G to być może obiektyw, którego najbardziej brakowało w ofercie obiektywów do aparatów APS-C. Oferując ekwiwalent ogniskowej 24-82,5 mm stanie się świetną alternatywą pełnoklatkowych reporterskich zoomów, a zwiększony zakres przy długim końcu i światłosiła f/2.8 uczynią z niego także ciekawą propozycję dla osób zainteresowanych fotografią portretową.

Obiektyw skonstruowano na bazie 17 soczewek w 12 grupach, gdzie aż 4 elementy to soczewki asferyczne, a 3 wykonano ze szkła ED. Do tego powłoki Nano AR i 9-listkowa przysłoną, którą domkniemy do wartości f/22. W efekcie otrzymać mamy świetną kontrastowość, ostrość na całej powierzchni kadru i plastyczne rozmycie nieostrości.

Zestaw ten pozwoli nam na ostrzenie z minimalnej odległości 33 cm, co jest dość przeciętnym wynikiem, ale za to otrzymać mamy szybki liniowy napęd autofokusu XD, który radzić ma sobie nawet w dynamicznych sytuacjach. Poza tym otrzymujemy przycisk funkcyjny, pierścień z liniowym przełożeniem ruchu na regulację parametrów oraz uszczelniony korpus.

Sony E  70-350 m f/4.5-6.3 G OSS - kompaktowy, uniwersalny zoom długiego zasięgu

Drugi z pokazanych obiektywów to z kolei propozycja dla miłośników dalekich zbliżeń, czyli osób zainteresowanych głównie fotografią sportu, ptaszków i dzikiej przyrody, ale szkło okazać ma się przydatne także w fotografii podróżniczej. Obiektyw oferuje bowiem bardzo uniwersalny zakres ogniskowych, będący ekwiwalentem 105-525 mm dla pełnej klatki, a do tego wyposażony został w system optycznej stabilizacji.

Ciekawie prezentuje się także układ optyczny (19 elementów w 13 grupach, 7-listkowa przysłona), który pozwoli nam na ostrzenie już z odległości 110 cm (150 cm dla ogniskowej 350 mm), co pozwoli na zabawę w pseudo makro i uzyskanie znacznego rozmycia nieostrości. Do tego silnik liniowy XD, sprzęgło systemu AF i stabilizacji, przycisk funkcyjny na tubusie i uszczelnienia.

Cena i dostępność

Mylił się jednak ten, który myślał, że nowe szkła będą tanie. Model 16-55 mm trafi do sprzedaży już we wrześniu, w cenie 1300 euro (około 5670 zł). Szkło 70-350 mm ukaże się natomiast w październiku, w nieco bardziej przystępnej cenie 900 euro (około 3950 zł).

Więcej informacji znajdziecie pod adresem sony.pl.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sirui 50 mm f/1.8 1.33x - czy nadchodzi era tanich obiektywów anamorficznych?
Sirui 50 mm f/1.8 1.33x - czy nadchodzi era tanich obiektywów anamorficznych?
Obiektywy anamorficzne to droga zabawa nawet jak na standardy profesjonalnych produkcji wideo. Być może jednak jesteśmy w przeddzień prawdziwej rewolucji.
0
0
Sony FE C 16-35 mm T3.1 G - szerokokątny obiektyw filmowy z AF i silnikiem zoom. Dwa kolejne na horyzoncie
Sony FE C 16-35 mm T3.1 G - szerokokątny obiektyw filmowy z AF i silnikiem zoom. Dwa kolejne na...
Wygląda na to, że Sony szykuje dla filmowców nową serię obiektywów zoom, które sprawić mają, źe uzyskanie pożądanych efektów stanie się znacznie łatwiejsze niż...
6
0
Sigma Classic Art - powrót do filmowej estetyki sprzed lat
Sigma Classic Art - powrót do filmowej estetyki sprzed lat
Jeśli jesteście zdania, że obrazek dostarczany przez współczesne obiektywy jest zbyt sterylny, Sigma ma odpowiedź na wasze problemy. Powitajcie serię obiektywów...
41
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)